Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#41 2013-11-08 19:46:46

Abesnai
Canis dirus / Administrator

Re: Co oznacza "być dobrym chrześcijaninem" ?

Czemu ? Praktycznie w każdej kulturze są jakiegoś typu obrzędy towarzyszące pożegnaniu - pochówkowi. Mistyku, tu raczej chodzi o żywych uczestników tych rytuałów niż o samych zmarłych.

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#42 2013-11-08 19:50:15

julazadra
adept

baabcia napisał(a):

julazadra napisał(a):

Oczywiście img/smilies/smile Dobry chrześcijanin to dobry człowiek, a "zwykły" chrześcijanin to ktoś, kto stara się być dobry.

wysnułam z tego że  zły chrześcijanin nie może być dobrym człowiekiem

a jak Ty to widzisz, patrząc z dystansu?

ten "dobry chrześcijanin" to wzięte z Twojego postu img/smilies/smile

Ale tak z dystansu, to co to znaczy "zły chrześcijanin"? Przecież to może być dobry, wspaniały człowiek, który nie przestrzega różnych chrześcijańskich reguł (w zależności od konkretnego wyznania: np. nie przestrzega postu w piątek, nie spowiada się itd. Z punktu widzenia swoich współwyznawców jest złym chrześcijaninem, co nie znaczy złym człowiekiem img/smilies/smile

#43 2013-11-08 23:21:09

Mistyk
zaaklimatyzowany

Abesnai napisał(a):

Czemu ? Praktycznie w każdej kulturze są jakiegoś typu obrzędy towarzyszące pożegnaniu - pochówkowi. Mistyku, tu raczej chodzi o żywych uczestników tych rytuałów niż o samych zmarłych.

Wiem, że praktycznie w każdej kulturze... i że chodzi tu o żywych. Tylko gdzie tu jest sens w tym, jak się tak człowiek szczerze i bez uprzedzeń, obiektywnie temu przyjrzy.

Robią całą tą szopkę przy zwłokach, by zadowolić żywych, zaspokoić ich sumienia, bądź ulżyć w cierpieniu.

Są ponoć kultury gdzie ceremonie pożegnalne mają radosny charakter.

Ciekawa jest też formułka, której "wielebni" używają - nie wiem czy zwróciliście na to kiedyś uwagę:
"Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"

Jak to - ja powstałem z prochu? To kim ja jestem wg nich - ciałem ludzkim fizycznym i materialnym?
I w proch się obrócę? Jak to - to nie pójdę do nieba, czy gdzieś tam, jak nauczają?

Zauważcie: ciało z prochu powstało i weń się obróci. Religia chrześcijańska i jej podobne wiążą człowieka na stałe z ciałem, ze światem fizycznym, odzierają z ducha. To nie jest jedyny cytat o tym mówiący...

Religia ta jest skrajnie materialna, fizyczna, przez co ludzie fałszywie myślą, że są ciałami z dodatkiem jakiejś tam duszy bliżej nieokreślonej, której nie mogą poczuć, nie mają możliwości za życia nawiązać kontaktu z boskim pierwiastkiem, a dopiero po śmierci jeżeli zasłużą.

Religia ta daje ludziom gotowe odpowiedzi nie zachęcając ich do własnych poszukiwań, a wręcz zabraniając ich poprzez zastraszanie czy wręcz szantaż, że jak będziesz czytał "zakazane księgi" to skończysz w piekle!

"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
                   Pieśń Mahamudry Tilopy

#44 2013-11-09 01:21:25

Abesnai
Canis dirus / Administrator

No ... są. Ale ciągle pozostają formą wspomnianego, przyjętego i powszechnie akceptowalnego w danej kulturze (bądź środowisku) rytuału. Daleko nie szukać, chociażby obyczaje Romów.

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#45 2013-11-09 02:54:23

Mistyk
zaaklimatyzowany

Ale ja nie mam nic do rytuałów. Lubię wesela img/smilies/smile, uwielbiam Św. BN z Wigilią i ubieraniem choinki...

Nie znoszę tylko robienia ludziom wody z mózgu, nie cierpię fałszu, nie trawię polityki głoszonej z ambon, co jest w naszym kraju częstym zjawiskiem...
Byłem nawet w Kościele parę tyg. temu na Chrzcinach i w ogłoszeniach ksiądz reklamował spotkanie z prezesem (chodzi oczywiście o Jarka K.)... Kilka miesięcy wcześniej byłem "dla towarzystwa", bo mnie żona poprosiła img/smilies/wink na rekolekcjach i wyszedłem taki zdegustowany... Przyjezdny ksiądz namawiał do głosowania na jedyną słuszną partię, chociaż jej nazwy nie wymienił to nie było cienia wątpliwości, o którą chodzi...

Wiem od znajomych, że to nagminne we wszystkich miastach...

"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
                   Pieśń Mahamudry Tilopy

#46 2013-11-09 03:21:34

Ja?!
kreatorus moderatorus

dobry chrześcijanin to taki co oddaje całą rente na radio rydzykmaryja i wypłate, a jak dziecko spyta o jedzenie to odpowiada że będziemy żyć słowem ojca dyrektora.

fuck it.

#47 2013-11-09 12:34:29

Conan Barbarzynca
Administrator

Mistyk napisał(a):

Abesnai napisał(a):

Wiem, że praktycznie w każdej kulturze... i że chodzi tu o żywych. Tylko gdzie tu jest sens w tym, jak się tak człowiek szczerze i bez uprzedzeń, obiektywnie temu przyjrzy.

Robią całą tą szopkę przy zwłokach, by zadowolić żywych, zaspokoić ich sumienia, bądź ulżyć w cierpieniu.

Ciekawa jest też formułka, której "wielebni" używają - nie wiem czy zwróciliście na to kiedyś uwagę:
"Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"

Jak to - ja powstałem z prochu? To kim ja jestem wg nich - ciałem ludzkim fizycznym i materialnym?
I w proch się obrócę? Jak to - to nie pójdę do nieba, czy gdzieś tam, jak nauczają?

Zauważcie: ciało z prochu powstało i weń się obróci. Religia chrześcijańska i jej podobne wiążą człowieka na stałe z ciałem, ze światem fizycznym, odzierają z ducha. To nie jest jedyny cytat o tym mówiący...

Religia ta jest skrajnie materialna, fizyczna, przez co ludzie fałszywie myślą, że są ciałami z dodatkiem jakiejś tam duszy bliżej nieokreślonej, której nie mogą poczuć, nie mają możliwości za życia nawiązać kontaktu z boskim pierwiastkiem, a dopiero po śmierci jeżeli zasłużą.

Religia ta daje ludziom gotowe odpowiedzi nie zachęcając ich do własnych poszukiwań, a wręcz zabraniając ich poprzez zastraszanie czy wręcz szantaż, że jak będziesz czytał "zakazane księgi" to skończysz w piekle!

http://yoursmiles.org/tsmile/forum/t1236 Ta religia wiąze jednostronnie z pewnym konkretnym "materialistycznym" Duchem i to cala jej duchowość img/smilies/wink Głównie religia Zydowska czyli stary testament bo Katolicyzm to ma duzo naleciałośći Grecko-Rzymskich.
Zresztą o czym tu gadka, ta religia mówi o zmartwychwstaniu, ze pod koniec czasów nieboszczycy powstaną z grobów img/smilies/wink To takie dosłowne ze widać iz zabrakło wyobrażni.

Stopka forum