Imladis

Opis ukryty przez CSS

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY
"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.

#21 2011-12-21 20:19:49

serducho
zaaklimatyzowany

Re: Fizyka dla humanisty

Ale są z obcej nam -Polakom perspektywy pisane i mniej aktualne.

#22 2011-12-27 12:14:58

Makarena
adept

Nebogipfel napisał(a):

ha, jaka reklama książki: http://www.youtube.com/watch?v=P90MPQcLmSg
img/smilies/big_smile

A tu fragment "Odkryj świat fizyki":
http://supermozg.gazeta.pl/supermozg/20 … 23480.html

Dzięki! Z tego co widzę, to raczej taka historia fizyki img/smilies/smile W ogóle fajny portal img/smilies/smile
Nie wiedziałam, że są reklamy książek, fajna muzyczka img/smilies/smile Ale o co chodzi z tym "Jak jezuita przechytrzył Einsteina"?, bo z kotem już coś znalazłam.

#23 2011-12-27 12:24:44

Nebogipfel
mentor

Pewnie chodzi o Rogera Josepha Boscovich. Był to - izyk, astronom, matematyk, filozof, poeta i jezuita pochodzący z Raguzy (wówczas niezależne państwo, obecnie Dubrownik w Chorwacji).

Wydał pięć książek pod tytułem Opera pertinentia ad opticam et astronomiam (1785.) W nich wyłożył swoją teorię aberracji światła, w której podobnie jak Einstein, przyjął szybkość światła za stałą.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Roger_Joseph_Boscovich
Dalej nie wiem, trzeba przeczytać książkę pewnie. img/smilies/big_smile

Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

#24 2011-12-27 18:34:19

serducho
zaaklimatyzowany

Kurczę, było już o Einsteinie ( w sensie czytałam w "Smaku..."), ale nie pamiętam, żeby coś było z jezuitą ;p
Podobał mi się frafment listu Lorentza do Ehrenfesta o pracy Einsteina, pisła tam, ze pogratulował jego wspaniałych wyników, a Eyhrenfest mu odpisał: Dla mnie Twoja uaga, że pogratulowałeś Einsteinowi jego wspaniałych wyników, mówi tyle, co jakiś znak tajemniczy, po którym jeden mason poznaje drugiego. img/smilies/big_smile

P.S.Trzeba wierzyć w siebie, ale to za mało...

#25 2011-12-27 20:42:46

Małrycy
zaaklimatyzowany

A ja słuchałem w toku audycji o tej książce. Sam autor co prawda nie przyszedł ale wysłał jednego doktora:) trochę śmiesznie się kleiła ta rozmowa bo dziennikarz- Grzegorz Chlasta jest specyficzny. Sporo było o tym co jest w książce i jeszcze parę rzeczy spoza.
Nie wkleję adresu do ich archiwum bo za tydzień już by nikt tego nie znalazł http://www.youtube.com/watch?v=zzsPYOOGzyc        http://www.youtube.com/watch?v=ShcHd3HD … e=youtu.be

Serducho
Ludzie to trochę takie pawie i chyba wolimy jak ktoś najpierw w nas uwierzy:)

#26 2011-12-29 20:04:14

serducho
zaaklimatyzowany

Małrycy - o wierze w siebie było a propos Nebogipfela -który "jako ateista wierzy w siebie", a ja sądzę, że to za mało img/smilies/wink Bo kiedy trwoga to gdzie?...

Net mi przycina tę audycję, ale cóżtam mogli powiedzieć, czego już nie wiem img/smilies/wink))

#27 2011-12-30 01:54:01

Nebogipfel
mentor

Kiedy trwoga to czas zmierzyć się ze strachem i złapać byka za rogi. Ewentualnie zemdleć lub sie sparaliżować. Boga nigdy w trwodze nie wołałem.

Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

#28 2012-01-05 07:47:14

Makarena
adept

Ta audycja to taka filozoficzno-fizyczna img/smilies/smile. Lubię te audycje są takie kulturalne, wyważone i przyjacielskie, bez sensacji i jeżdżenia po sobie.

Co do mojego pytania to chodziło o Lemaitre, który tak długo chodził za Eisteinem i wreszcie się zaczaił tak, aby geniusz zechciał go wreszcie wysłuchać i potwierdzić teorię Wielkiego Wybuchu. Jakoś tak... w książce to lepiej napisane. Nie znalazłam tej historii w sieci, wiec wrzucam tylko notkę z wiki, w której nie ma o tym ani słowa, a szkoda, bo niewielu wie, ze wielki Einstein przez wiele lat odrzucał twierdzenia o rozszerzaniu się wszechświata, co jest mu z tego co wiem przypisywane img/smilies/hmm.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Georges_Lema%C3%AEtre

#29 2012-01-06 21:44:11

Małrycy
zaaklimatyzowany

I Friedmana też:) Pochwale się, w końcu też czytam te książkę. Ale Przystawa piszę też że pomimo że Einstein w końcu przyznał rację Lemaitrowi i Friedmanowi to do końca "nie lubił" tej teorii a jednocześnie uważał ją za piękną. No ale to trzeba być Einteinem żeby mieć takie dylematy.
Makarena- mi spodobało się to przytoczone zdanie Einsteina po tym jak w końcu uznał że Lemaitre miał racje i przestał utrudniać mu prace. "za brak szacunku dla autorytetów, Bóg uczynił mnie jednym z nich". Czyli Einstein przejechał się sam na sobie.img/smilies/smile bo ponoć miał zawsze wysokie mniemanie o sobie.

#30 2012-01-07 13:01:24

Makarena
adept

Masz rację Friedmana też img/smilies/wink ale on nie był księdzem, więc już nie jest tak interesujący img/smilies/tongue Ja to jednak cały czas mam takie wahanie czy Einstein był rzeczywiście  tak wybitny i genialny, czy po prostu nie stał się jakimś symbolem kultury masowej?

#31 2012-01-07 20:31:22

Małrycy
zaaklimatyzowany

Wiesz co. Ostatecznie mam trochę zdanie jak autor. To był geniusz ale był też człowiekiem:) i naturalnym było dla niego, że chce bronić swojej koncepcji wszechświata no i ostatecznie jednak przyznał, że się mylił i co ważne- to, że autorytety stanowią czasami zagrożenie. No bo mógłby wciąż wykorzystywać swoją pozycję do tego żeby blokować dostęp Lemaitrowi do publikacji jego prac i może dalej byśmy myśleli że świat jest stały.
A czy stał się obiektem kultury masowej to nie wiem. A może nawet jak się stał to nie jest to złe?

#32 2012-01-16 12:00:46

serducho
zaaklimatyzowany

Małrycy jesteś sper. Dzięki za wstawkę img/smilies/wink

A na facebooku w profilu Smaki fizyki i można m.in. wygrać tą książkę - co jakiś czas są konkursy. Sympatyczne według mnie, bo proste img/smilies/smile

#33 2012-01-21 19:18:53

Małrycy
zaaklimatyzowany

Dzięki:) A tam już któraś z kolei jest książka do wygrania. Nie wiem czy tam zaglądasz. Teraz trzeva napisać jak można zastosować fizykę w kuchni.

#34 2015-07-24 20:51:25

Crows
mentor

Zgodnie z fizyką klasyczną źródło światła emituje rzeczywistą cząstkę, która biegnie od źródła do szczeliny, gdzie rejestruje ją detektor. Choć nie znaliśmy jej położenia w trakcie przelotu, moglibyśmy je określić gdybyśmy wiedzieli, jak to zrobić.
Inaczej wygląda sytuacja w mechanice kwantowej. Tutaj drogi między źródłem światła a ekranem nie pokonuje żadna rzeczywista cząstka zwana fotonem. Nie ma żadnego fotonu, dopóki nie urzeczywistni się on przy szczelinie. Do tego momentu istniała tylko funkcja falowa. Innymi słowy, do tej chwili istniała jedynie tendencja do urzeczywistnienia się fotonu albo przy szczelinie numer jeden albo przy szczelinie numer dwa.

Tańczący mistrzowie Wu Li - książka

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

Stopka forum