Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

Z dnie 2 marca 2020 Hosting VGH.pl konczy dzialalnosc, dane stron zostana zabezpieczone, jesli chcesz przeniesc strone na swoj serwer lub ustawic przekierowanie napisz na pomoc@ehmediagroup.net

#51 2011-12-20 17:23:20

polliter
moderatus polliterus

Re: Spis lektur

Ale chyba tysiąc nocy ich czytał nie będziesz?

Następne w kolejności "Hobbit", "Władca Pierścieni" i "Silmarillion". Będę robił kartkówki :black2:

"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

#52 2011-12-20 22:05:50

Sailor
Miss Darkside

Nebogipfel napisał(a):

Na pewno się wyciszę jak zrobię choć połowę tego co zamierzam a lekturę na razie mam - "Baśnie z tysiąca i jednej nocy" bez cenzury, oryginał. img/smilies/smile

Oryginałem to to było kilka wieków wstecz i po arabsku img/smilies/wink Podobno baaardzo pikantne i wyrafinowane img/smilies/tongue, a teraz to tylko popłuczyny się ostały, tysiące razy modyfikowane i ugrzecznione.

Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

#53 2011-12-20 23:31:22

Nebogipfel
mentor

No to właśnie czytam ten arabski przetłumaczony na Polski bo było jednak tłumaczenie tych pikantnych i wyrafinowanych tekstów a dopiero potem ocenzurowano i dano jako bajkę dla dzieci. img/smilies/wink

Tytuł  "Księga tysiąca i jednej nocy, wybór". Wydawnictwo PIW z 1982 roku.

Ostatnio edytowany przez Nebogipfel (2011-12-20 23:33:20)

Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

#54 2011-12-21 11:24:08

Chinatsa
Moderatorka-san

Nie chodzi tylko o wojny. Nie pamiętam kiedy czytałam lekturę, która nie opierała by się na śmierci, cierpieniu, zdradzie, morderstwie, samobójstwach, głodzie, depresji, wyśmiewaniu itp. I dziwić się potem, że młodzi ludzie nie dośc, że nie mają już ochoty czytać kolejnej książki na takie tematy, to jeszcze sami popadają w depresję widząc samego siebie w bohaterze jakiejś tego typu lektury.
Ja lubię akurat takie tematy bo interesuje mnie psychika ludzka, ale wiadomo, większość młodych ludzi chce przeczytać coś pozytywnego.
Śmieszy mnie również zestawienie lektur. Dajmy na to gimnazjum. Druga klasa. Z jednej strony mamy Pana Tadeusza, z drugiej Małego Księcia lub wierszyki. Trochę to dziwne zestawienie.
Zawsze uważałam, że  do niektórych książek trzeba dorosnąć a nie czytać na ślepo, pod przymusem, nawet nie rozumiejąc ich.

" Tym który umarł tamtego dnia, tak naprawdę byłem ja.
  Moje życie było fałszywe.
  Tak naprawdę mnie tam nie było"
http://www.youtube.com/watch?v=yuaTgylP … re=related The saddest
http://www.roll-of-honour.com/Overseas/images/JapaneseFlagAnimated.gif

#55 2011-12-21 12:47:07

polliter
moderatus polliterus

Dzieki China, właśnie to mialem na myśli.
Dzieciaki w podstawówkach i gimnazjach trzeba najpierw zachecić do czytania. Czyli "Mikołajek", Brzechwa, Tuwim ("lokomotywa" a nie "Kwiaty polskie") i, nawet, ten nieszczęsny "Harry Potter", skoro chcą to czytać. "Pan Tadeusz" w gimnazjum - o, Boże! Nawet jeśli jakiś gówniarz jest ambitny i to przeczyta, to i tak nic z tego nie zrozumie. Może jeszcze dorzućmy do gimnazjum "Ulissesa" Joyce'a i "W poszukiwaniu straconego czasu" Prousta? To jest chore!!

W szkołach średnich można już wyrabiać smak (po odpowiednich lekturach, wiemy już, że gimnazjaliści chcą i lubią czytać), dajemy więc wymienione wcześniej przeze mnie propozycje (Biblia, mity, Dostojewski, Kafka itp.) albo nawet jakieś inne.

Powiedziałem, howgh!!

#56 2011-12-21 12:55:27

Nebogipfel
mentor

Poczytałem sobie "Harrego.. Pottera" i nawet dobrze się to czyta. :)Myślę, że gimnazjaliści z tymi mrówkami i Telimeną by nawet zrozumieli, choć nie wiem jak z resztą. A mi się wydaje, by w ogóle czytali co chcę, zgłaszali nauczycielowi co przeczytali i np. potem pisali z tego opracowania i jakieś własne przemyślenia na temat danej książki. A jeśli czytali to samo albo mieli czytać to samo to niech wywiąże się jakaś twórcza dyskusja na ten temat. Niech mają własne zdanie i umieją rozmawiać na ten temat. Powinni nauczyć się myśleć a nie jedynie trenować pamięć.

#57 2011-12-21 16:50:43

Chinatsa
Moderatorka-san

Bo najgorszą rzeczą jaką można zrobić to kazać komuś czytać książki i dawać z nich oceny. OK ja rozumiem, że trzeba młody umysł ćwiczyć, ale to właśnie daje odwrotne skutki.
Myślę dokładnie tak jak Polli. Jeżeli tak by było w szkołach, poziom czytania w naszym kraju wzrósł by o dziesiątki procentów. Dlaczego? Bo każdy by czytał to, na co ma ochotę i stopniowo szukał by więcej, coraz bardziej ambitnych książek.
Głupotą dla mnie tez jest zadawanie pytań przez nauczyciela albo na tescie "Zinterpretuj.....". Każdy interpretuje dane dzieło/dany charakter inaczej. A i tak jak napiszesz " po swojemu" to nie zawsze ci uznają bo albo nie trafiłeś w klucz albo osobistą interpretację nauczyciela.
Czytanie miało być przywilejem, przyjemnością a nie obowiązkiem skutkującym brakiem zainteresowania.

" Tym który umarł tamtego dnia, tak naprawdę byłem ja.
  Moje życie było fałszywe.
  Tak naprawdę mnie tam nie było"
http://www.youtube.com/watch?v=yuaTgylP … re=related The saddest
http://www.roll-of-honour.com/Overseas/images/JapaneseFlagAnimated.gif

#58 2011-12-21 19:24:34

polliter
moderatus polliterus

Zadanie typu "Zinterpretuj..." jest świetne, rozwija własny punkt widzenia, uczy samodzielnego myślenia i interpretacji tekstów literackich. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy istnieje "jedyna słuszna interpretecja", wtedy to jest chore.

Pamiętam, gdy w swoim wypracowaniu, uznałem Kreona za postać pozytywną i najsympatyczniejszą w całej "Antygonie". Mówiłem już wcześniej, że miałem szczęście do wspaniałych i wyrozumiałych polonistów. Dlatego też za to wypracowanie dostałem piątkę za, cyt. "oryginalne i własne podejście do całości" :black2:

#59 2011-12-21 21:35:45

Nebogipfel
mentor

No a ojczym przeczytał dwie wersje "Krzyżaków" i udawał, że nie wie o jakiego Zbyszka chodzi. img/smilies/big_smile

#60 2011-12-22 12:02:49

lapicaroda
berzerkerka

Nebogipfel napisał(a):

Na pewno się wyciszę jak zrobię choć połowę tego co zamierzam a lekturę na razie mam - "Baśnie z tysiąca i jednej nocy" bez cenzury, oryginał. img/smilies/smile

Całość? Z tego co wiem, w Polsce były tylko wydania redagowane...Hm, przyznaj się, szukasz pikantnych opisów? img/smilies/tongue
Mam tę książkę w domu, ale zależy,co kto lubi. Pisane językiem, który mi przypomina jakby prostszą wersję Biblii. img/smilies/big_smile Ale ogólnie nawet, nawet.
A ja sobie czytam ''Alicję w krainie czarów''...

#61 2011-12-22 12:28:36

polliter
moderatus polliterus

O, "Alicję..." też bym widział wśród lektur. Zwykła powięść, a pełna surrealistycznych postaci i scen. Tu jest pole do interpretacji... img/smilies/big_smile

#62 2011-12-22 15:48:26

lapicaroda
berzerkerka

Mnie dziwi, że tego nie ma w lekturach, mimo że wielu ludzi myśli że to jest bajka. Czytam przekład Słomczyńskiego, który sam podaje, że obecnie widzi się tę książkę jako zapis ludzkiej podświadomości...można by to i w liceum omawiać. Na pewno bardziej zrozumiałe niż ''Sklepy cynamonowe'', czytałam je rok wcześniej i moja reakcja: WTF? TO jest lektura? Nawet w jakiejś przedmowie książki, krytyk wahał się, że nie wiadomo jak do końca interpretować rozdział ''Traktat o manekinach'', a licealista ma zdzierżyć poemat prozą pisany przez niszowego autora- nie wiem, co ich wzięło na tego Schulza. Jeszcze ''Pałubę'' Irzykowskiego dołożyć najlepiej, jak rozczulamy się nad ''pogardzanymi za życia''. Swoją drogą, to jak się gdzieś urządzę, muszę przywieźć z Kalisza swoją biblioteczkę, bo ''Pałubę'' próbowałam czytać, za każdym razem nie daję rady.

Ostatnio edytowany przez lapicaroda (2011-12-22 15:53:28)

#63 2011-12-23 13:35:18

polliter
moderatus polliterus

Mnie również to dziwi i, podobnie, jak Lapi, widziałbym tę książkę, jako lekturę w szkolach średnich.

Powtórzę. W podstawówkach i gimnazjach lektury, ktore mają zachęcić do czytania w ogóle, ale trzymające jakiś poziom (Brzechwa, Tuwim, Kruger, Chotomska, "Maly Książe", "Mikolajek", Niziurski może by wrocił do łask, co?, Bahdaj itp.)

W szkole średniej wyrabianie smaku literackiego i rzeczy bardziej wymagajace. http://yoursmiles.org/psmile/orator/p0902

#64 2014-01-31 13:08:31

polliter
moderatus polliterus

Fajnie byłoby się dowiedzieć od ludzi, którzy uczęszczają do szkoły (pewnie jest ich na forum spora liczba), by podzieliły się z nami uwagami jak wygląda ich spis lektur. Wtedy mamy jakiś punkt odniesienia, by stwierdzić, co się zmieniło na lepsze, a co na gorsze.

#65 2014-02-01 17:35:43

przemekkrolFR0n
Gość

Z tego, co mówił mój siostrzeniec, to oni czytaj Harry'ego Pottera...

#66 2014-02-03 13:49:11

polliter
moderatus polliterus

Ale chyba nie analizują tego na lekcjach polskiego... http://macg.net/emoticons/laughing2

#67 2014-02-03 19:08:04

Lidka
mentor

Z ciekawości zerknęłam na liceum i... chyba nie ma zbyt dużych zmian?... (skopiowane, ja się dało). Myślę, że więcej zmian w samym nauczaniu img/smilies/wink.

Spis lektur
Liceum Ogólnokształcące
Poziom podstawowy
1. Literatura polska

Bogurodzica

J. Kochanowski : fraszki, pieśni i treny (fragmenty)

J.A. Morsztyn

wybór wierszy

D. Naborowski

wybór wierszy

W. Potocki

wybór wierszy

I. Krasicki

bajki, satyry (wybór),
Hymn do miłości ojczyzny

A. Mickiewicz :
Romantyczność

A. Mickiewicz :
Pan Tadeusz

A. Mickiewicz :
Dziady cz. III

J. Słowacki :
Kordian
(akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6)

Z. Krasicki :
Nie
-
Boska komedia
(cz. I, cz. III, cz. IV)

A. Mickiewicz : wybór wierszy

C. K. Norwid : wybór wierszy

J. Słowacki : wybór wierszy

B. Prus :
Lalka

E. Orzeszkowa :
Nad Niemnem

fragmenty z t. III

E. Orzeszkowa :
Gloria victis

M. Konopnicka :
Mendel Gdaoski

B. Prus :
Kamizel
ka

H. Sienkiewicz :
Potop

K. Przerwa
-
Tetmajer : wybór wierszy

J. Kasprowicz : wybór wierszy

L. Staff : wybór wierszy

St. Wyspiaoski :
Wesele

Wł. St.Reymont :
Chłopi t. I

St. Żeromski :
Ludzie bezdomni

St. Żeromski :
Przedwiośnie

W. Gombrowicz :
Ferdydurke

rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV

Z. Nałkowska :
Granica

T. Borowski :
Pożegnanie z Marią, U nas w Auschwitz ..., Proszę paostwa do gazu,
Bitwa pod Grunwaldem

G. Herling
-
Grudzioski
: Inny świat

B. Leśmian : wybór wierszy

J. Tuwim
: wybór wierszy

M. Pawlikowska
-
Jasnorzewska : wybór wierszy

Cz. Miłosz : wybór wierszy

K.K. Baczyoski : wybór wierszy

T. Różewicz : wybór wierszy

Z. Herbert : wybór wierszy

M. Białoszewski : wybór wierszy

W. Szymborska : wybór wierszy

St. Baraoczak : wyb
ór wierszy

J. Twardowski : wybór wierszy

Sł. Mrożek :
Tango

H. Krall :
Zdążyć przed Panem Bogiem
Uwaga : wymagana jest także znajomośd kontekstów biblijnych, antycznych i innych.
2. Literatura powszechna

Sofokles
Król Edyp

Horacy : wybór pieśni

W. Szekspir :
Makbet

Molier :
Swiętoszek

J. W. Goethe :
Cierpienia młodego Wertera

F. Dostojewski
: Zbrodnia i kara

J. Conrad :
Jądro ciemności

A. Camus : Dżuma

Pozdrawiam!

Lidka

#68 2014-02-05 12:20:39

polliter
moderatus polliterus

Nie napawa optymizmem ta lista.
Nie widzę Biblii, Hłaski, Bursy, Świetlickiego (w ogóle poezji niepokornej), "Boskiej Komedii", "Procesu" Kafki, w zamian mamy nowelki, które powinny być w gimnazjum, wyeksponowanego Mickiewicza i Żeromskiego. Zmiany są, faktycznie, niewielkie, ale jak już są, to na gorsze. Właściwie żadnej literatury współczesnej, chyba że za takową uznamy Gombrowicza, Miłosza, Szymborską i Barańczaka. To chyba jednak świadczy o małym opóźnieniu i nie nadążaniu za tym, co młodzież chce czytać.

#69 2014-02-05 13:57:35

Lidka
mentor

Dla mnie pociecha w tym, że młodzież czytająca (wciąż są takie jednostki img/smilies/wink) doczyta sobie sama, co ważne. Więcej zastrzeżeń miałabym do samego szkolnictwa, to, co się teraz dzieje, jeży mi włos na głowie...

Pozdrawiam!

Lidka

#70 2014-02-05 18:55:47

polliter
moderatus polliterus

Żeby młodzież mogła sobie sama doczytać, potrzebna jest kadra nauczycielska, która w inteligentny sposób zainteresuje młodego człowieka wartościową literaturą, niestety dobrych polonistów ze świecą szukać. Poza tym, młodzież musi chcieć doczytać dzieła literackie i lektury powinny ich do tego zachęcać, a nie odpychać. Przeładowanie narodowym i cierpiętniczym romantyzmem oraz ciężkostrawnym Żeromskim nie da się tego zrobić. W młodym wieku chce się czytać o miłości, uczuciach (przykład sagi "Zmierzch" się kłania), więc jeśli romantyzm, to Geothe, Ujejski, a nie narodowe wypociny Mickiewicza. Oczywiście, to też trzeba znać, ale trzeba umiejętnie to wyważyć.

#71 2014-02-05 19:43:03

Lidka
mentor

Otóż to! img/smilies/smile Widzisz, też przechodzisz na szkolnictwo, a nauczycieli mamy, pożal się Boże... Na szczęście nie wszystkich, choć ci naprawdę dobrzy są w zdecydowanej mniejszości, moim zdaniem, a na dodatek mają ręce związane programem nauczania... A sam program? Wciąż opiera się na 3Z (zakuj, zdaj, zapomnij), a nie na rzeczywistych umiejętnościach, wciąż nasz system jest nastawiony na promowanie zakuwania (często bzdur kompletnych) i wyłapywanie tego, czego uczeń nie wie, zamiast dostrzeganiu i pogłębianiu tego, co wie.

To samo z lekturami. Nie ma czasu (program!), nie ma chęci na zachęcanie do czytania naprawdę dobrych rzeczy (jaka ta praca z młodzieżą trudna), a wielokrotnie nie ma nawet umiejętności zachęcenia (czyli pasji swojego zawodu). I uczeń jest przymuszany do zaliczenia tego, co obowiązuje, a co jest niestrawne, niestety... (i bywa, że opuszcza szkołę z 'alergią' na czytanie w ogóle img/smilies/wink).

Tylko pasjonaci książek, którzy czytać lubią sami z siebie (zapewne dzięki wychowaniu i rodzinie), są w stanie sprostać programowi szkolnemu, bo tak trzeba, i poszerzyć go sobie o coś, co jest naprawdę ciekawe.

Pozdrawiam!

Lidka

#72 2014-02-05 21:03:02

polliter
moderatus polliterus

Właśnie.
Dlaczego młodzież jest zadręczana "Medalionami", Borowskim i Grudzińskim? Oczywiście, trzeba mieć świadomość własnej historii, ale młodzieży to nie interesuje. Ona chce zakochiwać się, dlatego szybciej do niej trafi Baczyński (ich równolatek w końcu) i jego miłość do Barbary, gdy w tle szaleje wojenna pożoga. Nie widzę Baczyńskiego na liście, a młodzież go wciąż uwielbia czytać, bo pisze o sprawach, które są jej bliskie (idealistyczna miłość i poświęcenie). Po lekturze Baczyńskiego młodzież sama sięgnie po Borowskiego i Nałkowską, z samej ciekawości, by poznać realia, w których żył Baczyński. A jeśli wbija się im na "dzień dobry" cierpiętnictwo i wstrząsające "Medaliony", to zohydza im się literaturę wojenną, którą mogli polubić.

Stopka forum