Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY


"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#51 2011-07-07 10:04:29

Szymon
Heretyk i Buntownik z wyboru
Zarejestrowany: 2011-02-19
Posty: 4984

Re: BIBLIA PODSTAWĄ RELIGII KATOLICKIEJ

Incognito - zanim Lidka Ci odpowie proponuję, abyś poczytał conieco w wątku "czy mozna zaufac Biblii". Ci, co pisali Ewangelie nie poznaliby Jezusa, nawet gdyby wpadli na Niego na ulicy - najwcześniejsza Ewangelia została spisana jakies 70-90 lat PO Jezusie.I nikt Ci na to dowodów nie musi przedstawiać - sam je możesz znaleźć przy odrobinie chęci

Offline

 

#52 2011-07-07 10:04:50

Incognito
adept
Zarejestrowany: 2011-06-26
Posty: 10

Re: BIBLIA PODSTAWĄ RELIGII KATOLICKIEJ

Lidka napisał(a):

Wtedy i rozumieć za dużo nie trzeba

Tak mi właśnie sąsiadka powiedziała.

Cytuję:" tu nie ma nic do rozumienia, tu nie trzeba myśleć tylko chodzić do kościoła"

Prawda , że to takię głębokie?

Offline

 

#53 2011-07-07 11:07:02

Lidka
mentor
Zarejestrowany: 2010-02-15
Posty: 21446

Re: BIBLIA PODSTAWĄ RELIGII KATOLICKIEJ

Incognito napisał(a):

Lidka napisał(a):

Maria - matka Jezusa żyła więcej niż 200 lat po Jego śmierci? Bo ewangelie zakończono pisać w tym mniej więcej okresie

200 lat mówisz a podasz z jakich to źródeł korzystasz? Czy przytaczasz z niczego (z głowy)

Nie, w tej chwili nie podam, mówię z głowy, jak zapamiętałam. Ale bezemocji jest na bieżąco z tym opracowaniami naukowymi i teologicznymi, może on Ci poda dokładniej.

Incognito napisał(a):

Lidka napisał(a):

(i nie były one napisane przez apostołów, rzecz jasna,

Podpisali się nie pod swoimi pracami?

Wcale się nie podpisali. Każda Ewangelia jest WEDŁUG... (i tu imiona apostołów). Już sam ten fakt mówi, że nie oni ją pisali, a że spisano według tego, co oni opowiadali.

(piśmiennictwo w owych czasach nie było powszechne, a uczniami Jezusa i apostołami byli tzw. 'prości ludzie', to do nich Jezus adresował głównie swoje słowa i wśród nich się obracał)

Incognito napisał(a):

Lidka napisał(a):

oni też nie dożyli wieku matuzalemowego, zresztą byli niepiśmienni i nie zależało im na spisywaniu czegoś, co mieli w sercach)

o wiek kłócił się nie będę wiadomo ile każdy z nich żył. ale jakieś dowody  na to, "że niepiśmienny pisał a wcale mu na pisaniu nie zależało"  poproszę!

Niepiśmienny nie pisał, a opowiadał, takie były zwyczaje w owych czasach (to opowiadanie było nawet opracowane akustycznie, miało rytm, dzięki któremu te opowieści w stanie nie zmienionym przekazywano z pokolenia na pokolenie, coś na zasadzie wierszy). Pogrzeb sobie w źródłach historycznych na ten temat, to one są głównym dowodem.

Incognicto napisał(a):

Lidka napisał(a):

Wtedy i rozumieć za dużo nie trzeba

Tak mi właśnie sąsiadka powiedziała.

Cytuję:" tu nie ma nic do rozumienia, tu nie trzeba myśleć tylko chodzić do kościoła"

Prawda , że to takię głębokie?

A do dobre! http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/k010 Nieźle się uśmiałam...

Bardzo trafne określenie wiary zwanej religią. Najwyraźniej wystarczy się dopasować, chodzić do kościoła i jesteśmy "święci"... img/smilies/wink

Ale tak myśli 'głowa'. A prawda nie w niej, a w 'sercu'...


Pozdrawiam!

Lidka

Offline

 

#54 2012-11-13 11:48:33

Mezamir
Gość

Re: BIBLIA PODSTAWĄ RELIGII KATOLICKIEJ

Oczywiście nie tylko katolickiej, ale ponieważ ta jest najbardziej rozpowszechniona w naszym kraju, zastanówmy się, ile w niej z biblijnych, a ile... no, właśnie, czego?

Wszystkiego img/smilies/smile eklektyzm 100%

"Dziesięć Przykazań, o których mówi się, że zostały dane Mojżeszowi przez Boga na górze Synaj, jest również egipskiego pochodzenia i wywodzi się bezpośrednio z Zaklęcia 125 z egipskiej Księgi umarłych. Nie był to nowy kodeks postępowania wymyślony na użytek Izraelitów, ale nowa wersja wyznania faraona. Na przykład wyznanie: “Nie zabijałem” – zostało przetłumaczone na: “Nie będziesz zabijał”. Wyznanie: “Nie kradłem” – stało się: “Nie będziesz kradł”, “Nie mówiłem kłamstw” stało się: “Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu swemu kłamstwa jako świadek” i tak dalej.

Nie tylko Dziesięcioro Przykazań zostało skopiowane z egipskiego rytuału, ale również psalmy, które stanowią transpozycję egipskich hymnów (mimo iż są przypisywane królowi Dawidowi). Nawet Księga Przysłów Starego Testamentu, tak zwane Słowa Mądrości Salomona, są niemal dosłownym tłumaczeniem na hebrajski przypowieści egipskiego mędrca zwanego Amenemopem. Znajduje się ona obecnie w British Museum i porównując ją wiersz po wierszu z Księgą Przysłów na każdym kroku można znaleźć jej odpowiedniki. Obecnie odkryto, że nawet pisma Amenemopego są kopią jeszcze starszych Nauk Ptahhotepa, które powstały co najmniej 2000 lat przed Salomonem.

Poza Księgą umarłych i Mądrościami Ptahhotepa istnieje cały szereg innych tekstów egipskich, których użyto przy pisaniu Starego Testamentu. Są wśród nich na przykład Teksty Piramid i Teksty Sarkofagów, z których zaczerpnięto odniesienia do bogów egipskich i tak je przekształcono, żeby odnosiły się do hebrajskiego Jehowy.

Obecnie widać, że judaizm także był od początku hybrydą stworzoną z egipskich, kananejskich i mezopotamskich tradycji, z przypowieściami, hymnami, modlitwami i rytuałami odnoszącymi się do najróżniejszych bogów, które zebrano razem i odniesiono do nowo utworzonej koncepcji “Jedynego Boga”.

Z historycznego punktu widzenia szczególnie interesujące jest to, że nie wszystko zostało ukartowane w czasach Abrahama ani nawet później, w czasach Mojżesza. Zaczęło się to dopiero w VI wieku p.n.e., kiedy to dziesiątki tysięcy Izraelitów zostało wziętych do niewoli przez babilońskiego króla Nabuchodono-zora. Do tego czasu hebrajskie i izraelskie zapisy odnosiły się do poszczególnych bogów poprzez ich indywidualne imiona oraz przy pomocy ogólnego, odnoszącego się do liczby mnogiej, identyfikatora “Elohim”3.Jest ogólnie przyjęte, że miejsce Księgi Jaszara w Biblii jest między Księgą Powtórzonego Prawa i Księgą Jozuego, lecz redaktorzy odrzucili ją, ponieważ w zupełnie innym świetle przedstawia wydarzenia, które miały miejsce na Synaju i górze Horeb.

Pomijając fakt, że jesteśmy uczeni interpretacji pewnych aspektów tekstu biblijnego, niewielu z nas samodzielnie ją studiuje. W rezultacie obrazy powstałe w naszym umyśle są zazwyczaj odzwierciedleniem tego, co widzimy na ilustracjach w książkach i w kinie. Hollywood wprawia nas, oczywiście, w dumę swoimi wyobrażeniami Mojżesza na górze i Boga wypalającego słowa Dziesięciu Przykazań na wielkich, trudnych do uniesienia, granitowych płytach. W Księdze Wyjścia nie ma jednak odpowiadającego tej scenie opisu, natomiast w kwestii Przykazań mówi się, że Mojżesz sam je spisał (pod dyktando Pana), po tym jak stłukł pierwsze tablice, które otrzymał.

Jeśli chodzi o drugą część synajskiego przekazu, Tablice Świadectwa, w Kabale4 i Midraszu5 mówi się, że jest on zawarty w świętym kamieniu szlachetnym, który Mojżesz umieścił w “dłoni swej ręki”. Mówi się, że jest to ten sam Boski Kamień Mądrości, który odziedziczył Salomon. We wcześniejszych tekstach egipskich nosił on nazwę “Tabliczki Hermesa”, która ucieleśniała mądrość Thota.

Według pism starożytnego Dworu Smoka Egiptu (założonego przez królową Sobeknefru w roku 1785 p.n.e) strażnikiem Stołu był Chem, Wysoki Kapłan Mendes. Słowo chem (lub khame) znaczy “czerń” i z tego rdzenia zrodziło się słowo “alchemia” – nauka wydobywania światła z czerni. Jeśli chodzi o nas, to Chem jest nam bardziej znany jako biblijny Cham, dziadek Nimroda, którego rodzina została wyklęta przez Hebrajczyków, ponieważ jego historyczne tradycje pozostawały w konflikcie z rodzącą się, bazującą na pojęciu Jehowy, kulturą."
http://bialczynski.wordpress.com

 

#55 2013-11-12 18:32:29

paelo95
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-12
Posty: 2

Re: BIBLIA PODSTAWĄ RELIGII KATOLICKIEJ

W biblii nie ma żadnych informacji o wniebowzięciu Marii. Więc jak nie ma nic napisane na ten temat  to jest to nieistotne(uważam że takie zdarzenie wgl miejsca nie miało) gdyby było napisane to by było ważne ale nie ma. Przytocze pewnien cytat z księgi jeremiasza 7:18 "Synowie zbierają drwa, a ojcowie rozniecają ogień, a żony ich rozczyniają ciasto, aby czyniły placki królowej niebieskiej, i sprawowały mokre ofiary bogom cudzym, aby mię do gniewu pobudzali."

Offline

 

#56 2013-11-12 21:48:52

Ja?!
Moderator
Skąd: małopolska
Zarejestrowany: 2010-05-23
Posty: 8321

Re: BIBLIA PODSTAWĄ RELIGII KATOLICKIEJ

też myśle że Maryja nie była wniebowzięta ale w coś nienawidzący Boga muszą wierzyć więc najlepiej w urojenia

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo