Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#26 2010-07-21 22:34:03

Artur
Administrator

Re: Religia Wicca

Netherian, mam świadomość, że Polska to rozległy obszar samoinicjowanych, którzy z braku lepszej nazwy przyswoili sobie obcą, dodali przymiotnik i ... tak im zostało (tym bardziej cieszy, że traktujesz temat poważnie) img/smilies/smile

Bałwochwalstwem się nie przejmuj, to tylko termin, z punktu widzenia wygłaszających jedyny właściwie opisujący sytuację oddawania czci bogom innym niż ich własny.

Ps. PFI na naszym forum? Przyznajcie się - kto jeszcze? img/smilies/wink

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#27 2010-07-22 07:00:02

Netherian
adept

tak, Nuori z wrocka, kojarzysz Mojmirę?
Początek miałem bardzo eklektyczny, ale naszczescie szybko odnalazłem osobe, ktora mi wyjasnila wiele kwesti,dlatego teraz tak na to tak reaguje ik traktuje to powaznie

#28 2010-07-22 10:10:48

Artur
Administrator

Nick gdzieś i kiedyś mignął mi przed oczyma, ale nie mogę powiedzieć abym znał osobę.

Ps. Wrocław badany pod kątem występowania w nim wiedźm kojarzy mi się wyłącznie z autorką książki "Wicca - biała magia" - lepiej znaną w pewnych kręgach z nicka Bastet niż imienia właściwego img/smilies/wink

Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

#29 2010-07-22 18:34:40

Netherian
adept

We wro jest mnostwo pogan!img/smilies/smile wiccanie(Ci tradycyjni juz tez), szamani, asatryjczycy, wiedzmy slowianskie, rodzimowiercy, thelemici, mistycy img/smilies/smile

Mam propozycje, chcialbym aby ten temat jakos zaczał porzadnie prosperowac, wiec rzucam hasło!
Mozna zadawac pytania odnosnie wicca, postaram sie , moze i z Arczi na nie odpowiedziec.
Moja propozycja: Czy wicca moze stac sie religia narodu? co wy o tym sadzicie?

#30 2010-07-22 18:53:46

Crows
mentor

Netherian napisał(a):

Czy wicca moze stac sie religia narodu??

nie może ,jest zbyt nieskoordynowana by móc skupić wokół siebie tzw naród ,chyba że uruchomi wobec mas element strachu .

:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

#31 2010-07-22 19:19:58

Artur
Administrator

Netherian napisał(a):

Nie musi stawać się czymś czym już jest. Wszystkie jej elementy funkcjonują w społeczeństwie za sprawą katolicyzmu w tradycji rzymskiej. Więc zasadniczo wystarczyłaby zmiana nazwy i stosunkowo niewielka feminizacja katolicyzmu img/smilies/smile

Pozdrawiam
Artur ♆

#32 2010-07-22 19:22:21

Crows
mentor

Artur napisał(a):

Netherian napisał(a):

Nie musi stawać się czymś czym już jest. Wszystkie jej elementy funkcjonują w społeczeństwie za sprawą katolicyzmu w tradycji rzymskiej. Więc zasadniczo wystarczyłaby zmiana nazwy i stosunkowo niewielka feminizacja katolicyzmu img/smilies/smile

jesteś marzycielem  http://macg.net/emoticons/laughing2

:
:

#33 2010-07-22 19:34:51

Artur
Administrator

Nie img/smilies/smile Praktykiem, który nie wierzy w zmianę nazwy. Z feminizacją Kościół Katolicki wcześniej czy później będzie musiał się zmierzyć. Także nasz rodzimy. Więc jeśli tylko wiccanie zachowają się praktycznie i już dzisiaj rozpoczną dokształcanie obywateli to za kilka lat zbiorą plony. Z tym, że wicca w obecnej formie nie nadaje się do tego by być religią powszechną i także musiałaby się mocno zreformować img/smilies/wink

Pozdrawiam
Artur ♆

#34 2010-07-22 19:48:14

Netherian
adept

Artur, wiedzialem o podobienstwie chrzescijanstwa z wicca, a raczej zdubluwaniu paru spraw.ale tak do tego nie podszedlem, punkt dla Ciebie!img/smilies/big_smile
Oczyiscie,ze Arczi ma racje, weź Drogie Wrony kalendarz świąt chrześcijańskich i coś co ładnie brzmi  Koło Roku, doszukaj sie naalogi w datach. Juz teraz moge wymienic 3. Boże Narodzienie-24 grudzien( u pogan Yule-21grudnia, w przesilenie) lutowe swieto sw. Brygidy (Imbolc, świeto światła i radosci u celtow<- popraw mnei Artur jak date pomylilem)
Wielkanoc w tym okresie mozemy doszukac sie az 2(!) swiat poganskich , marcowej Ostary(czyli 1wszego dnia wiosny, gdy wg wierzen Bogini wraca na ziemie, )  i kwietniowe Beltane-swieto ognia i sexu, gdy to poczety jest młody Bóg.
Oj, chyba trzeba w innym temacie to kontynowac:D

Ostatnio edytowany przez Netherian (2010-07-22 19:50:07)

#35 2010-07-22 20:52:40

Crows
mentor

abstrachując od wszelkich form folklorystycznych w religiach dojdzie sie do abstraktu wspólnego dla religii - czyli centralnego bóstwa ,
dlatego abstrakcja religijna nie musi być sama w sobie bóstwem .

:
:

#36 2010-11-28 18:53:38

AnuAthame
Użytkownik

Kiedys siedzialem na forum wiccanie.pl, zrezygnowalem z czlonkostwa.
Osobiscie nie polecam tamtego forum, po moich doswiadczeniach nie chce miec z tamtymi ludzmi nic wspolnego http://emoty.blox.pl/resource/fahne2_pl

“Be perfect, therefore, as your heavenly Father is perfect.” (Mt. 5:48 NRSV)

#37 2010-11-29 01:08:10

Artur
Administrator

Tradycją miejsc tego typu jest wybujałe ego uczestników, tworzenie się koterii, darcie piór między uczestnikami lóż kanapowych. Czyżby to Cię właśnie zniechęciło?

Pozdrawiam
Artur ♆

#38 2010-11-29 16:07:41

AnuAthame
Użytkownik

Zgadza się , dodam jeszcze edycje postów i zmiane  treści wypowiedzi podczas nieobecności na forum.

“Be perfect, therefore, as your heavenly Father is perfect.” (Mt. 5:48 NRSV)

#39 2010-11-29 17:53:51

Artur
Administrator

To także dość charakterystyczne dla środowisk neopogańskich w naszym kraju. Współczuć nie współczuję, ale tutaj baw się dobrze img/smilies/smile Takich akcji tutaj nie ma img/smilies/smile

Pozdrawiam
Artur ♆

#40 2010-11-29 19:19:36

Siemowit
Moderator
Serwis

Nie charakteryzuj środowisk neopogańskiech w odniesieniu do jednego i to dodatkowo dosyć eklektycznego i odmiennego od reszty.

Znam osobiście nie jedną Wikankę i raczej dziwię się takiej opinii. Może trafiłeś na jakieś forum kindermetali, a nie Wiccan? Ewentualnie piszą tam tacy właśnie, bo fora nie sprawdzają się w takich kwestiach w większości.

Raczej proponowałbym poznanie tego typu (najczęściej) kobiety osobiście - wtedy uniknie się szczeniactwa internetowego.

http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/Chwala_Bogom!.jpg

#41 2010-11-29 20:29:02

Artur
Administrator

Zapytam z ciekawości (i raczej retorycznie) czy np. na takim Forum PFI PL nie jest tak samo? Koterie i darcie kotów? img/smilies/wink

Pozdrawiam
Artur ♆

#42 2010-11-29 20:32:33

Siemowit
Moderator
Serwis

Szczerze - nigdy tam nie byłem, ale słyszałem, że tak bywało i z tego powodu wielu pogan odeszło z forum. Jednakże fakty są faktami - ci, którzy powodują takie klimaty to szczeniaki i kretyni. Założę się, że w realu nie byliby tacy pewni siebie.

Dlatego też rzadko bywam na forach religijnych czy o podobnej tematyce. To forum jest wyjątkiem i to pozytywnym. Niech się inni uczą.

Całe szczęście dane mi jest znać osoby porządne, a nie te, które powodują burdel na forach. Chociaż nie raz mam ochotę wejść i zrobić porządek, bo to niczemu nie służy.

http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/Chwala_Bogom!.jpg

#43 2010-11-29 21:36:21

Artur
Administrator

Między nami mówiąc - znam dokładnie takie same osoby img/smilies/smile Rzeczowe i spokojne. Poznałem je w różnych miejscach, że tak napiszę, popieprzonych img/smilies/smile Zawsze i w każdych okolicznościach występują ludzie i taborety. Ta druga grupa w nadreprezentacji img/smilies/wink

Pozdrawiam
Artur ♆

#44 2014-03-17 21:09:34

Vakaru
zaaklimatyzowany
Serwis

Swego czasu czytałam o wicca. W pierwszym momencie poczułam się totalnie zagubiona. Bo niby religia, ale nie ma żadnych oficjalnych źródeł nauki. To mnie zbiło z tropu. No, ale pogrzebałam i doszukałam się wyraźnego podziału na wiccan eklektycznych (wolna amerykanka) i tych inicjowanych, co mają dostęp do tych źródeł, których brak mnie sfrustrował. Jak byłam ciekawa tak mnie to trochę zniechęciło. raczej brak dostępu.
Miałam kiedyś (nie)przyjemność poznać wiccankę eklektyczną. W sumie wtedy o tym nie wiedziałam, zorientowałam się kilka lat później, przekopując internet i docierając do kilku wzmianek o niej jak i jej samych "notatek". Może i wiccanka z niej była ok, ale jako osoby, to się raczej nie dogadywałyśmy.

#45 2014-03-18 12:58:38

merkaba
Moderator

a czy bogowie Wicca  uzdrawiaja albo udzielaja darów  jak to robi jezus i duch sw

http://images.chomikuj.pl/button/antubis12.gif

Stopka forum