Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#261 2012-02-03 23:55:20

Kukri
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2011-12-04
Posty: 231

Re: Katolicyzm a dogmaty

To tez pokazuje czym był KK na przestrzeni dziejów. Był tworem politycznym, państwem w państwie a często-gęsto towarem przetargowym. Potrzebny był władcom w celu prawidłowego funkcjonowania i trzymania w ryzach poddanych których straszono wiecznym potępieniem, ogniem piekielnym itp. jednocześnie wmawiając im pewne "prawdy" które nazwano dogmatami a które nie podlegały dyskusji (i kropka). Nie chciałeś wyjść na nieuczciwego i niepewnego poddanego? Przestawałeś myśleć i po kłopocie.
Dogmaty to odwracanie kota ogonem i najlepsza metoda na ucięcie dyskusji często niewygodnych. Stwierdzenie że "kościół tak uważa" jest jednakowoż mocnym nadużyciem ze strony "grupy trzymającej tacę". Kościół to znaczy kto? Papierz i iluś tam wysoko ustawionych duchownych? A co z tymi którzy tak naprawdę kościół tworzą? Czy są naprawdę na tyle nierozgarnięci że nie potrafią dodawać? Eeeeetam....


Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.

Offline

 

#262 2012-02-04 07:58:54

Lidka
mentor
Zarejestrowany: 2010-02-15
Posty: 21446

Re: Katolicyzm a dogmaty

Kukri, dodaj do tego ulubiony argument Kościoła: tradycja... Ona 'wyjaśnia' i 'usprawiedliwia' dosłownie wszystko. Nawet to, co całkowicie niezgodne z naukami Jezusa.


Pozdrawiam!

Lidka

Offline

 

#263 2012-02-07 23:24:25

Mahi
przyboczny
Zarejestrowany: 2011-02-17
Posty: 1433

Re: Katolicyzm a dogmaty

Nad czym dywagować?
Odp. prosta w temacie jaki założył autor.
Tu akurat w przeciwieństwie do dogmatów możemy zmienić swą wypowiedź.

Postanowienia/dogmaty tworzone są od narodzin chrześcijaństwa.
Założeniem jest nie likwidować, ale tylko je modyfikować.
To można uznać jako otwartość i niewypieranie się postanowień wcześniejszych jakie władze Krk wprowadzały. Pomijam treść tych zapisów, to uznaję jako odwagę i szlachetne postępowanie.
Czy Bóg sobie, a człowiek sobie?
Myślę Kurki, że pewnych spraw nie da się uporządkować wg. teorii jaką podejesz (matematycznie/konkret), bowiem wiara, to sprawa sacrum i w zależności jąką człowiek przyjmuje religię, to taką i doktrynę.

Lidko, to nie jest ulubiony argument lecz przekaz wiary jaki dokonywany jest przez Tradycję i należy podkreślić, że tym argumentem posługuje się Kościół prawosławny, bo islam też związany z Tradycją kościołów nie ma.
Proszę jaśniej zapisywać, bo nie bardzo wiem o co chodzi.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo