Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2011-11-09 22:37:25

Nebogipfel
mentor

Re: Modernizm katolicki

W sumie mi chodziło o to samo co Polliemu z przewietrzeniem. img/smilies/big_smile Tylko tam bardziej o pozbyciu się radykałów a ja w ogóle nawiązania instytucji kościoła do świeckości.

Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

#22 2011-11-09 22:45:48

Abesnai
Canis dirus / Administrator

Nebo, ok więc pociągnę dalej.
Powiedzmy, że się domyślam w większym stopniu o co Wam chodzi.
Sami zresztą jak pamiętacie, w pewnym miejscu forum (kwestia pogrzebania) dość solidnie i przejrzyście wypunktowałem owe reformy, którym można byłoby poddać KrK. Zwróćcie uwagę przy okazji, że pokrywają się one z kilkoma postulatami modernistów img/smilies/wink
Krótko i węzłowato. Kościół był zdecydowany na taką ilość wprowadzenia reform, aby umożliwiały one nawiązanie dialogu w obszarze religii chrześcijańskich. Oczywiście mam na myśli kościół prawosławny. Chyba samo przez się rozumie, że stał on na daleko bardziej zagrożonej pozycji niż KrK. Określiłbym to jako próba centralizacji i nawiązania współpracy w obliczu "wspólnego wroga". Ale to tylko jedna z setek przyczyn mających na celu wzmocnienie nie o tyle KrK ,co samej wiary chrześcijańskiej ! Alternatywa ? Raczej żadnej. Także Kościół stal przed danymi faktami a fantazjowanie co mógł zrobić a czego nie zrobił, to raczej niezbyt racjonalne podejście do sprawy. Wyobrażacie sobie "przewrót doktrynalny" w KrK w tamtym okresie czasu ? To byłyby, za przeproszeniem, naprawdę mrzonki wariata. Kościół otwierał się na świat bo musiał (!), a robił to w takim a nie innym zakresie, aby zachować obecne status quo, umożliwiające kontynuowanie tradycji wiary chrześcijańskiej. Myślicie ze to było proste ?
Wybaczcie, ale mnie w pewnym zakresie temat również przerasta. Świat stał na krawędzi wojny nuklearnej, więc proszę, nie piszcie że sytuacja polityczna nie odgrywała roli, bo to byłoby to delikatnie mówiąc nielogiczne.

PS
Poprawiłem. Dzięki za wyrozumiałość img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2011-11-10 19:36:56)

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#23 2011-11-09 23:04:11

polliter
moderatus polliterus

Tylko, że ten "dialog" wciąż wygląda tak samo - Papież mówi i wszyscy się go słuchają.

Ekumenizacja, ale pod sztandarem Kościoła Rzymsko - Katolickiego, gdybym był przedstawicielem innej religii, to w nosie bym miał taką ekumenizację

"- Dokonałem tego gestu ojcowskiego miłosierdzia..." - trudno o większy wyraz bufonady. megalomanii i samouwielbienia :black2:

"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

#24 2011-11-09 23:16:00

Nebogipfel
mentor

I dodaj do tego hymn Watykanu.
img/smilies/big_smile

O Rzymie szczęśliwy, Rzymie dostojny!
Jesteś stolicą Piotra który w Rzymie przelał krew,
Piotra, któremu dane zostały klucze Królestwa Niebieskiego.
Ojcze Święty, Ty jesteś Następcą Piotra;
Ty jesteś nauczycielem i utwierdzasz swoich braci;
Tyś sługą sług Bożych,
rybakiem ludzi, pasterzem owczarni,
Ty wiążesz niebo z ziemią.
Ojcze Święty, Ty jesteś Wikariuszem Chrystusa na ziemi,
skałą wśród wzburzonych wód, strażnikiem jedności,
czujnym obrońcą wolności; do ciebie należy władza.
Ty, Ojcze Święty, jesteś mocną skałą, a na tej skale zbudowany jest Kościół Boży.
O Rzymie szczęśliwy, Rzymie dostojny[1].

#25 2011-11-10 19:55:07

Abesnai

Nie Polli. Właśnie niekoniecznie tak to wyglądało.

Papież Paweł VI podczas obrad kontaktował się z patriarchą Konstantynopola, najwyższym dostojnikiem Kościoła prawosławnego Atenagorasem.
Więcej... http://historia.gazeta.pl/historia/1,99 … z1dKTJwmqA

Wracając jeszcze przez chwile do Jana XXIII i w formie ciekawostki, nie sięgając nazbyt daleko:

Jest uważany przez wiele organizacji protestanckich za reformatora chrześcijaństwa. Zarówno anglikanie jak i luteranie pamiętają Jana XXIII jako odnowiciela Kościoła. Jan XXIII jest wspominany w roku liturgicznym części kościołów luterańskich jako jeden z odnowicieli Kościoła (do grupy tej należą m.in. także Marcin Luter i Jan Kalwin). Dzień 3 czerwca jest w luterańskim kalendarzu liturgicznym obchodzony jako Wspomnienie Jana XXIII, biskupa Rzymu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_XXIII

Reformy miały zbliżyć zarówno Kościoły ale i imo również wiernych. W Europie tymczasem szerzyły się trendy komunistyczne. Parę lat po zakończeniu Soboru doszło do pierwszych ataków, dokonanych przez Czerwone Brygady. To nie pozostawiało żadnych wątpliwości.
W czerwonym ładzie nie było miejsca dla wiary prócz tej jedynej, właściwej. Kościół musiał podjąć walkę, przynajmniej o wiernych i dla wiernych.

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2011-11-10 20:04:30)

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#26 2011-11-10 21:28:58

polliter
moderatus polliterus

Ja również uważam Jana XXIII za wielkiego reformatora, niestety, sobór zakończył Paweł VI, który uległ podszeptom konserwatystów i, co tu dużo mówić, schrzanił to, co zaczął Roncalli. Trzeba jednak przyznać, że Paweł VI był papieżem słabym, co wykorzystała zaśniedziała Kuria Rzymska, kierując postulaty soboru na "odpowiednie" tory i odpowiednio kierując papieżem

To moje zdanie i nie oczekuję, że wszyscy będą się z nim zgadzać img/smilies/big_smile

#27 2011-11-10 21:58:39

soulblue
przyboczny

Mam pytanie. Zwykle nie dyskutuję z księżmi i ludzmi pracującymi w tej isntytucji. Ostatnio jednak wdalam się w dyskusję i byłam bezbronna gdyż wydarzenia jakie uważałam za argumenty nie są potwierdzone dowodami. Czy możecie pisać czasem zródła tego o czym jest dyskusja. Np sobór. Większość z  dokonanych postanowien o jakich slyszalam nie jest wcale niepodważalną prawdą i faktem. . . może się mylę. Będe wdzięczna za ''edukację'' w kwestii mroków  św inkwizycji

Jeśli masz dwa instrumenty w jednym pokoju i na jednym z nich zagrasz nutę C, to struna tego samego dźwięku zacznie drżeć również w drugim fortepianie. U ludzi jest całkiem podobnie.
COŚ O MNIE: http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=344170#p344170
http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=41806#p41806
https://www.facebook.com/rupieciarniagn … mp;fref=ts

#28 2011-11-10 22:28:11

Abesnai

Soulblue, teraz to ja się pogubiłem ... Mam/mamy dokumentować swoje wypowiedzi oryginałami ? img/smilies/wink
Moje konkluzje dotyczące szeroko pojętej polityki Kościoła w okresie reform soborowych opieram na pewnych zasobach wiedzy historycznej, dostępnych źródłach internetowych które mogę w miarę udokumentować oraz wypowiedziach paru osób z różnych kręgów kulturowych (żyjących bądź co bądź w tamtych czasach) img/smilies/smile Pod każdym cytatem umieszczam link do źródła, natomiast jego wiarygodność bądź miarodajność jest nie mniejsza imo (bądź większa) niż chociażby:
http://archidiecezja.lodz.pl/sobor.html
Może po prostu źle zrozumiałem Twoją wypowiedź.
Zaintrygowałaś mnie natomiast tą dyskusja, w którą się wdałaś swego czasu. Mogłabyś przedstawić, o ile naturalnie sobie tego życzysz, jej szczegóły i na czym miała polegać owa bezbronność img/smilies/smile

Polliter, naturalnie że ocena każdego z nas będzie inna z tysiąca różnych przyczyn, jak ja i nie zamierzam niczego Tobie na siłę udowadniać, skoro twój stosunek pozostaje niezmienny img/smilies/smile

PS
Zastrzegam sobie prawo do pomyłek i błędów. Nie jestem chodząca encyklopedią a tym bardzie nie bawię się w żadnego "advocatus diaboli" img/smilies/wink
Tym samym w razie potrzeby należy mi je wskazywać, oczywiście opierając się na racjonalnych, rzeczowych i logicznych argumentach img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2011-11-10 22:53:59)

#29 2011-11-11 01:05:03

Nebogipfel
mentor

Zatem nie będę szukał gruszek na wierzbie i usiądę w pozycji Lotosu. img/smilies/big_smile

#30 2011-11-11 22:28:54

polliter
moderatus polliterus

Abesnai napisał(a):

Soulblue, teraz to ja się pogubiłem ... Mam/mamy dokumentować swoje wypowiedzi oryginałami ? img/smilies/wink
Moje konkluzje dotyczące szeroko pojętej polityki Kościoła w okresie reform soborowych opieram na pewnych zasobach wiedzy historycznej, dostępnych źródłach internetowych które mogę w miarę udokumentować oraz wypowiedziach paru osób z różnych kręgów kulturowych (żyjących bądź co bądź w tamtych czasach) img/smilies/smile Pod każdym cytatem umieszczam link do źródła, natomiast jego wiarygodność bądź miarodajność jest nie mniejsza imo (bądź większa) niż chociażby:
http://archidiecezja.lodz.pl/sobor.html
Może po prostu źle zrozumiałem Twoją wypowiedź.
Zaintrygowałaś mnie natomiast tą dyskusja, w którą się wdałaś swego czasu. Mogłabyś przedstawić, o ile naturalnie sobie tego życzysz, jej szczegóły i na czym miała polegać owa bezbronność img/smilies/smile

Polliter, naturalnie że ocena każdego z nas będzie inna z tysiąca różnych przyczyn, jak ja i nie zamierzam niczego Tobie na siłę udowadniać, skoro twój stosunek pozostaje niezmienny img/smilies/smile

PS
Zastrzegam sobie prawo do pomyłek i błędów. Nie jestem chodząca encyklopedią a tym bardzie nie bawię się w żadnego "advocatus diaboli" img/smilies/wink
Tym samym w razie potrzeby należy mi je wskazywać, oczywiście opierając się na racjonalnych, rzeczowych i logicznych argumentach img/smilies/smile

Nie znam chodzacych encyklopedii img/smilies/big_smile

Ja również nie zamierzam być adwokatem diabla modernistów, co więcej, to nie moja sprawa, bo jestem apostatą i agnostykiem, ale podyskutowac na ten temat czasami lubię, mimo, że temat nie dotyczy mnie bezpośrednio :zozol4:

Ja również mam problemy ze zrozumieniem tego, co ma na myśli Soulblue. Jesli chcesz źródeł, to czytaj. Ja rzadko podpieram sie netem, moja wiedza pochodzi z książek, artykułów, encyklik, Biblii, Koranu i własnych przemyśleń, ale można też internetowo, z pewnością jest kupa stron z tematyką, która Cię interesuje. Wystarczy wstukać odpowiednie słowo na google.
Z pozycji książkowych polecam, wspomnianego przez Abesnai, Lecomta "Tajemnice Watykanu", " W imię Boga" Davida Yallopa, całą twórczość Umberto Eco i wiele innych (musiałbym spojrzeć do swojej "skromnej biblioteczki' img/smilies/big_smile)

#31 2011-11-12 01:02:19

Lizawieta
przyboczny

Aj tam, aj...doszukujecie sie niewiadomo czego.
Subli jest zainteresowana i chce znać źródło, bo byc może chce rozszerzyć wiedzę tematyczną i wcale nie oto źródło jakie podajecie, ale na podstawie tego znajdzie inne...np.

Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą  same. -Phil Bosmans-

Stopka forum