Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY


"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#151 2012-05-28 20:04:28

Krzysiek
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 3755

Re: Wokół Talmudu.

Jaki jest stosunek judaizmu do zła?


Nic nie odróżnia judaizmu od innych religii i światopoglądów laickich bardziej, niż nienawiść do zła:

Pan miłuje tych, co zła nienawidzą (Księga Psalmów 97:10)

Bojaźnią Pańską - zła nienawidzić (Księga Przysłów 8:13)

Nic nie odróżnia także mocniej judaizmu od chrześcijaństwa, niż stosunek do zła:

A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu (Mat. 5:39)

Judaizm wyraźnie wymaga innego traktowania złych i dobrych. Traktowanie złych tak, jak dobrych, wywoduje następne zło i okrucieństwo: "Ci, którzy są dobrzy dla złych, staną się źli dla dobrych".

Zauważmy, że wszystkie przykazania Tory mają byc wypełniane wtedy, gdy powstaje konieczność ich wypełnienia. Więc gdy na przykład  micwa nakazuje okazywanie szacunku starcowi, poprzez wstawanie w jego obecności, nie oznacza to, że należy poszukiwać starców, aby przed nimi wstawać.
Istnieje jednak wyjątek od tej zasady: "Za sprawiedliwością, za sprawiedliwością podążaj" (Dewarim 16:20).

Sprawiedliwość jest najwyższym dobrem, a sprawiedliwością jest walka ze złem. Bo zło ze swojej definicji jest przecież niesprawiedliwością.

Dwukrotne wymienienie słowa "sprawiedliwość"  w przywołanym wersecie, ma na celu podkreślenie, że walka ze złem jest czymś, czego nie można realizować z wyczekiwania, z pozycji biernej. Trzeba za sprawiedliwością "podążać". Podążać - to znaczy jej poszukiwać; to oznacza, że micwę tę trzeba wykonywać z pewną niezbędną agresywnością. I nie dotyczy to tylko tych, którzy wymierzają sprawiedliwość (sędziów), ale każdego, bo wymagana jest postawa aktywna: "Nie stój bezczynnie, gdy rozlewana jest krew twojego sąsiada" (Księga Kapłańska 19:16).

Czym jest zło?
Postępowaniem wobec innych w sposób okrutny.
Tymi innymi są zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Car Baalei Chaim to wyprowadzony z Tory koncept "niezadawania cierpienia żadnej żywej istocie", z którego wyrasta nakaz humanitarnego traktowania zwierząt - idea obca do dziś większości kultur i cywilizacji.

Gdy spojrzymy na etyczne prawa judaizmu, które zrewolucjonizowały świat - zobaczymy wyraźnie, że obsesją judaizmu jest przeciwstawianie się złu.

Kryteria, które decydują o ocenie człowieka, nie odwołują się do jego rasy (wszyscy są dziećmi tych samych "pierwszych rodziców"), przynależnosci etnicznej ("kochaj obcego"), statusu majątkowego ("nie faworyzuj bogatego w sądzie"), inteligencji ("nie oszukuj słowem"), ani do żadnych innych kryteriów. Poza jednym kryterium: etycznym.

Sprawiedliwi, niezależnie kim są, mają zapewnione miejsce w "świecie, który nadejdzie". Ale tylko sprawiedliwi: jednocześnie bowiem judaizm nie pozwala traktować tych, którzy czynią zło tak, jakby się tego nie dostrzegało.

Koncentrowanie się Żydów na walce ze złem na przestrzeni tysiącleci (i to walce wyłącznie w kategoriach etycznych ocen ludzkich działań i postaw) powodowało, że - w reakcji - zło przez tysiące lat koncentrowało się na Żydach.

Można zaryzykować tezę, że to właśnie w reakcji na wyczulenie judaizmu na zło zrodził się antysemityzm.
Nikt, kto postępuje według kryteriów innych, niż kryteria dobra i zła, nie może zaakceptować idei, która nakazuje oceniać ludzkie postępowanie właśnie według tych kryteriów (najlepszym przykładem może być tu stosunek do judaizmu i Żydów najbardziej skrajnego zła XX wieku - niemieckiego nazizmu).

Nienawiść do idei - do judaizmu, musiała wyrażać się przecież w nienawiści do tych, którzy ją reprezentowali i nieśli z pokolenia na pokolenie przez ponad trzy tysiące lat.


"ŚWIADOMOŚĆ  jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Offline

 

#152 2012-05-29 08:42:07

egoista99
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-17
Posty: 3072

Re: Wokół Talmudu.

Hmmm....To wyjaśnij mi czemu tak dużo pogardy i nienawiści można spotkac w wypowiedziach polityków wyznajacych judaizmu zarówno w stosunku do Polaków jak i Palestyńczyków...Czemu naród tak miłujacy pokój nie pokusi się o wyciągnięcie reki do tych co przeciez zyją
w Izraelu a nie są Zydami...Czemu od 1947 r nigdy nie było POKOJOWEJ INICJATYWY IZRAELA ???
PS Czemu na terenie Izraela nie scigano Zydów winnych zbrodni ludobójstwa ...???

cyt...Na wniosek IPN wladze polskie zwrócily sie do Izraela z prosba o ekstradycje
zydowskiego zbrodniaza wojennego- bylego komendanta sowieckiego obozu
koncentracyjnego w Swietochowicach odpowiedzialnego za smierc tysiecy
polskich wiezniow politycznych.Izrael odmowil ekstradycji twierdzac ze
zbrodnie ktorych dopuscil sie jego obywatel ulegly przedawnieniu.
....

cyt...
Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International oskarżyła Izrael o
łamanie konwencji genewskiej i popełnienie zbrodni wojennych przeciwko
Palestyńczykom. Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych skrytykowało i
odrzuciło raport organizacji.
Do największych przewinień Izraela Amnesty International zaliczyło burzenie
domów Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy, niszczenie
ich upraw, anektowanie ziemi, zbiorowe karanie ludności cywilnej, arbitralne
aresztowania, blokowanie miast i ograniczanie swobody poruszania się ludności
palestyńskiej na jej terytorium.
Raport wykazuje, że w okresie ponad trzech i pół roku obecnego konfliktu
wojsko zburzyło ponad 3000 palestyńskich domów i zniszczyło ponad 200 tysięcy
drzew. Raport stwierdza, że działania Izraelczyków nie są uzasadnione
względami bezpieczeństwa.
...

PS. Co zas się tyczy szerzenia dobra przez judaizm...??? Hmmmm...to chyba jakieś przekłamanie ..gdyż judaizm był zawsze zamkniętą i skierowana WYŁĄCZNIE do Zydów religią tak hermetyczna ze trzeba było duzego samozaparcia by zrozumieć tę religię...

PSII Rozumiem Twój ból, strach i Twoje cierpienie...ale musisz tez zrozumieć cierpienie i ból ludzi ktorych rodziny wycierpiały na Kresach przesladowania i ludobójstwo sowieckie przy dużym współudziale Zydów...O Holocauscie wiedzą wszyscy...ale nawet w Polsce Polacy nie wiedzą ze na Kresach wywieziono do łagrów sowieckich ponad MILION Polaków i większość z nich nie wróciła...Tak długo jak długo te sprawy będą ukrywane ..tak długo bedzie podejrzenie o złą wolę Zydów...gdyz ich odpowiedzialność za te zbrodnie nie jest wyjaśniona...Archiwum Hoovera ( akta są również w Warszawie ) do dziś nie są znane publicznie

Ostatnio edytowany przez egoista99 (2012-05-29 09:02:00)


Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

Offline

 

#153 2012-05-29 09:13:43

Andra
Gość

Re: Wokół Talmudu.

Krzysiu, ale to,,zlo zwyciezaj nienawiscia"- traci zafalszowaniem.  Jak sadze, to jest rowniez bledna interpretacja ludzkiego rozumu. Nienawisc jest zlem, wiec przeciwstawienie zlu zla powoduje jego eskalacje. Czysta logika. A dwa- ogromne pole do naduzywania tego przykazu, wiesz: czesto nie jest zle to co jest, a to co sie komus wydaje zlem...jedyna droga do usuniecia zla jest dotarcie do jego zrodla, poprzez zrozumienie co je powoduje. Ani bycie zlym wobec zla, ani bycie dobrym nic nikomu nie daje. Bycie to bycie. A chodzi o wlasciwa reakcje wobec ewidentnego zla- wszystkiego tego co zagraza zyciu. Nie znam innego zla.
Egoisto, a Ty o zapieraniu sie czego mowisz? Wlasnego czlowieczenstwa? Oskarzajac ludzi o to ze sa ludzmi, warto pamietac o sobie:). Zeby zrozumiec skad i dlaczego istnieja roznice powodujace podzialy. Ale najpierw zobacz co nas laczy, zeby zrozumiec co i dlaczego nas dzieli.

 

#154 2012-05-29 09:33:18

egoista99
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-17
Posty: 3072

Re: Wokół Talmudu.

Hmmm...Aby stwierdzić chorobę najczęściej trzeba poddać się diagnozie innego człowieka...
Więc kim są ci co twierdzą ze są tacy szlachetni a nie chcą weryfikacji ...??


Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

Offline

 

#155 2012-05-29 09:58:05

Andra
Gość

Re: Wokół Talmudu.

A dlaczego masz byc zalezny od innego czlowieka? Ktoz zna Cie lepiej niz Ty? Nie lepiej poszukac zrodla w sobie? Zrodlo to zrodlo, z niego wyplywa wszystko, rozszczepiajac sie w umysle na dobro i zlo. ...lekarzu, lecz sie sam, pamietasz?

 

#156 2012-05-29 10:40:28

egoista99
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-17
Posty: 3072

Re: Wokół Talmudu.

Jasne...To proponuję bys sama sobie borował ząb ,wcieła wyrostek robaczkowy bądz chociaż nakleiła równo plaster na plecach...
A wogóle to zlikwidowac słuzbę zdrowia ,szkolnictwo... bo przeciez nikt tak nie zna siebie jak ja sam.....


Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

Offline

 

#157 2012-05-29 10:53:52

Andra
Gość

Re: Wokół Talmudu.

Niew tym sensie Egoisto. Idac do lekarza, proszac o pomoc- musisz wiedziec co Ci dolega i skad plynie to co czujesz:). Prawda? Zatem co Cie boli az tak ze czasem az krzyczysz?

 

#158 2012-05-29 10:54:52

Andra
Gość

Re: Wokół Talmudu.

Niew tym sensie Egoisto. Idac do lekarza, proszac o pomoc- musisz wiedziec co Ci dolega i skad plynie to co czujesz:). Prawda? Zatem co Cie boli az tak ze czasem az krzyczysz?

 

#159 2012-05-29 11:16:32

egoista99
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-17
Posty: 3072

Re: Wokół Talmudu.

A skąd wiesz ze czerwony to..czerwony...?? A jesli jesteś daltonista ..?? Kto głuchemu objasni basowe brzmienie Bacha..?? Kto slepemu objaśni kolory..??? Kto ma objaśnic szorstkość materii temu kto pozbawiony jest czucia..???
Nie sądzisz ze zasze potrzebny jest odnośnik ??? Ze bez piekła niezrozumiałe jest niebo..?? Ze bez zła nie można okreslić czym jest dobro..???

PS Co boli...?? proste jak budowa młotka..Zafałszowanie polskiej historii, przemilczanie zła ktore uczyniono ludziom na Kresach ..
Co zrobiono ludziom na Kresach ,ze wyszli by mordowac swoich sąsiadów..???
Moze zastanawiałaś sie kiedys CO BY CIE ZMUSIŁO by zamordowac sąsiada innego wyznania ??? A tak postępowano od Wilna po Lwów..
Więc to nie pojedyńcza zbrodnia dewianta...lecz masowe postępowanie...?? co mogło zmusic szewca,krawca,sklepikarza by złapac za siekiere i mordowac innych...??? Co zmuszało Hiszpanów,Portugalczyków,Niemców,Anglików,Rosjan do podobnych czynów...???
A moze to była rozpacz..?? Bezgraniczna chęć zemsty...?  Pałanie odwetem za krzywdy..??

Ostatnio edytowany przez egoista99 (2012-05-29 16:34:35)


Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo