Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2012-10-09 10:27:04

Benjamin.Szot
adept

Ostrzeżenia: 3

RÓŻNE TYPY ATEIZMU - W KTÓRYM TYPIE WIDZISZ SIEBIE ?

RÓŻNE TYPY ATEIZMU - W KTÓRYM TYPIE WIDZISZ SIEBIE  ?

Ateizm - to najogólniej mówiąc zaprzeczenie teizmu czyli stanowiska, że Bóg istnieje i działa. Jest to zjawisko dosyć znane i powszechne w dzisiejszych świecie zwłaszcza dlatego, że istnieją różne jego odmiany. Zasadniczo wyróżnić można trzy typy ateizmu :

1. ateizm elitarny oparty na rzekomych podstawach naukowych
2. ateizm powszechny wynikający z usprawiedliwiania nieetycznej postawy i niemoralnego postępowania
3. ateizm utajony będący efektem nie tyle niewiary w Boga co niewiary Bogu.

ad.1 ateizm elitarny bardzo wąskiej grupy społecznej, która uważa że ma naukowe podstawy do swego punktu widzenia. Jednak przy zderzeniu z odkryciami i spostrzeżeniami w dziedzinie nauk ścisłych okazuje się, że te podstawy są bardzo kruche co tym samym wskazuje na zupełnie inne rozwiązanie różnych kwestii.
Więcej o tym w filmach, których linki zamieszczam poniżej :

http://www.youtube.com/watch?v=Bl_VqU9VNZ8

http://www.youtube.com/watch?v=ym6POKL7020

ad. 2 ateizm powszechny streścić można w stwierdzeniu Psalmisty 53 : 2 " rzekł głupi w sercu swoim : ' Nie ma Boga ' ". W dalszej części tego Psalmu w wersecie 4 wyjawiona jest przyczyna takiego światopoglądu : " wszyscy odstąpili, wspólnie się splugawili, nie ma dobrze czyniącego, nie ma ani jednego." Gdyby tacy ludzie stwierdzili, że istnieje Bóg, to musieliby sami siebie potępić, a na to niestety ich nie stać. To jest dla nich niewygodne. Wolą potępić Boga i w rezultacie Go odrzucić - niż potępić siebie - Ewangelia Jana 3 : 20.
Apostoł Piotr w swoim 2 liście 3 : 3 przestrzega, że " w dniach ostatnich przyjdą szydercy, którzy będą postępowali według swych własnych pożądliwości. " Powodem więc dla którego ci ludzie nie wierzą ( czy raczej nie chcą wierzyć - 2 Piotra 3 : 5 ) jest ich własna pożądliwość, a nie nauka.

ad. 3 ateizm utajony wynikający z tego, że się nie wierzy Bogu. Tacy ludzie jak o nich napisał apostoł Paweł w liście do Tytusa 1 : 16 - " Twierdzą, że znają Boga, ale uczynkami swymi zapierają się Go. " Ich uczynki wyraźnie przeczą temu, że znają Boga.
Są to ci wszyscy, którzy ze względów politycznych odrzucają Boga albo też tacy, dla których Bóg i to co On powiedział mieści się wyłącznie w ramach systemu religijnego, w który są oni uwikłani. Często dla własnego wygodnictwa nie chcą wyjść poza system w którym tkwią. Nie chcą, aby im ten " domek z kart ", stworzony przez nich - nie zawalił się. Wolą żyć w kłamstwie. Jezus zdemaskował takich ludzi, gdy powiedział : " Dlaczego i wy przestępujecie przykazanie Boże dla waszej tradycji ? " ( Mt. 15 : 3 ) Po czy dodał : " Obłudnicy ! Dobrze prorokował o was Izajasz w słowach : ' lud ten czci mnie wargami, ale serce ich daleko jest ode mnie. Daremnie mi jednak oddają cześć głosząc nauki, które są nakazami ludzkimi ' " .

http://www.youtube.com/watch?v=OSl31lTNAOk

A teraz odpowiedz sobie na pytanie czy tkwisz w którymś z tych typów ateizmu ?

---
Benjaminie, przywracasz mi wiarę w ludzi :) Dziękuję, że uszanowałeś moje ostatnie ostrzeżenia. Szkoda tylko, że temat nie mógł trafić do bardziej adekwatnego działu "Ateizm i Agnostycyzm". Nie będę się jednak czepiał. Chciałbym natomiast poprosić Ciebie o większe zaangażowanie w dyskusję w wątkach, które sam tworzysz ;)
Pozdrawiam - Abesnai

#2 2012-10-09 12:15:36

Conan Barbarzynca
Administrator

Re: RÓŻNE TYPY ATEIZMU - W KTÓRYM TYPIE WIDZISZ SIEBIE ?

No tak jak by się uprzeć to trochę pasował bym do tego nr 2, ale to było by i tak za bardzo naciągane, generalnie ateizm to nuda i nie jest w stanie zaspokoić mojej wrodzonej megalomani img/smilies/tongue

#3 2012-10-09 12:58:46

parafianin
adept

Nie rozumiem, Benjamin. Szot, dlaczego określasz jeden z rodzajów ateizmu, jako wynikający z usprawiedliwienia nieetycznej postawy i niemoranego postepowania? Czyżby katolicy, protestanci lub prawosławni postepując w ten właśnie sposób, byli, tak na prawdę, ateistami ?
I zapomniałeś o jeszcze jednym rodzaju ateizmu : wojującym !

#4 2012-10-09 17:36:11

baabcia
bo ja wiem

jaki sympatyczny wątek

miód, malina i  lista zamknięta :bravo:

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/20244/zoo_malpa_afp.jpeg

Ludzie najnowszą atrakcją zoo w Edynburgu

zawsze w ZOO obserwuję odgrodzonych prętami  to bardzo ciekawe

także jako ateista zamknięty w 3 punktach czuję się zupełnie wolna i obserwuję kto klatkę mi sprawił i bilet sobie do nawiedzania mnie wykupił

przechadzam się pomiędzy    baabcia@gazeta.pl 

#5 2012-10-09 20:51:10

polliter
moderatus polliterus

Ja nie jestem żadnym -istą, więc ateistą tym bardziej (sorry, jestem kształconym wokalistą, ale to nie ma wpływu na moje poglądy).
Ateizm jest do kitu, podobnie, jak teizm, satanizm, shintoizm, buddyzm... ale z każdego izmu można wziąć coś dla siebie, nie utożsamiając się z owym izmem. Ja tak robię i dobrze mi z tym. http://www.cosgan.de/images/midi/frech/k025

"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

#6 2012-10-09 21:02:59

mont_kaw
zwierzak

Benjamin.Szot napisał(a):

A teraz odpowiedz sobie na pytanie czy tkwisz w którymś z tych typów ateizmu ?

Nikla wiedza o ateizmie Mr Benjamin,wypaczona i skrzywiona,o stronniczosci /wrogosci/ nie wspomne.img/smilies/smile
Przykro mi,nie moge sobie odpowiedziec na w/w pytanie.Prosze poszerzyc swa wiedze wraz z mozliwosciami wyboru wlasciwej odpowiedzi  http://www.cosgan.de/images/midi/boese/u020
Cos mi sie wydaje,ze czarni uwazaja,iz ich czas dobiega konca,skoro takie kluchy wysylaja
w celu przemalowania swiata na ich kolor img/smilies/smile

#7 2012-10-09 21:30:07

baabcia
bo ja wiem

ale to kolejny raz prymitywny numer z pytaniem:
pan bije żonę rano czy wieczorem?

tu odrobinę poszerzonym

pan bije żonę rano czy wieczorem, czy i w międzyczasie?

dodatkowo nie chodzi o bicie żony a rozmowę z zoną

ale przecież jeśli się dobrze zamota

to z tytułu wątku widać, ze ten ATEISTA to jakiś  TYP 

śmiać by się można gdyby nie okoliczne wątki wskazujące na to, ze to nie żarty

i sa tacy, którzy gotowi są na ateistów patrzeć jak na małpy w zoo

stąd akcja niezbędna  dla niektórych, bo przestało być śmiesznie!

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcsi.dll/bilde?Site=DW&Date=20120911&Category=LUBLIN&ArtNo=120919871&Ref=AR&border=0&MaxW=666

przechadzam się pomiędzy    baabcia@gazeta.pl 

#8 2012-10-10 08:50:57

Filip
przyboczny

baabcia napisał(a):

Wy wzajemnie na siebie w ten sposób chcecie patrzeć i toczyć walkę jak PO-PIS. Chcecie tworzyć sztuczne fronty katol kontra a-teista, bo tam się dobrze czujecie. img/smilies/smile

Znikam na długo, ale się pojawiam.

#9 2012-10-10 09:22:09

Łosiu
Moderator

Filip napisał(a):

baabcia napisał(a):

Wy wzajemnie na siebie w ten sposób chcecie patrzeć i toczyć walkę jak PO-PIS. Chcecie tworzyć sztuczne fronty katol kontra a-teista, bo tam się dobrze czujecie. img/smilies/smile

Nie wydaje mi się , że spory na tym tle są nienaturalne.
One muszą istnieć dla obu stron.
One klarują światopogląd ...a i polityczny , a czemu nie. To jest wręcz zabawne. hihi.

Łosiu małpozoosceptyk

img/smilies/wink

....

#10 2012-10-10 09:46:53

lawenda
Gość

Łosiu napisał(a):

Filip napisał(a):

baabcia napisał(a):

Nie wydaje mi się , że spory na tym tle są nienaturalne.
One muszą istnieć dla obu stron.
One klarują światopogląd ...a i polityczny , a czemu nie. To jest wręcz zabawne. hihi.

Łosiu małpozoosceptyk

Pytanie tylko ,czy o światopogląd warto "kruszyć kopie",
nie jest on święty  ani nieomylny a prowadzi do podziałów
i w konsekwencji do wojen.

#11 2012-10-10 10:09:43

Filip
przyboczny

lawenda napisał(a):

Za koleżanką wikipedią:

Światopogląd – względnie stały zespół sądów (często wartościujących), przekonań i opinii na temat otaczającego świata czerpanych z rozmaitych dziedzin kultury, głównie z nauki, sztuki, religii i filozofii.

Lawendo o jakim światopglądzie mozna powiedzieć odnośnie statystycznego katolika, a o jakim odnośnie choćby ateisty? Nie sądzisz, że chodzi o pierwotną potrzebę zwalczania sie 2 plemion? Stworzenie frontu, do napażania. Baabcia postawiła kratę, Kaczyński mówi o podziale prawdziwi patrioci kontra ci stojący tam gdzie ZOMO, kibole maja szaliki - granica się zawsze znajdzie, o którą warto powalczyć. img/smilies/smile

#12 2012-10-10 10:42:25

lawenda
Gość

Filip napisał(a):

lawenda napisał(a):

Za koleżanką wikipedią:

Światopogląd – względnie stały zespół sądów (często wartościujących), przekonań i opinii na temat otaczającego świata czerpanych z rozmaitych dziedzin kultury, głównie z nauki, sztuki, religii i filozofii.

Lawendo o jakim światopglądzie mozna powiedzieć odnośnie statystycznego katolika, a o jakim odnośnie choćby ateisty? Nie sądzisz, że chodzi o pierwotną potrzebę zwalczania sie 2 plemion? Stworzenie frontu, do napażania. Baabcia postawiła kratę, Kaczyński mówi o podziale prawdziwi patrioci kontra ci stojący tam gdzie ZOMO, kibole maja szaliki - granica się zawsze znajdzie, o którą warto powalczyć. img/smilies/smile

Przynajmniej kilka czynników wpływa na światopogląd.Tradycja i rodzina
to chyba dwa podstawowe.Broniąc swojego przekonania,chronimy
w jakimś sensie swoje miejsce w życiu i związane z nim poczucie bezpieczeństwa.
Ważne jest to,żeby światopogląd nie wziął góry nad rozsądkiem.

#13 2012-10-10 11:47:41

Filip
przyboczny

lawenda napisał(a):

No dobrze biorąc pod uwagę chocby tradycyjne podejście do norm społecznych i rodziny, można z całą pewnością powiedzieć, że katolik będzię sie tu różnił od ateisty?
No i dlaczego oddzielasz światopogląd od zdrowego rozsądku? Na jakiej podstawie opierać zdrowy rozsądek, jesli odrzucimy światopogląd?

#14 2012-10-10 12:16:55

Artur
Administrator

A po co mielibyśmy odrzucać światopogląd? Albo też uważać, że pojęcie zdrowego rozsądku nie jest z nim związane?

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#15 2012-10-10 12:31:23

lawenda
Gość

Filip napisał(a):

lawenda napisał(a):

No dobrze biorąc pod uwagę chocby tradycyjne podejście do norm społecznych i rodziny, można z całą pewnością powiedzieć, że katolik będzię sie tu różnił od ateisty?
No i dlaczego oddzielasz światopogląd od zdrowego rozsądku? Na jakiej podstawie opierać zdrowy rozsądek, jesli odrzucimy światopogląd?

To zależy co przyjmiemy za normę społeczna.Jeśli np;w kraju ,gdzie 98 % ludności
jest wyznania katolickiego,to mój wyjazd w wigilię na narty-można uznać za zachowanie,
przekraczające normę zachowań społecznych tego kraju.

Jak już wyżej napisałam,uważam,że nie ma nieomylnego i jedynie poprawnego
światopoglądu,który byłby w stanie udowodnić swoją "świętość".
Dlatego uważam,że rozsądnie jest o tym pamiętać img/smilies/smile

#16 2012-10-10 12:40:57

lawenda
Gość

Artur napisał(a):

A po co mielibyśmy odrzucać światopogląd? Albo też uważać, że pojęcie zdrowego rozsądku nie jest z nim związane?

Nie jestem przeciwnikiem światopoglądu, sam w sobie nie stanowi zagrożenia.

#17 2012-10-10 12:44:39

Filip
przyboczny

lawenda napisał(a):

To zależy co przyjmiemy za normę społeczna.Jeśli np;w kraju ,gdzie 98 % ludności
jest wyznania katolickiego,to mój wyjazd w wigilię na narty-można uznać za zachowanie,

Rozumiem, że mówiąc wigilia masz na mysli, spotkanie w gronie rodzinnym i dzielenie sie opłatkiem i choinką. To chyba nie ma za wiele wspólnego z samym katolicyzmem. No może śpiewanie nabożnych kolęd. img/smilies/smile

#18 2012-10-10 12:52:33

Filip
przyboczny

lawenda napisał(a):

Artur napisał(a):

Lawendo światopogląd to Ty. img/smilies/smile Odrzucisz światopogląd, zostanie mała dziewczynka w pieluszkach myślowych.

#19 2012-10-10 12:56:32

lawenda
Gość

Filip napisał(a):

lawenda napisał(a):

Rozumiem, że mówiąc wigilia masz na mysli, spotkanie w gronie rodzinnym i dzielenie sie opłatkiem i choinką. To chyba nie ma za wiele wspólnego z samym katolicyzmem. No może śpiewanie nabożnych kolęd. img/smilies/smile

Wigilia dotyczyła przykładu przekraczania norm społecznych.
Katolicyzm to zdecydowanie poszerzona wersja img/smilies/smile

#20 2012-10-10 12:58:57

lawenda
Gość

Filip napisał(a):

lawenda napisał(a):

Artur napisał(a):

Lawendo światopogląd to Ty. img/smilies/smile Odrzucisz światopogląd, zostanie mała dziewczynka w pieluszkach myślowych.

Ale za to z jaką wielka szyszynka img/smilies/big_smileimg/smilies/big_smileimg/smilies/big_smile

Stopka forum