Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY


"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#1 2012-02-13 13:12:02

Mezamir
Gość

Licheń bogini Licho, Góra Trygława w Kazimierzu i kompleks Ślęża -Wież

W czasach pogańskich na górze był posąg Trygława inaczej Trzygłowa, któremu cześć oddawała miejscowa ludność. Posąg został zniszczony ale w tradycji funkcjonowała nazwa Góra Trygława. Aby to zmienić, postawiono trzy krzyże i nazwano miejsce Górą Trzech Krzyży.


Dziwne jest że Hitlerowcy wybrali ten kompleks na Projekt Riese – Olbrzym i tutaj w licznych świętych słowiańskich górach ryli niezliczone tunele, w kórych ulokować mieli wielki przemysłowy kompleks militarny, który miał być ukryty pod ziemią i niedostępny dla bombardowań, a który dzisiaj pod górami takimi jak Ostra Góra w Rzeczce, Góra Sobań, Gór Chłopska w Jugowicach, Góra Osówka, Góra Gontyna i Sokolec, Góra Włodarz, Walim czy Moszna – jest miejscem licznych wypraw odkrywczych i poszukiwań ukrytych skarbów.

Mamy też w tym kompleksie Wielką Sowę (1015 m npm) na podobieństwo krakowskiego Sowińca i Wzgórza Bielawskie – Białe Wzgórza – tak jak w Krakowie (tam dzisiaj wielki święty kompleks w Łagiewnikach poświęcony Janowi Pawłowi II – Nie lękajcie się i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a to tuż obok Kopca Kraka i tzw. Libanu, mamy również Waligórę i Grabinę.

Grupa Raduni

Z Wiki

Radunia, niem. Geiersberg (po wojnie nazywana Sępią Górą) – drugi wyodrębniający się szczyt w Masywie Ślęży i wznoszący się na wysokość 573 m n.p.m. Na zboczach góry na wysokości ok. 325 m n.p.m. ma swoje źródło rzeka Czarna Woda.

Na początku epoki żelaza (400 – 300 lat p.n.e.) powstał na Raduni kamienny krąg kultowy, otaczający sanktuarium księżyca. Zachowane do dziś partie mają 1780 m długości, średnia szerokość 4,5 m, a wysokość do 60 cm. Na szczycie znajduje się zagłębienie, tak zwana “Kacza Kałuża”, w którym znaleziono ułamki naczyń. Poniżej bije źródło Srebrnik używane prawdopodobnie do rytualnych ablucji. W tym miejscu odkryto przedmioty wykonane z brązu. Nazwa Radunia (Radnyna) pojawia się w źródłach pisanych od XIII wieku.

Na wierzchołku znajduje się Rezerwat przyrody Góra Radunia. Chroni on miejsca występowania rzadkich gatunków roślin przystosowanych do swoistych warunków glebowych i klimatycznych. Dużą wartością przyrodniczą odznaczają się płaty świetlistej dąbrowy oraz muraw kserotermicznych, a także stanowiska cennych elementów flory, w tym związanej z serpentynitami paproci zanokcicy klinowatej.Jak widać i tutaj podobnie jak w Dolinie Ojców występuje specjalny rzadki gatunek paproci – a więc tu można podobnie jak w Ojcowie poszukiwać owego tajemnego Kwiatu Paproci  – związanego z miłością, rodzicielstwem i małżeństwem. Co ciekawe kompleks Ślęży i Raduni oraz Wieżycy odnosi się głownie do Bogów Mocy – czyli tych rządzących bezpośrednio Człowiekiem. Kwiat paproci to roślina zarówno Ładów – Opiekunów Małżeństwa, ale i Bogów Wojny, jak i Rodów Panów Zwycięstwa Życia, Roda – Władcy Ludzkiego Plemienia i Przyrody – Rodżany – Władczyni Ludzkiego Siedliska a także Rudzi – której rośliną jest także Ruta – Pani Narodzin. Ich duchy pomocnicze Rodżanice (Sudenice, Narecznice) wręcazajnoworodkowi jego Przeznaczenie i nadają mu Imiona – to tajemne znane tylko matce, i bogom i jemy samemu i to oficjalne – te Wyroki Boże na Trzech Deszczułkach (lub patyczkach z łodygi krwawnika) wkładają dziecięciu pod poduszkę w kołyskę.  Jak widać w procesie narodzin Człowieka biorą udział wszystkie Moce – bo oczywiście Dziwieniowie (Dziwień-Kupała i Dziewanna-Kupalina) to bogowie początku tego procesu – to w ich Święto młodzi ruszają na poszukiwanie Kwiatu Paproci, który ma w przyszłości pod opieką innych Mocy (Bóstw) tak pięknie zaowocować.

http://bialczynski.wordpress.com/2012/0 … nia-walim/


w której czczono szatana, zwanego po słowiańsku “Licho”.

img/smilies/big_smile

Słowianie żadnego Szatana ani piekła nie znali img/smilies/smile znali świat dolny środkowy i górny.Szatan jest wyłacznie nabytkiem chrześcijaństwa.
Nie wolno mieszać dwóch religii.Wąż jest w judeo chrześcijaństwie symbolem Szatana a w rodzimowierstwie/szamanizmie  symbolizuje życie i płodność.
Podobnie rogi są symbolem płodności(słynny róg obfitości)a w monoteizmie rogi są atrybutem diabłów.
Ogólnie jest tak:bogowie starych religii stali się diabłami nowej.

W świecie dolnym mieszkały dusze naszych przodków,zmarłych ludzi,w środkowym mieszkamy my tu i teraz,a górny to świat bóstw i bogów.

Podróży szamańska do świata dolnego i axis mundi.Echem szamanizmu jest w chrześcijaństwie symboliczna wizyta Jehoshua w “piekle”,tzn w świecie dolnym,w świecie przodków gdzie szamani schodzili po moc,po wiedzę po coś co można by chyba nazwać oświeceniem.

Tam rodzili się na nowo,przechodząc inicjację po czym “zmartwychwstawali” jako ludzie odmienieni,nowi,przemienieni,oświeceni,"przeBuddzeni".

PS.Weles nie jest żadnym Szatanem i diabłem,nigdy nie był.

 

#2 2012-02-13 17:26:45

Siemowit
Moderator
Zarejestrowany: 2010-05-01
Posty: 661
Serwis

Re: Licheń bogini Licho, Góra Trygława w Kazimierzu i kompleks Ślęża -Wież

Przyjmujemy, że Weles i Trzygłów to ten sam bóg. Wg. bogowiepolscy.net również Nyja to kolejne imię wcześniej wymienionego. Podobnie dziś traktuje się Peruna (Pioruna), Świętowita czy ostatnio Jassę.

Natomiast co do Kupały - jest to nazwa święta, ale nie było bóstwa o takim imieniu. Zbyt namieszano przy nazewnictwie i mitologii przez wieki aby można było dziś wiedzieć dokładnie skąd ta nazwa - nie mniej jednak na pewno nie jest imieniem bóstwa, a przynajmniej większość rodzimowierców tak przyjmuje. A co do "Dziwień-Kupały i Dziewanna-Kupaliny" czy "Sudenic" - nie spotkałem się z takimi nazwami w opracowaniach naukowych. Czy są wiarygodne źródła na ten temat? Bo jeśli są to nazwy powstałe dziś no to cóż - z punktu widzenia religii mogą mieć sens bo wiara się rozwija, natomiast z punktu historyczno-naukowego już absolutnie nie.


http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/Chwala_Bogom!.jpg

Offline

 

#3 2012-02-13 17:34:02

Mezamir
Gość

Re: Licheń bogini Licho, Góra Trygława w Kazimierzu i kompleks Ślęża -Wież

z punktu widzenia religii mogą mieć sens bo wiara się rozwija

to jest właśnie najważniejsze img/smilies/smile zostawmy historię historykom i odtwórcom.Najlepiej będzie o szczegóły zapytać autora w komentarzach pod tekstem.


Przyszło mi coś do głowy jeśli chodzi o Trójgłowego.
Gdyby przyjąć że Trójgłowy i Cerber są tożsami,to kim byłby nasz Charon,Erebu i Nyks?

Ostatnio edytowany przez Mezamir (2012-02-21 19:06:49)

 

#4 2012-06-22 18:51:03

Marcowy
adept
Zarejestrowany: 2012-06-20
Posty: 19

Re: Licheń bogini Licho, Góra Trygława w Kazimierzu i kompleks Ślęża -Wież

Mezamir napisał(a):

Słowianie żadnego Szatana ani piekła nie znali img/smilies/smile znali świat dolny środkowy i górny.Szatan jest wyłacznie nabytkiem chrześcijaństwa.
Nie wolno mieszać dwóch religii.Wąż jest w judeo chrześcijaństwie symbolem Szatana a w rodzimowierstwie/szamanizmie  symbolizuje życie i płodność.

Wąż w religii Słowian jest przede wszystkim istotą chtoniczną i jednym z atrybutów Welesa lub Żmija (ja np. uważam Żmija za jeden z przejawów Welesa). Są to więc Bóstwa związane niewątpliwie z płodnością, ale także z mądrością, wiedzą, opieką nad dobytkiem, bydłem domowym, dzikimi zwierzętami i lasami, a także ze światem umarłych i opieką nad duszami Przodków. Każdy z nas chyba zwraca się do Welesa z różnymi prośbami, m.in. o opiekę nad naszymi Przodkami, o mądrość, wiedzę, wsparcie w sprawach życiowych, itd. Więc masz rację.

Mezamir napisał(a):

Podobnie rogi są symbolem płodności(słynny róg obfitości)a w monoteizmie rogi są atrybutem diabłów.
Ogólnie jest tak:bogowie starych religii stali się diabłami nowej.

Tak - i zauważ, że dzieje się to przede wszystkim w przypadku religii monoteistycznych, choć niewątpliwym faktem jest też demonizacja Asurów (którzy w religii wedyjskiej byli po prostu Bogami) w hinduizmie. Oczywiście nie wszyscy Asurowie zostali zdemonizowani, np. Agni czyli Ogień jest uważany za istotę świętą i godną czci. W religii zoroastryjskiej z kolei część dawnych Bogów została zdemonizowana, a część stała się aniołami Najwyższego (Ahury Mazdy). Religie abrahamiczne z kolei uważają się (czy przynajmniej traktują się) za antytezy tych poprzednich. Przykładowo, mozaizm wyrósł na gruncie wierzeń medianickich i kananejskich, ale Bogowie Kany i Medianitów zostali zdemonizowani, określeni mianem upadłych aniołów. Z kolei chrześcijaństwo, choć wyrasta z pnia mozaizmu, mimo to odrzuca go jako niepełne objawienie. Analogicznie islam, choć z szacunkiem wyraża się o Jezusie i prorokach żydowskich, uważa chrześcijaństwo za błąd (proszę mnie poprawić, jeśli się mylę, nie chcę urazić muzułmanów, tak samo jak chrześcijan czy żydów).

Z kolei w religiach politeistycznych następuje włączenie (inkluzja) poprzednich wierzeń; można powiedzieć, że politeizm w sposób  transparentny (niezauważalny) wchłonął wierzenia animistyczne, robiąc miejsce dla kultu Duchów miejsca, rzek, drzew, gór, dolin, Przodków (Dziadów), a także dla praktyk szamańskich, magicznych, itd.


Mezamir napisał(a):

W świecie dolnym mieszkały dusze naszych przodków,zmarłych ludzi,w środkowym mieszkamy my tu i teraz,a górny to świat bóstw i bogów.

Z grubsza to tak wygląda: Nawia, świat umarłych, potem świat żywych (umownie nazwijmy go Jawią, niezależnie od tego, co myślimy o Księdze Welesa - po prostu to określenie jest całkiem dobre i jednoznaczne), a wyżej - świat Bogów niebiańskich - Swaroga, Dadźboga-Żarptaka (zwanego też Swarożycem), a także Peruna i Strzyboga, czyli Prawia. Ech, mówiąc dosłownie (literalnie), dopiero niedawno przekonałem się, jak pięknie jest w tamtym świecie, gdy leciałem samolotem img/smilies/smile

Mezamir napisał(a):

Podróży szamańska do świata dolnego i axis mundi.Echem szamanizmu jest w chrześcijaństwie symboliczna wizyta Jehoshua w “piekle”,tzn w świecie dolnym,w świecie przodków gdzie szamani schodzili po moc,po wiedzę po coś co można by chyba nazwać oświeceniem.

Ciekawa sprawa. Swoją drogą, ja w chrześcijaństwie widzę jeszcze jedną reminiscencję dawnych religii i to nawet nie szamanizmu, ale animizmu z bardzo dawnych czasów. Chodzi mi o kult relikwi - przekonanie, że posiadanie szczątków świętego ułatwi w jakiś sposób uzyskanie jego wsparcia w modlitwach do Boga. Przecież to czysty animizm i hierarchia Duchów. I jest to raczej animizm z czasów przedcywilizacyjnych, animizm bardzo pierwotny, zaprzęgnięty w służbie monoteizmu.

Mezamir napisał(a):

Tam rodzili się na nowo,przechodząc inicjację po czym “zmartwychwstawali” jako ludzie odmienieni,nowi,przemienieni,oświeceni,"przeBuddzeni".

PS.Weles nie jest żadnym Szatanem i diabłem,nigdy nie był.

Zgadza się. Welesa dopiero zdemonizowano jako Diabła w czasie chrystianizacji. I zauważmy, że dzięki temu Diabeł nabrał cech bardziej przyjaznych ludziom - stał się opiekunem, doradcą, obrońcą domostwa, biednych i słabszych, itd; chłopi do niedawna zostawiali mu kaszę w kominie.


Mezamir napisał(a):

z punktu widzenia religii mogą mieć sens bo wiara się rozwija

to jest właśnie najważniejsze img/smilies/smile zostawmy historię historykom i odtwórcom.Najlepiej będzie o szczegóły zapytać autora w komentarzach pod tekstem.

Po raz kolejny się zgadzamy img/smilies/smile Rodzimowierstwo słowiańskie nie jest odtwórstwem historycznym - przeciwnie, jest to tworzenie Przymierza z naszymi Bogami w dzisiejszym świecie i to na współczesnych, dzisiejszych zasadach. Nie musimy robić tego w identyczny sposób, jak nasi Przodkowie 1000 lat temu i to nie tylko dlatego, ze nie potrafimy odtworzyć tego sposobu, a przede wszystkim dlatego, że jesteśmy innymi ludźmi. To, co jest wspólne, to wiara w tych samych Bogów, szacunek dla Kraju, swojego narodu i ludu, Przyrody, rodziny; wartości zadrugi, czyli wspólnoty; docenianie honoru, odwagi, przyjaźni i miłości i stawianie ich ponad chciwością i żądzą zysku za wszelką cenę. A poza tym wszystkie stare obrzędy były kiedyś nowe i te nasze są tak samo dobre, jak te naszych Przodków - i kiedyś może (oby!) będą wspominane przez potomnych jako stare tradycje...

Mezamir napisał(a):

Przyszło mi coś do głowy jeśli chodzi o Trójgłowego.
Gdyby przyjąć że Trójgłowy i Cerber są tożsami,to kim byłby nasz Charon,Erebu i Nyks?

Nie zrównywałbym mimo wszystko Bogów z różnych kultur. na pewno sa podobni, w niektórych kulturach - prawie tożsami, np. litewski Perkunas i nasz Perun - ale jednak mają swoją odrębność. Z drugiej strony, postać analogiczna do Charona - przewodnika przeprowadzającego dusze zmarłego na drugą stronę (psychopompa) - istnieje w każdej kulturze.  I też się zastanawiam, kto mógłby nim być - może Nyja? Może Welesowy Syn, Chors, który włada Księżycem? A może po prostu szaman czy wołchw, który został wybrany przez Pana Nawii do takiej roli (również to w wielu kulturach było rolą szamana). Ja osobiście jestem zdania, że przeprowadzają sami Przodkowie przebywający w świecie umarłych. Faktem jest też, że u dawnych Słowian występowała wiara w rzeki ognia i wody opasające Nawię (przynajmniej znalazłem taką wzmiankę w "Kulcie św. Mikołaja na Rusi" B. Uspieńskiego).


Pozdrawiam,
M.

Ostatnio edytowany przez Marcowy (2012-06-22 19:03:30)

Offline

 

#5 2012-06-22 21:28:59

Mezamir
Gość

Re: Licheń bogini Licho, Góra Trygława w Kazimierzu i kompleks Ślęża -Wież

u dawnych Słowian występowała wiara w rzeki ognia i wody opasające Nawię

Tylko że mitów nie czyta się dosłownie img/smilies/smile połaczenie ognia i wody to?
Ogniowo czyli coś co zespala dwie przeciwności,np życie i śmierć.

Nie zrównywałbym mimo wszystko Bogów z różnych kultur

Chodzi mi tylko o to że człowiek umierający umiera wszędzie na świecie tak samo
i to co się z nim dzieje w trakcie i po śmierci,jest wspólne.
Czyli bogiem śmierci ludzi jest chyba ten sam bóg,ta sama siła?
Siła entropii jest jedna we wszechświecie.
Wracając do Cerbera,w mitologii judeochrześcijańskiej jego funkcję pełni św Piotr,klucznik,strażnik bram img/smilies/smile
Trzy głowy wydają mi się odniesieniem do trzech światów w których można mieć głowę img/smilies/wink
Można być świadomym na jawie,lub snić świadomie i eksplorować swoją podświadomość lub doznać oświecenia ,trzeciego stanu umysłu/głowy img/smilies/smile

Nyja jest chyba odpowiednikiem Nyks?

Ostatnio edytowany przez Mezamir (2012-06-22 21:30:02)

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo