Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY


"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#1 2013-02-28 11:48:55

impulsywny
adept
Zarejestrowany: 2012-06-27
Posty: 38
Serwis

Przełomowa publikacja pedagogiczna

Nie wiedziałem do jakiej kategorii doda ta informację, ale socjologia jest najbliższa zagadnieniom pedagogicznym. Wierzę, że książka Was zainteresuje, ponieważ jest niewątpliwie warta uwagi.

Przełom dwoistości w pedagogice polskiej
Historia, teoria i krytyka

Witkowski Lech
Wydanie I, Kraków 2012, Format B5, Objętość 768 stron, Oprawa twarda, szyta
ISBN: 978-83-7850-073-5


Chciałbym gorąco polecić najnowsza publikację prof. Lecha Witkowskiego. Autor po raz kolejny podkreślił swoją pozycję wśród badaczy nauk społecznych. Słusznie prof. Sztompka napisał o autorze, że ten staje się autorytetem dla autorytetów. Autor podjął się trudu współczesnego odczytania dzieła siedmiu mistrzów pedagogiki polskiej, działających w okresie międzywojnia, wobec których uczyniono wiele starań o to, by pozostali zapomniani i byli traktowani zdawkowo, jako postacie muzealne.


Z opinii wydawniczej prof. zw. dr. hab. Zbigniewa Kwiecińskiego:

[...] to najważniejsza i najlepsza polska książka z pedagogiki ogólnej od czasu ukazania się ostatnich monografii późnego K. Sośnickiego ponad czterdzieści lat temu. [...]

Teraz pedagogika polska otrzymuje niezwykły prezent w postaci głębokiego i szerokiego zarazem współczesnego odczytania dzieła aż siedmiu mistrzów pedagogiki polskiej, których najważniejsze prace powstały w okresie międzywojnia, a uczyniono wiele starań o to, by pozostali zapomniani i byli traktowani zdawkowo jako postacie muzealne i książki tylko archiwalne. Tymczasem wykonali oni ogromną pracę analityczną i twórczą. Autor wykazuje, że pragnęli oni, aby wymarzona i wyczekiwana polska państwowość miała najlepszą w świecie oświatę, aby wychowanie i kształcenie w Polsce miało najlepszą w świecie podbudowę naukową, studiowali dogłębnie najnowsze dzieła światowe, sięgali do najlepszych tradycji, poszukiwali twórczo istoty wychowania sprzyjającego pełni rozwoju każdej jednostki. Doprowadzili pedagogikę polską na szczyty i na próg jej własnej teoretyczności.
Autor wykonał ogromną pracę za całe pokolenia pedagogów polskich, którym słusznie wytyka, że nie chcieli się uczyć od swoich wielkich poprzedników i nie podjęli obowiązku kontynuacji ich dzieła. Trzeba było tak wybitnego umysłu, tak dojrzałego i utalentowanego filozofa, takiego giganta pracowitości, jakim jest profesor Lech Witkowski, żeby podjąć się zadania odczytania rozległego dzieła wielkich pedagogów polskich pierwszej połowy XX wieku i dokonać tego po mistrzowsku. Doskonała jest obudowa teoretyczna tej monografii (część wstępna, część I i część II). Świetne są analizy krytyczne pedagogiki „socjalistycznej”, przerywającej i przekreślającej dokonania swoich wielkich poprzedników. Wielce kształcąca jest każda cząstka książki poświęcona dziełu kolejnych mistrzów pedagogiki polskiej. Z satysfakcją i radością można powitać tę świetną książkę, Autorowi zaś pogratulować, podziękować i pozazdrościć.

http://impulsoficyna.pl/nowosci/przelom ... ,1402.html

Offline

 

#2 2013-02-28 13:04:13

baabcia
bo ja wiem
Zarejestrowany: 2011-05-06
Posty: 18546

Re: Przełomowa publikacja pedagogiczna


przechadzam się pomiędzy    baabcia@gazeta.pl 

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo