Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2010-07-05 18:24:45

egoista99
przyboczny

Re: Słowiański patriotyzm

Jatagan napisał(a):

A w kwestii bratania, najlepiej wspominam kolację w towarzystwie Ukraińców... walczyłem dzielnie ale kiedy oni otwierali kolejną flaszkę ja już wiedziałem że polegnę jak Potocki pod Żółtymi Wodami img/smilies/wink
Bardzo miłe z ich strony było to że pomogli mnie "odprowadzić" do domu... świetni ludzie.

Kiedys siedziałem na oficjalnym przyjeciu braci Rosjan w jednym z zakladów...i gdy technolog zakładu ,facet blisko 2 metrowy ze 120 kilo zywej wagi spytał sie bladynki metr 50 Oxiana a jaka jet twoja norma ?? Usłyszał moja norma ? Twoja śmieć...
Wiec mimo podobieństw jezykowach ..jakoś inaczej stawiamy akcenty....( co by to nie oznaczało )

Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

#22 2011-06-23 10:31:16

PI
adept

Wydaje mi się, że słowiański patriotyzm istnieje wśród wszystkich narodów słowiańskich poza POLAKAMI img/smilies/sad Ja tego nie rozumiem, ale Polska sukcesywnie od lat odcina się od swojej słowiańskości. Pcha na zachód odcinając się od braci Rosjan, Ukraińców, Białorusinów itd., a potem się dziwimy czumu Rosjanie nas nie lubią..... Albo kwestia Kosowa- słowiańska Polska poparła niepodleglość Albańczyków wymierzając policzek Serbom....  img/smilies/sad

#23 2013-11-09 18:25:11

Twardostoj
zaaklimatyzowany

Istnieje zaś co do miłości Nacji Słowiańskiej to ta i dzisiaj istnieje.

Toż nawet sam Stalin o tym mówił "Mieszkańcy Kraju Rad (ZSRR) lubią Polaków, ale władze Kraju Rad mogą popełniać pomyłki." co znaczy, że nie ważne czy zwykli obywatele dwóch Państw się lubią, władza zawsze wie najlepiej co należy robić. img/smilies/smile

Lecz należy odpowiedzieć sobie na kilka kwestii. Mianowicie Każdy Polak ma korzenie Słowiańskie lecz nie każdy jest Słowianinem. Oznacza to, że by mówić o Sobie Słowianin/Słowianka nie wystarczy tylko mieć Słowiańskie Korzenie i kultywować Kulturę lecz również myśleć tak jak Słowianie, wyznawać Słowiański Światopogląd a także Etniczną Wiarę gdyż to właśnie Światopogląd czyni Słowianina Katolik czy inny Chrześcijanin może mieć Słowiańskie Korzenie ale Słowianinem nigdy nie będzie bo ma inny Światopogląd. img/smilies/smile Gdyż na Etniczną tożsamość składa się nie tylko Krew ale i Kultura, Język, Wiara.

#24 2013-11-09 20:17:27

Conan Barbarzynca
Administrator

Twardostoj napisał(a):

Lecz należy odpowiedzieć sobie na kilka kwestii. Mianowicie Każdy Polak ma korzenie Słowiańskie lecz nie każdy jest Słowianinem. Oznacza to, że by mówić o Sobie Słowianin/Słowianka nie wystarczy tylko mieć Słowiańskie Korzenie i kultywować Kulturę lecz również myśleć tak jak Słowianie, wyznawać Słowiański Światopogląd a także Etniczną Wiarę gdyż to właśnie Światopogląd czyni Słowianina Katolik czy inny Chrześcijanin może mieć Słowiańskie Korzenie ale Słowianinem nigdy nie będzie bo ma inny Światopogląd.  Gdyż na Etniczną tożsamość składa się nie tylko Krew ale i Kultura, Język, Wiara.

Nie zgadzam się z tym twierdzeniem, zdecydowana większość Polaków ma Słowiańskie korzenie ale nie wszyscy.
A co do samej Słowiańskości to moim zdaniem oprócz korzeni świadczy o tym Słowiańska dusza, wątpię aby nawet w dawnych czasch wszyscy mieli identyczny światopogląd img/smilies/wink Takie przekonanie to naleciałość chrześcijańska.
Nie jestem rodzimowiercą ale tyle wiem o dawnej wierze ze nie była ona taka sama jak chrześcijaństwo tylko ze z róznymi bogami, duch indoeuropejski jest całkiem inny niz bliskowschodni, a juz napewno jest czymś zupełnie innym niz tak zwane "religie Abrachamowe" które od początku (oprócz chrześcijastwa) były związane z państwem i władzą img/smilies/wink

#25 2013-11-09 20:42:18

Twardostoj
zaaklimatyzowany

Conan owszem właśnie pisałem Słowiański Światopogląd, który najczęściej jest związany z Wiarą, nie określam go jednak jako Polański, Bużański, Goplański czy inny tylko ogólnie Słowiański podejście do życia etc., etc. Krew ma mniejsze znaczenie bo nawet w czasach VIII wieku Słowianinem mógł zostać osadnik, jeniec, który postanowił żyć wśród Słowian i przyjął całą kulturę, wiarę język (miejscowy dialekt, gwarę), itp.

Co do Polaków to nie mam tutaj na myśli narodowości Obywatelskiej. Gdyż każdy Polak (zazwyczaj wyjątek może stanowić potomek starej emigracji) ma obywatelstwo Polskie (a przynajmniej prawo do takowego). Lecz już nie każdy obywatel Polski jest Polakiem. img/smilies/smile

#26 2013-11-09 21:31:14

Conan Barbarzynca
Administrator

Twardostoj napisał(a):

Conan owszem właśnie pisałem Słowiański Światopogląd, który najczęściej jest związany z Wiarą, nie określam go jednak jako Polański, Bużański, Goplański czy inny tylko ogólnie Słowiański podejście do życia etc., etc. Krew ma mniejsze znaczenie bo nawet w czasach VIII wieku Słowianinem mógł zostać osadnik, jeniec, który postanowił żyć wśród Słowian i przyjął całą kulturę, wiarę język (miejscowy dialekt, gwarę), itp.

Co do Polaków to nie mam tutaj na myśli narodowości Obywatelskiej. Gdyż każdy Polak (zazwyczaj wyjątek może stanowić potomek starej emigracji) ma obywatelstwo Polskie (a przynajmniej prawo do takowego). Lecz już nie każdy obywatel Polski jest Polakiem. img/smilies/smile

Podumałem trochę Twardostoju i w sumie z takiego bardziej "plemiennego" punktu widzenia to musze się z Tobą zgodzić, nawet jako obywatel Etiopi byłbym wciąz Polakiem img/smilies/wink Wkońcu z duchwego punktu widzenia nie istotne są papierki, a "plemie" choć brzmi archaicznie to taka większa wersja rodzinki, zaś rodzinke się kocha, a gdzie miłość tam jest dusza img/smilies/wink

Stopka forum