Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#1 2012-10-09 10:27:04

Benjamin.Szot
adept

Ostrzeżenia: 3

RÓŻNE TYPY ATEIZMU - W KTÓRYM TYPIE WIDZISZ SIEBIE ?

RÓŻNE TYPY ATEIZMU - W KTÓRYM TYPIE WIDZISZ SIEBIE  ?

Ateizm - to najogólniej mówiąc zaprzeczenie teizmu czyli stanowiska, że Bóg istnieje i działa. Jest to zjawisko dosyć znane i powszechne w dzisiejszych świecie zwłaszcza dlatego, że istnieją różne jego odmiany. Zasadniczo wyróżnić można trzy typy ateizmu :

1. ateizm elitarny oparty na rzekomych podstawach naukowych
2. ateizm powszechny wynikający z usprawiedliwiania nieetycznej postawy i niemoralnego postępowania
3. ateizm utajony będący efektem nie tyle niewiary w Boga co niewiary Bogu.

ad.1 ateizm elitarny bardzo wąskiej grupy społecznej, która uważa że ma naukowe podstawy do swego punktu widzenia. Jednak przy zderzeniu z odkryciami i spostrzeżeniami w dziedzinie nauk ścisłych okazuje się, że te podstawy są bardzo kruche co tym samym wskazuje na zupełnie inne rozwiązanie różnych kwestii.
Więcej o tym w filmach, których linki zamieszczam poniżej :

http://www.youtube.com/watch?v=Bl_VqU9VNZ8

http://www.youtube.com/watch?v=ym6POKL7020

ad. 2 ateizm powszechny streścić można w stwierdzeniu Psalmisty 53 : 2 " rzekł głupi w sercu swoim : ' Nie ma Boga ' ". W dalszej części tego Psalmu w wersecie 4 wyjawiona jest przyczyna takiego światopoglądu : " wszyscy odstąpili, wspólnie się splugawili, nie ma dobrze czyniącego, nie ma ani jednego." Gdyby tacy ludzie stwierdzili, że istnieje Bóg, to musieliby sami siebie potępić, a na to niestety ich nie stać. To jest dla nich niewygodne. Wolą potępić Boga i w rezultacie Go odrzucić - niż potępić siebie - Ewangelia Jana 3 : 20.
Apostoł Piotr w swoim 2 liście 3 : 3 przestrzega, że " w dniach ostatnich przyjdą szydercy, którzy będą postępowali według swych własnych pożądliwości. " Powodem więc dla którego ci ludzie nie wierzą ( czy raczej nie chcą wierzyć - 2 Piotra 3 : 5 ) jest ich własna pożądliwość, a nie nauka.

ad. 3 ateizm utajony wynikający z tego, że się nie wierzy Bogu. Tacy ludzie jak o nich napisał apostoł Paweł w liście do Tytusa 1 : 16 - " Twierdzą, że znają Boga, ale uczynkami swymi zapierają się Go. " Ich uczynki wyraźnie przeczą temu, że znają Boga.
Są to ci wszyscy, którzy ze względów politycznych odrzucają Boga albo też tacy, dla których Bóg i to co On powiedział mieści się wyłącznie w ramach systemu religijnego, w który są oni uwikłani. Często dla własnego wygodnictwa nie chcą wyjść poza system w którym tkwią. Nie chcą, aby im ten " domek z kart ", stworzony przez nich - nie zawalił się. Wolą żyć w kłamstwie. Jezus zdemaskował takich ludzi, gdy powiedział : " Dlaczego i wy przestępujecie przykazanie Boże dla waszej tradycji ? " ( Mt. 15 : 3 ) Po czy dodał : " Obłudnicy ! Dobrze prorokował o was Izajasz w słowach : ' lud ten czci mnie wargami, ale serce ich daleko jest ode mnie. Daremnie mi jednak oddają cześć głosząc nauki, które są nakazami ludzkimi ' " .

http://www.youtube.com/watch?v=OSl31lTNAOk

A teraz odpowiedz sobie na pytanie czy tkwisz w którymś z tych typów ateizmu ?

---
Benjaminie, przywracasz mi wiarę w ludzi :) Dziękuję, że uszanowałeś moje ostatnie ostrzeżenia. Szkoda tylko, że temat nie mógł trafić do bardziej adekwatnego działu "Ateizm i Agnostycyzm". Nie będę się jednak czepiał. Chciałbym natomiast poprosić Ciebie o większe zaangażowanie w dyskusję w wątkach, które sam tworzysz ;)
Pozdrawiam - Abesnai

#2 2012-10-09 12:15:36

Conan Barbarzynca
Administrator
Serwis

Re: RÓŻNE TYPY ATEIZMU - W KTÓRYM TYPIE WIDZISZ SIEBIE ?

No tak jak by się uprzeć to trochę pasował bym do tego nr 2, ale to było by i tak za bardzo naciągane, generalnie ateizm to nuda i nie jest w stanie zaspokoić mojej wrodzonej megalomani img/smilies/tongue

#3 2012-10-09 12:58:46

parafianin
adept

Nie rozumiem, Benjamin. Szot, dlaczego określasz jeden z rodzajów ateizmu, jako wynikający z usprawiedliwienia nieetycznej postawy i niemoranego postepowania? Czyżby katolicy, protestanci lub prawosławni postepując w ten właśnie sposób, byli, tak na prawdę, ateistami ?
I zapomniałeś o jeszcze jednym rodzaju ateizmu : wojującym !

#4 2012-10-09 17:36:11

baabcia
bo ja wiem

jaki sympatyczny wątek

miód, malina i  lista zamknięta :bravo:

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/20244/zoo_malpa_afp.jpeg

Ludzie najnowszą atrakcją zoo w Edynburgu

zawsze w ZOO obserwuję odgrodzonych prętami  to bardzo ciekawe

także jako ateista zamknięty w 3 punktach czuję się zupełnie wolna i obserwuję kto klatkę mi sprawił i bilet sobie do nawiedzania mnie wykupił

przechadzam się pomiędzy    baabcia@gazeta.pl 

#5 2012-10-09 20:51:10

polliter
moderatus polliterus

Ja nie jestem żadnym -istą, więc ateistą tym bardziej (sorry, jestem kształconym wokalistą, ale to nie ma wpływu na moje poglądy).
Ateizm jest do kitu, podobnie, jak teizm, satanizm, shintoizm, buddyzm... ale z każdego izmu można wziąć coś dla siebie, nie utożsamiając się z owym izmem. Ja tak robię i dobrze mi z tym. http://www.cosgan.de/images/midi/frech/k025

"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

#6 2012-10-09 21:02:59

mont_kaw
zwierzak

Benjamin.Szot napisał(a):

A teraz odpowiedz sobie na pytanie czy tkwisz w którymś z tych typów ateizmu ?

Nikla wiedza o ateizmie Mr Benjamin,wypaczona i skrzywiona,o stronniczosci /wrogosci/ nie wspomne.img/smilies/smile
Przykro mi,nie moge sobie odpowiedziec na w/w pytanie.Prosze poszerzyc swa wiedze wraz z mozliwosciami wyboru wlasciwej odpowiedzi  http://www.cosgan.de/images/midi/boese/u020
Cos mi sie wydaje,ze czarni uwazaja,iz ich czas dobiega konca,skoro takie kluchy wysylaja
w celu przemalowania swiata na ich kolor img/smilies/smile

#7 2012-10-09 21:30:07

baabcia
bo ja wiem

ale to kolejny raz prymitywny numer z pytaniem:
pan bije żonę rano czy wieczorem?

tu odrobinę poszerzonym

pan bije żonę rano czy wieczorem, czy i w międzyczasie?

dodatkowo nie chodzi o bicie żony a rozmowę z zoną

ale przecież jeśli się dobrze zamota

to z tytułu wątku widać, ze ten ATEISTA to jakiś  TYP 

śmiać by się można gdyby nie okoliczne wątki wskazujące na to, ze to nie żarty

i sa tacy, którzy gotowi są na ateistów patrzeć jak na małpy w zoo

stąd akcja niezbędna  dla niektórych, bo przestało być śmiesznie!

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcsi.dll/bilde?Site=DW&Date=20120911&Category=LUBLIN&ArtNo=120919871&Ref=AR&border=0&MaxW=666

#8 2012-10-10 08:50:57

Filip
przyboczny

baabcia napisał(a):

Wy wzajemnie na siebie w ten sposób chcecie patrzeć i toczyć walkę jak PO-PIS. Chcecie tworzyć sztuczne fronty katol kontra a-teista, bo tam się dobrze czujecie. img/smilies/smile

Znikam na długo, ale się pojawiam.

#9 2012-10-10 09:22:09

Łosiu
Moderator

Filip napisał(a):

baabcia napisał(a):

Wy wzajemnie na siebie w ten sposób chcecie patrzeć i toczyć walkę jak PO-PIS. Chcecie tworzyć sztuczne fronty katol kontra a-teista, bo tam się dobrze czujecie. img/smilies/smile

Nie wydaje mi się , że spory na tym tle są nienaturalne.
One muszą istnieć dla obu stron.
One klarują światopogląd ...a i polityczny , a czemu nie. To jest wręcz zabawne. hihi.

Łosiu małpozoosceptyk

img/smilies/wink

....

#10 2012-10-10 09:46:53

lawenda
Gość

Łosiu napisał(a):

Filip napisał(a):

baabcia napisał(a):

Nie wydaje mi się , że spory na tym tle są nienaturalne.
One muszą istnieć dla obu stron.
One klarują światopogląd ...a i polityczny , a czemu nie. To jest wręcz zabawne. hihi.

Łosiu małpozoosceptyk

Pytanie tylko ,czy o światopogląd warto "kruszyć kopie",
nie jest on święty  ani nieomylny a prowadzi do podziałów
i w konsekwencji do wojen.

#11 2012-10-10 10:09:43

Filip
przyboczny

lawenda napisał(a):

Za koleżanką wikipedią:

Światopogląd – względnie stały zespół sądów (często wartościujących), przekonań i opinii na temat otaczającego świata czerpanych z rozmaitych dziedzin kultury, głównie z nauki, sztuki, religii i filozofii.

Lawendo o jakim światopglądzie mozna powiedzieć odnośnie statystycznego katolika, a o jakim odnośnie choćby ateisty? Nie sądzisz, że chodzi o pierwotną potrzebę zwalczania sie 2 plemion? Stworzenie frontu, do napażania. Baabcia postawiła kratę, Kaczyński mówi o podziale prawdziwi patrioci kontra ci stojący tam gdzie ZOMO, kibole maja szaliki - granica się zawsze znajdzie, o którą warto powalczyć. img/smilies/smile

#12 2012-10-10 10:42:25

lawenda
Gość

Filip napisał(a):

lawenda napisał(a):

Za koleżanką wikipedią:

Światopogląd – względnie stały zespół sądów (często wartościujących), przekonań i opinii na temat otaczającego świata czerpanych z rozmaitych dziedzin kultury, głównie z nauki, sztuki, religii i filozofii.

Lawendo o jakim światopglądzie mozna powiedzieć odnośnie statystycznego katolika, a o jakim odnośnie choćby ateisty? Nie sądzisz, że chodzi o pierwotną potrzebę zwalczania sie 2 plemion? Stworzenie frontu, do napażania. Baabcia postawiła kratę, Kaczyński mówi o podziale prawdziwi patrioci kontra ci stojący tam gdzie ZOMO, kibole maja szaliki - granica się zawsze znajdzie, o którą warto powalczyć. img/smilies/smile

Przynajmniej kilka czynników wpływa na światopogląd.Tradycja i rodzina
to chyba dwa podstawowe.Broniąc swojego przekonania,chronimy
w jakimś sensie swoje miejsce w życiu i związane z nim poczucie bezpieczeństwa.
Ważne jest to,żeby światopogląd nie wziął góry nad rozsądkiem.

#13 2012-10-10 11:47:41

Filip
przyboczny

lawenda napisał(a):

No dobrze biorąc pod uwagę chocby tradycyjne podejście do norm społecznych i rodziny, można z całą pewnością powiedzieć, że katolik będzię sie tu różnił od ateisty?
No i dlaczego oddzielasz światopogląd od zdrowego rozsądku? Na jakiej podstawie opierać zdrowy rozsądek, jesli odrzucimy światopogląd?

#14 2012-10-10 12:16:55

Artur
Administrator

A po co mielibyśmy odrzucać światopogląd? Albo też uważać, że pojęcie zdrowego rozsądku nie jest z nim związane?

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#15 2012-10-10 12:31:23

lawenda
Gość

Filip napisał(a):

lawenda napisał(a):

No dobrze biorąc pod uwagę chocby tradycyjne podejście do norm społecznych i rodziny, można z całą pewnością powiedzieć, że katolik będzię sie tu różnił od ateisty?
No i dlaczego oddzielasz światopogląd od zdrowego rozsądku? Na jakiej podstawie opierać zdrowy rozsądek, jesli odrzucimy światopogląd?

To zależy co przyjmiemy za normę społeczna.Jeśli np;w kraju ,gdzie 98 % ludności
jest wyznania katolickiego,to mój wyjazd w wigilię na narty-można uznać za zachowanie,
przekraczające normę zachowań społecznych tego kraju.

Jak już wyżej napisałam,uważam,że nie ma nieomylnego i jedynie poprawnego
światopoglądu,który byłby w stanie udowodnić swoją "świętość".
Dlatego uważam,że rozsądnie jest o tym pamiętać img/smilies/smile

#16 2012-10-10 12:40:57

lawenda
Gość

Artur napisał(a):

A po co mielibyśmy odrzucać światopogląd? Albo też uważać, że pojęcie zdrowego rozsądku nie jest z nim związane?

Nie jestem przeciwnikiem światopoglądu, sam w sobie nie stanowi zagrożenia.

#17 2012-10-10 12:44:39

Filip
przyboczny

lawenda napisał(a):

To zależy co przyjmiemy za normę społeczna.Jeśli np;w kraju ,gdzie 98 % ludności
jest wyznania katolickiego,to mój wyjazd w wigilię na narty-można uznać za zachowanie,

Rozumiem, że mówiąc wigilia masz na mysli, spotkanie w gronie rodzinnym i dzielenie sie opłatkiem i choinką. To chyba nie ma za wiele wspólnego z samym katolicyzmem. No może śpiewanie nabożnych kolęd. img/smilies/smile

#18 2012-10-10 12:52:33

Filip
przyboczny

lawenda napisał(a):

Artur napisał(a):

Lawendo światopogląd to Ty. img/smilies/smile Odrzucisz światopogląd, zostanie mała dziewczynka w pieluszkach myślowych.

#19 2012-10-10 12:56:32

lawenda
Gość

Filip napisał(a):

lawenda napisał(a):

Rozumiem, że mówiąc wigilia masz na mysli, spotkanie w gronie rodzinnym i dzielenie sie opłatkiem i choinką. To chyba nie ma za wiele wspólnego z samym katolicyzmem. No może śpiewanie nabożnych kolęd. img/smilies/smile

Wigilia dotyczyła przykładu przekraczania norm społecznych.
Katolicyzm to zdecydowanie poszerzona wersja img/smilies/smile

#20 2012-10-10 12:58:57

lawenda
Gość

Filip napisał(a):

lawenda napisał(a):

Artur napisał(a):

Lawendo światopogląd to Ty. img/smilies/smile Odrzucisz światopogląd, zostanie mała dziewczynka w pieluszkach myślowych.

Ale za to z jaką wielka szyszynka img/smilies/big_smileimg/smilies/big_smileimg/smilies/big_smile

#21 2012-10-10 13:02:28

Filip
przyboczny

lawenda napisał(a):

Lawendo kolejki w supermarketach przed świętami, tez można uznać za przekraczanie norm społecznych. img/smilies/smile

#22 2012-10-10 13:35:03

lawenda
Gość

Filip napisał(a):

lawenda napisał(a):

Lawendo kolejki w supermarketach przed świętami, tez można uznać za przekraczanie norm społecznych. img/smilies/smile

Przed świętami to chyba norma..? img/smilies/smile

#23 2012-10-10 17:05:03

baabcia
bo ja wiem

może poproszę o katalog norm społecznych, których powinnam przestrzegać ze względu na przeliczoną ???  większość w kraju
i katalog norm społecznych, które powinni przestrzegać wszyscy, ze względu na różnorodność

a potem porozmawiamy jak to jest czy tolerancyjna powinna być większość dla mniejszości czy może odwrotnie

czy wiara jednych jest  powodem do narzucania innym sposobu życia

zaczynam się zastanawiać czy nie powinnam manifestować pewnych zachowań czytając co Filip pisze uważając się za reprezentanta większości - do tej pory nie przyszło mi do głowy bym miał prawo narzucać innym cokolwiek tylko dlatego, że jest grupa, która myśli tak jak ja

o nie

znam paru, którzy do dziś wiedza lepiej co dla ludu dobre i postanawiają ulepszyć życie innym - to niebezpieczne jednostki

#24 2012-10-10 17:08:17

baabcia
bo ja wiem

krzewienie jedynej prawdziwej wiary

warto spokojnie poczytać i po namyśle dopiero pisać kto i co narzuca innym i po co

Ostatnio edytowany przez baabcia (2012-10-10 17:09:46)

#25 2012-10-10 17:22:01

Filip
przyboczny

baabcia napisał(a):

zaczynam się zastanawiać czy nie powinnam manifestować pewnych zachowań czytając co Filip pisze uważając się za reprezentanta większości - do tej pory nie przyszło mi do głowy bym miał prawo narzucać innym cokolwiek tylko dlatego, że jest grupa, która myśli tak jak ja

Baabciu wytłumacz mi, bo ja nie wiem. img/smilies/smile Po pierwsze, uważam się za reprezentata jakiej większości? A po drugie cóż ja Ci takiegoi narzucam? Cytaty byłyby mile widziane. img/smilies/smile

Stopka forum