Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

Z dnie 2 marca 2020 Hosting VGH.pl konczy dzialalnosc, dane stron zostana zabezpieczone, jesli chcesz przeniesc strone na swoj serwer lub ustawic przekierowanie napisz na pomoc@ehmediagroup.net

#51 2012-04-27 21:51:15

victoria
adminka

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

Crows napisał(a):

victoria napisał(a):

Zdradzić przyjaciela i udawać, ze to dla jego dobra. Powszechne w dzisiejszych czasach...
Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech ominie mnie ten kielich” (Mt 26,39)?

PEŁNY ten fragment daje inaczej do myslenia ;
"Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!"
jesli sie miała stać "wola Twoja" ( czyli Boga) los Judasza juz był przesądzony , i Jezus o tym widział ,
vicktorio dlaczego manipulujesz jak ci kościelni oszuści ?

Nie spotkałam sie z takim tłumaczeniem co nie znaczy, ze nie istnieje, dlatego w przeciwieństwie do Ciebie nie bede zarzucać Ci kłamstwa...

Pełny cytat Mt26,39 z Biblii Tysiąclecia wyd IV 1983 "39 I odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz i modlił się tymi słowami: «Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty»"

don't try to be perfect
just try to be better
than you were yesterday http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020

#52 2012-04-27 22:07:16

Andra
Gość

No i bardzo slusznie. Tego sie trzymajmy. W koncu ja, ty to zawsze my:)

#53 2012-04-27 22:16:47

Artur
Administrator

polliter napisał(a):

Ktoś musiał zdradzić Jezusa, aby ten mógł odkupić grzechy i zginąć na krzyżu.

Nikt niczego nie musiał, a jednak ktoś chciał, i zrobił to co chciał zrobić.

polliter napisał(a):

Padło na Judasza.
[...]
Uważam, że Judasz jest postacią tragiczną i nie zasługuje na tak zszarganą opinię. A jak Wy uważacie?

W jednym się zgadzamy. Judasz to postać tragiczna. Tyle, że w pełni zasługująca na swoją opinię. Zszarganą (dodajmy).

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#54 2012-04-27 22:54:26

Andra
Gość

Poniekad tak Artur. Nie powinien byl ulec. Babie:p. Nawet calej sliczno-zlotej. Amen

#55 2012-04-27 23:03:19

Crows
mentor

victoria napisał(a):

Crows napisał(a):

victoria napisał(a):

Zdradzić przyjaciela i udawać, ze to dla jego dobra. Powszechne w dzisiejszych czasach...

PEŁNY ten fragment daje inaczej do myslenia ;
"Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!"
jesli sie miała stać "wola Twoja" ( czyli Boga) los Judasza juz był przesądzony , i Jezus o tym widział ,
vicktorio dlaczego manipulujesz jak ci kościelni oszuści ?

Nie spotkałam sie z takim tłumaczeniem co nie znaczy, ze nie istnieje, dlatego w przeciwieństwie do Ciebie nie bede zarzucać Ci kłamstwa...

Pełny cytat Mt26,39 z Biblii Tysiąclecia wyd IV 1983 "39 I odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz i modlił się tymi słowami: «Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty»"

Tekst grecki (Textus receptus):
παλιν εκ δευτερου απελθων προσηυξατο λεγων πατερ μου ει ου δυναται τουτο το ποτηριον παρελθειν απ εμου εαν μη αυτο πιω γενηθητω το θελημα σου
Biblia Warszawska:
Znowu po raz drugi odszedł i modlił się, mówiąc: Ojcze mój, jeśli nie może mnie ten kielich minąć, żebym go pił, niech się stanie wola twoja.
Biblia Tysiąclecia:
Powtórnie odszedł i tak się modlił: Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!
Biblia Gdańska:
Zasię po wtóre odszedłszy, modlił się, mówiąc: Ojcze mój, jeźli mię nie może ten kielich minąć, tylko abym go pił, niech się stanie wola twoja.

;
wszedzie wystepuje fragment , który wczesniej pominełaś => "niech się stanie wola Twoja"

Ostatnio edytowany przez Crows (2012-04-27 23:04:15)

:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

#56 2012-04-28 01:41:33

polliter
moderatus polliterus

Jak to nikt niczego nie musiał? Jezus przyszedł tylko po to, by zbawić świat, to był jedyny cel jego przyjścia, nie zrobił tego dla rozrywki. Już jak się narodził, było wiadomo, że umrze na krzyżu, bo po to się narodził. Tak uważają chrześcijanie, bo dla mnie to jeden z wielu mędrców, tylko, że gadał sensowniej od reszty. img/smilies/big_smile
Skoro Jezus wiedział po co jest na ziemi, to musiał wybrać kogoś, kto go zdradzi i wyda, a ponieważ to dobry człowiek był, więc nie pozwoliłby oszukiwać marionetki i figuranta w postaci Judasza, by zrealizować swoją misję, więc logicznie mniemam, że wtajemniczył Judasza w swój plan, co wybroniłoby go (Judasza) przed każdym sadem. No, chyba, że Jezus był bydlakiem wykorzystującym niewinnych ludzi do swoich celów, ale to nie pasuje do jego image'u, który został wylansowany przez 2000 lat z hakiem. :slonko:

W jednym się zgadzamy. Judasz to postać tragiczna. Tyle, że w pełni zasługująca na swoją opinię. Zszarganą (dodajmy).

Przynajmniej w jednym się zgadzamy, to już coś :black2:

"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

#57 2012-04-28 09:42:03

victoria
adminka

Crows ja rozumiem, ze przyznanie sie do błędu Cię przerasta img/smilies/big_smile ale mógłbyś przynajmiej spojrzeć, co jest napisane w Biblii Tysiąclecia... W internecie dokładnie to samo co w wersji drukowanej http://www.nonpossumus.pl/ps/Mt/26.php

39 I odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz i modlił się tymi słowami: "Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty".

don't try to be perfect
just try to be better

#58 2012-04-28 09:47:29

Andra
Gość

A czy bylo to mozliwe?

#59 2012-04-28 10:11:01

Artur
Administrator

polliter napisał(a):

Jak to nikt niczego nie musiał? Jezus przyszedł tylko po to, by zbawić świat, to był jedyny cel jego przyjścia, nie zrobił tego dla rozrywki. Już jak się narodził, było wiadomo, że umrze na krzyżu, bo po to się narodził. Tak uważają chrześcijanie, bo dla mnie to jeden z wielu mędrców, tylko, że gadał sensowniej od reszty. img/smilies/big_smile
Skoro Jezus wiedział po co jest na ziemi, to musiał wybrać kogoś, kto go zdradzi i wyda, a ponieważ to dobry człowiek był, więc nie pozwoliłby oszukiwać marionetki i figuranta w postaci Judasza, by zrealizować swoją misję, więc logicznie mniemam, że wtajemniczył Judasza w swój plan, co wybroniłoby go (Judasza) przed każdym sadem. No, chyba, że Jezus był bydlakiem wykorzystującym niewinnych ludzi do swoich celów, ale to nie pasuje do jego image'u, który został wylansowany przez 2000 lat z hakiem.

Zgadzam się z Tobą w kwestii tego, że przesłanie Biblii jest jasne. Mesjasz przyszedł na świat aby zbawić ludzkość (lub dosadniej: dać szansę zbawienia każdemu z ludzi). Miał cierpieć i musiał zginąć. To także wydaje się oczywiste. Miał zostać zdradzony przez bliską mu osobę, sprzedany za kasę. Takie były proroctwa. Ale to nie przesądza odnośnie woli osoby, która zdecydowała się to zrobić. Mogła nie zrobić. Wybrała inaczej.

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#60 2012-04-28 10:39:08

Crows
mentor

victoria napisał(a):

Crows ja rozumiem, ze przyznanie sie do błędu Cię przerasta

nie bedę wdawał sie z toba w pyskówki , na temat który sobie wynalazłaś , ja ci zwróciłem uwage na to że wyciełas dosyc istotny fragment zapisu;
dla przypomnienia ;

victoria napisał(a):

pominełas fragment o woli ojca .
, i do tego sie odnieśc nie potrafisz tylko sprowadzasz dyskusje na inny tor po to by mieć swoje na wierzchu , wiem że jako adminowi ciezko ci sie przyznać do czegós tam ale nie oskarżaj innych o to co tobie przykleić bardziej by pasowało .

:
:

#61 2012-04-28 11:10:34

Andra
Gość

Crows, stac Cie na troche wiecej kultury w stosunku do kobiet. Co Ty z ta wola? A moja wola nie jest wola Ojca? Toz to jedna i ta sama wola. Jezus czlowiek korzy sie przed wola Jezusa-Boga.  Sam siebie prosi. Ty slepy czy co?

#62 2012-04-28 12:04:41

victoria
adminka

Crows napisał(a):

victoria napisał(a):

pominełas fragment o woli ojca .
, i do tego sie odnieśc nie potrafisz tylko sprowadzasz dyskusje na inny tor po to by mieć swoje na wierzchu , wiem że jako adminowi ciezko ci sie przyznać do czegós tam ale nie oskarżaj innych o to co tobie przykleić bardziej by pasowało .

Wg mnie ten fragment był wystarczający, by potwierdzic to co chciałam powiedziec, a mianowicie, ze Jezus nie palił sie do tej misji. Podporządkowanie woli ojca jest już inną kwestią. Cytuje się to co potwierdza własne zdanie, bez przekrecania, bez pomijania słow w cytacie. Niczego nie pominęłam i sens wypowiedzianych słów jest jasny i nie zmienia sie wraz z długoscia cytatu.

Dalsze Twoje zarzuty sa na poziomie przedszkola...
Ja sprowadziłam dyskusję na inny tor czy Ty?
Ja Ciebie oskarżyłam o cokolwiek czy Ty mnie o manipulowanie? Na marginesie kto chciał cos zmanipulować img/smilies/wink ?
Ja próbowałam Ci wmówić, ze mój cytat nie pochodzi z Biblii, przypisując kazdemu przekładowi Biblii te same słowa?
Ja wyciagam argumenty dotyczące pełnionych funkcji?

Nie, no Tylko zwróciłeś uwagę.

don't try to be perfect
just try to be better

#63 2012-04-28 12:36:56

Andra
Gość

Vikus, ja tak po swojemu, odlotowo: wola Ojca- kontra moja ludzka. Wiadomo ze wszystko jest mozliwe. Wiadomo ze przyszlosc nie jest zdeterminowana. I wiadomo ze mniej lub bardziej swiadomie tworzymy  rozne jej wersje. Ktora jest dobra, wlasciwa...
niezbedna?
Przelecialam kilka mozliwych wersji, kazda z nich byla prawdopodobna. Ale tylko podobna, choc jedna kuszaca wielce dla mnie- jakby nie bylo baby do szpiku kosci. Ale wrocilam do aktualnej. Widocznie jest ta najwlasciwsza. Czyja jesli nie moja wola o tym zdecydowala? Wiodaca przez cierpienie jesli tak trzeba....juz tam ona wie swoje ...ta wola. Jezus pewnie zwatpil na chwile skoro prosil o odwrocenie cierpienia. Baby sa silniejsze, zawsze to mowilam:)

#64 2012-04-28 12:41:32

Crows
mentor

victoria napisał(a):

Crows ja rozumiem, ze przyznanie sie do błędu Cię przerasta

Dalsze Twoje zarzuty sa na poziomie przedszkola...

.

nie potrafisz oderwać sie od przymiotników ?

:
:

#65 2012-04-28 14:19:37

Andra
Gość

Ludzie, o czym Wy mowicie na milosc boska?

#66 2012-04-28 15:45:54

Ja?!
Moderator

a bo judasz zdrajca miał duże jajca ;p

#67 2012-04-28 15:53:04

polliter
moderatus polliterus

Ale to nie przesądza odnośnie woli osoby, która zdecydowała się to zrobić. Mogła nie zrobić. Wybrała inaczej.

Nie, plan trzeba było wykonać i ktoś musiał zadenuncjować Jezusa. Mógł to być Judasz albo którykolwiek z apostołów. Padło na Judasza i nie miał wyjścia, chcąc nie chcąc musiał go zdradzić. To jedna wersja, chrześcijańska, która robi z Boga (Jezusa) większego bydlaka niż Judasz. Ja jej nie kupuję.

Druga wersja, która jest mi bliższa, wygląda tak, że Jezus poprosił Judasza o zdradę, wyjawiając mu wszystkie szczegóły planu, jednoczesnie dając mu wybór, ostrzegając, że będzie przeklęty przez ludzi, ale umiłowany przez Boga. Judasz się zgodził, bo zrozumiał, że ten akt jest niezbędny, by wypełniła się misja Jezusa.

Ostatnio edytowany przez polliter (2012-04-28 15:54:08)

"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

#68 2012-04-28 15:59:23

Ja?!
Moderator

ale przecież Jezus nie musiał się wysługiwać Judaszem bo sam mógł iść do głupich władz sanhedrynu i sie przywitać, spytać jak tam ich głupota sie miewa i czy dupy nie bolą od siedzenia na wysokich stanowiskach.

#69 2012-04-28 16:52:12

Andra
Gość

Obaj zrobili to co trzeba?  Proba dla nich dwoch. Co dalej? Poza tym bohater nie poddaje sie, wiec nie mieli wyjscia.

#70 2012-04-28 17:57:00

Crows
mentor

Ja?! napisał(a):

ale przecież Jezus nie musiał się wysługiwać Judaszem.

nie musiał wiele rzeczy a jednak je czynił , wiec moze z tego jakaś nauka płynie .

:
:

#71 2012-04-28 18:27:55

Andra
Gość

No. Nie to sie musi to co sie chce tylko to sie chce co sie musi:D musi poniewaz tak trzeba, wiec sie chce.

#72 2012-04-28 18:53:09

Crows
mentor

czy jest jeszcze coś, co wypłynie w najbliższej przyszłości, i może nas rzucić na glebe i zmienić  podejście do religii

:
:

#73 2012-04-28 20:47:59

Andra
Gość

Trzesienie ziemi?

#74 2012-04-28 21:29:07

Artur
Administrator

polliter napisał(a):

Ale to nie przesądza odnośnie woli osoby, która zdecydowała się to zrobić. Mogła nie zrobić. Wybrała inaczej.

Nie, plan trzeba było wykonać i ktoś musiał zadenuncjować Jezusa. Mógł to być Judasz albo którykolwiek z apostołów. Padło na Judasza i nie miał wyjścia, chcąc nie chcąc musiał go zdradzić.

Nikt niczego nie musiał. Ktoś chciał to zrobić. Ktoś chciał na tym zarobić. Jezus umarłby zapewne także wtedy, gdyby nikt go nie zdradził. Przypominam także, że proroctwa dotyczące osoby Mesjasza, w formie i wersji, którą prezentuje chrześcijaństwo powstawały post factum, często metodą swobodnego dopasowania tekstów prorockich ST do życia Jezusa a nie na odwrót.

Ostatnio edytowany przez Artur (2012-04-28 21:29:39)

Pozdrawiam
Artur ♆

#75 2012-04-28 22:10:20

Crows
mentor

Trzesienie ziemi?

to że kiedyś kazdy pozna Judasza w samym sobie Judasza , który kazdego dnia zdradza Chrystusa

:
:

Stopka forum