Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2013-12-28 11:43:27

Lidka
mentor

Re: JESTEŚ GŁUPCEM akceptuj a dojdziesz do mądrości

Ja nie. Ale będę hamowała takie zachowania, rozmawiała, wyjaśniała itd. dzieci w swojej nieświadomości życia potrafią być okrutne. Trzeba je uświadamiać na tyle, na ile się da...

Pozdrawiam!

Lidka

#22 2013-12-28 12:52:32

Ja?!
kreatorus moderatorus

ale czują głupote mimo że sami są głupi, podobnie jest z rzekomo dorosłymi

fuck it.

#23 2013-12-28 13:42:01

Lidka
mentor

Ja bym powiedziała, że im ktoś bardziej czuje się 'mądry', tym większy daje tym wyraz swojej 'głupoty' img/smilies/wink. Ale wrócę do określenia, które mi bardziej pasuje: nie 'mądry i głupi', a 'świadomy i nieświadomy'.

Jeśli ktoś czuje swoją nieświadomość, to bardzo 'zdrowy objaw'. Gorzej, jak się jej nie czuje... To, z kolei, objaw zamknięcia się w swojej 'jedynie słusznej' prawdzie...(mówię o dorosłych, bo dzieci są na tyle nieświadome, że nie zdają sobie z tego sprawy).

Pozdrawiam!

Lidka

#24 2013-12-28 14:53:18

Ja?!
kreatorus moderatorus

dorosły to też dziecko, nie ma na ziemi dorosłych, wszystko to dzieci

fuck it.

#25 2013-12-28 14:55:46

Lidka
mentor

Duchowo tak, zgadzam się.

Mój post dotyczył raczej postaw w życiu 'duchowych dzieci' img/smilies/wink

Pozdrawiam!

Lidka

#26 2013-12-28 14:58:32

Ja?!
kreatorus moderatorus

kiedyś by nie urazić mówiono że ktoś jest niemądry

fuck it.

#27 2013-12-29 08:57:19

Lidka
mentor

Niby to samo, a o ile ładniej brzmi, nie sądzisz? img/smilies/wink.

(Nie zawsze 'walenie między oczy' daje dobry rezultat, powiedziałabym, że wręcz przeciwnie. Delikatniejsze zwrócenie uwagi jest o wiele bardziej pozytywne, motywuje do zastanowienia, a nie do obrony jak w przypadku powyżej.)

Ale jakkolwiek to nazwiemy, chodzi wciąż o świadomość, ten 'niemądry' jest mniej świadomy, po prostu.

Czy można 'piętnować' mniejszą świadomość? (bo nazywanie 'głupcem' to jest właśnie to). Negować ją?...

Czy ktoś 'piętnuje' dwulatka za to, że pcha rączkę do ognia, albo usiłuje wybiegać na ulicę? Nie. Bo każdy jest świadomy, że na takim etapie rozwoju dziecko jeszcze nie ma świadomości zagrożeń i w ogóle świadomości.

Dokładnie ta sama zasada dotyczy 'dzieci duchowych'. Wszyscy nimi jesteśmy, 'dorośli' duchowo nie mają potrzeby inkarnować się.

Więc ten, kto jest tego świadomy, nie nazwie kogoś mniej świadomego 'głupcem', ani nie będzie go negował. Zaneguje i nazwie tylko osoba nieświadoma i której się wydaje, że jest 'mądra'.

Ale nie wystarczy wiedzieć o tej zależności. Sama wiedza jest początkiem zmian w świadomości. Zadziała, jeśli przełożymy ją na uczucie. Czyli wtedy, kiedy poczujemy tę prawdę w sobie, tak, jak w sposób nieuświadomiony i automatyczny czujemy prawdę o małym dziecku,dzięki czemu nie negujemy jego braku świadomości, uznajemy to za naturalną kolej rzeczy.

'Dziecięctwo duchowe' też jest naturalną koleją rzeczy.

Pozdrawiam!

Lidka

#28 2014-02-22 08:48:59

Kopik
przyboczny

Ja?! napisał(a):

i co powiecie o głupocie której coraz więcej ? nie bój sie głupoty, przestań sie obrażać na głupote, ona jest drogą do mądrości.

Głupota powala na kolana -mnie powala moja osobista bo ta innych już mnie nie dziwi ?
Fakt jest drogą do mądrości -tyle żeby jeszcze tą zdobytą po drodze mądrość umieć w odpowiedni sposób wykorzystać by nie wpaść znowu w macki wyżymaczki img/smilies/wink

#29 2014-02-22 09:35:04

Lidka
mentor

Kopik, to dobrze, że to widzisz! img/smilies/smile. Po prostu wyciągaj wnioski względem samej siebie i wprowadzaj je w życie, wtedy nie powtórzysz więcej żadnej 'głupoty' z przeszłości, wyciągniesz z niej 'mądrość' i tak Ci ona posłuży img/smilies/wink.

Pozdrawiam!

Lidka

#30 2015-01-20 18:07:38

maly_kwiatek
przyboczny

Jestem głupcem, świadomym swej głupoty.
Głupota daje ogromne perspektywy rozwoju, mądrość rozwój zabija.
Jestem szczęśliwy, że mogę się rozwijać, poznawać świat i świetnie się przy tym bawić.
Doświadczać wszystkiego co jest, oddychać Tym, Który  JEST.
Nic nie muszę, robię to, co chcę.
Idę swoją, z trudem w swej głupocie, wypracowywaną drogą.
I specjalnie nikt się do mnie nie przypierdala, bo jestem głupi.

Ludzie to wiedzą i zazwyczaj szanują.
I dokładnie o to chodzi w życiu.

http://grazynakrygier.com.pl/images/tarot.22.gif

Karta Głupiec ma pod sobą wszystkie inne karty.
Głupiec bowiem oznacza:
nic nie wiem - dlatego wszystko mogę
jestem nikim - dlatego mogę być każdym
moja droga jest nieznana - dlatego mogę dojść wszędzie

Zabijecie mnie ze złości, za to, że jestem głupi, a nie usiłuję być w pocie czoła mądry, jak wy?
Odejdę z uśmiechem i odrodzę się jako wasze dziecko.
Aż zrozumiecie istotę wolności ...

http://www.tarot.de/forum/upload/118044-thefool.jpg

https://zenforest.files.wordpress.com/2008/12/budda2.jpg?w=529

#31 2015-01-22 01:58:52

voltaren
przyboczny

Nie jestem jakoś bardzo głupi ale mądry też nie.

#32 2015-01-22 06:19:37

ayalen
przyboczny

Glupota jest ustalanie swojej pozycji przez porownywanie sie z innymi; kazdy glupiec jest medrcem w stosunku do mniej madrych niz on, i kazdy medrzec jest glupcem wobec mądrzejszych od siebie.

#33 2015-01-23 02:08:30

lawenda
Użytkownik

Mysle,ze każdy mędrzec może być głupcem,dlatego.kazdy glupiec może być mędrcem..

#34 2015-01-23 12:25:55

k4cz0r200
przyboczny

ayalen napisał(a):

Glupota jest ustalanie swojej pozycji przez porownywanie sie z innymi; kazdy glupiec jest medrcem w stosunku do mniej madrych niz on, i kazdy medrzec jest glupcem wobec mądrzejszych od siebie.

Moim zdaniem ustalanie swojej pozycji poprzez porównywanie się z innymi jest pomocne, a do tego po prostu prawdziwe. Głupotą można by nazwać to, że ktoś czuje się od kogoś lepszy albo gorszy, ale fakt, że ktoś jest z jakiejś dziedziny mądrzejszy niż inny jest po prostu prawdą. Do pracy nie przyjmuje się ludzi, którzy nie potrafią czegoś robić lub też się nauczyć, a tym bardziej ludzi podręcznikowo głupich. Człowiek głupi i naiwny może być wspaniałym człowiekiem, nadal jednak nie powierzymy mu zadania, które go przerośnie, etc. Podobnie, gdy czujemy się słabsi lub mamy mniejszą wiedzę z jakiejś dziedziny od innych, to przyjmując takie samo zadanie jak Ci mądrzejsi po prostu polegniemy, a do tego możemy sprawić kłopot pozostałym.

Jedyne, co według mnie ma sens, to nie nazywanie się nigdy wystarczająco mądrym, nigdy nie najlepszym, ale też nigdy nie tak głupim, że aż beznadziejnym. Zawsze powinno się mieć świadomość, że w czymś możemy się rozwinąć niezależnie od tego jacy jesteśmy.

Ostatnio edytowany przez k4cz0r200 (2015-01-23 12:27:25)

Ani z kamienia ni z gliny tylko z Jasiowej przyczyny
Ani z kamienia ni z wody tylko z Jasiowej urody

#35 2015-01-23 18:34:19

ayalen
przyboczny

Kaczor, coz - mamy inny poglad na te sprawe, ja uwazam ze jacys: a wiec madrzy, dobrzy - lub nie, nie jestesmy we wlasnym mniemaniu, a wobec innych. Zatem okreslenie naszej pozycji zawsze dzieje sie poprzez innych.
Ponadto: zwykle nikt nie jest az tak madry, jak wydaje sie sam sobie, ani tak glupi, jakim widza go inni. Albo odwrotnie.
I sprawa najwazniejsza -  zauwaz, ze bogaty  w gronie bogaczy przestaje byc kims wyjątkowym, bogaczem bowiem jest tylko dla nedzarzy, przy nich, i na ich tle, tak medrcem jest sie na tle glupoty.
Spojrz w niebo - gwiazdy nie okreslaja swojej pozycji. Przez porownywanie sie do innych. Po prostu sa, i lsnią. To inni okreslaja swoja pozycje wedlug nich.
I jeszcze jedno: tak to jest, ze widzimy wedlug siebie, czesto takze siebie. Medrzec dostrzega madrosc wiec, glupiec... zwie innych glupcami?
Czy zasob wiedzy z jakiejs dziedziny czyni kogokolwiek medrcem? Mysle ze madrosc jest uniwersalna, tak jak glupota ograniczona. Z tego wzgledu bywamy. Madrzy i glupi.

#36 2015-01-23 23:44:42

nixael
zaaklimatyzowany

Nawet mędrcy czasami mogą zawieść i się pomylić ale to nie znaczy że głupcy zbawią świat.

#37 2015-01-24 05:57:25

ayalen
przyboczny

A swiat wymaga zbawienia?
Nikt i nic nie wybawi nas od nas.
Smieszne slowko; czyz jego rdzeniem nie jest zabawa?  W zycie?
Zaczniemy zyc, gdy juz sie wy - bawimy-?

#38 2015-01-24 11:37:02

nixael
zaaklimatyzowany

Nie wiem, jak broń będzie wykorzystana w III wojnie światowej, ale w IV wojnie światowej bronią będą patyki i kamienie. Albert Einstein (1879-1955)

Sami możemy się zniszczyć. A coraz bardziej eksploatujemy planetę dla konsumpcji i zysku. Ayalen może warto to przemyśleć jeszcze raz. Czy to tylko zabawa.

Ostatnio edytowany przez nixael (2015-01-24 11:50:58)

#39 2015-01-24 12:56:34

ayalen
przyboczny

Nixael - zalezy z jakiego punktu spojrzec.
Droga ktora poszla ludzkosc, po raz kolejny powielajac bled poprzedników,  doprowadzila ludzi do sciany. Cofnac sie nie da, nie da sie pojsc naprzod.
Co zatem mozna uczynic poza zwroceniem sie ku temu, od czego ludzie sie odwrocili?
Jesli nie, no coz - wiesz, ewolucja przez formy dazy do harmonii gwaranrujacej optymalny rozwoj. Te formy ktore uniemozliwiaja, badz hamują ten rozwoj, musza odejsc.
Mysle ze obecny chaos  na Ziemi jest przejawem gorączkowo poszukiwania wyjscia z matni. Tu sam rozum juz nie pomoze.
Nie, nie uwazam zycia za zabawę,  choc na pewnym etapie to poprzez zabawe ucza sie dzieci. Po prostu zafrapowalo mnie slowko zbawienie/ wybawienie. Rdzen pozostaje ten sam.

#40 2015-01-26 13:19:59

k4cz0r200
przyboczny

ayalen napisał(a):

Kaczor, coz - mamy inny poglad na te sprawe, ja uwazam ze jacys: a wiec madrzy, dobrzy - lub nie, nie jestesmy we wlasnym mniemaniu, a wobec innych. Zatem okreslenie naszej pozycji zawsze dzieje sie poprzez innych.
Ponadto: zwykle nikt nie jest az tak madry, jak wydaje sie sam sobie, ani tak glupi, jakim widza go inni. Albo odwrotnie.
I sprawa najwazniejsza -  zauwaz, ze bogaty  w gronie bogaczy przestaje byc kims wyjątkowym, bogaczem bowiem jest tylko dla nedzarzy, przy nich, i na ich tle, tak medrcem jest sie na tle glupoty.
Spojrz w niebo - gwiazdy nie okreslaja swojej pozycji. Przez porownywanie sie do innych. Po prostu sa, i lsnią. To inni okreslaja swoja pozycje wedlug nich.
I jeszcze jedno: tak to jest, ze widzimy wedlug siebie, czesto takze siebie. Medrzec dostrzega madrosc wiec, glupiec... zwie innych glupcami?
Czy zasob wiedzy z jakiejs dziedziny czyni kogokolwiek medrcem? Mysle ze madrosc jest uniwersalna, tak jak glupota ograniczona. Z tego wzgledu bywamy. Madrzy i glupi.

Wydaje mi się, że nie zauważyłaś, że całkiem podobny img/smilies/wink Tak jak Ty, ja sądzę, że ustalamy własną pozycję wobec innych i bez nich nie moglibyśmy tego zrobić. Z tą różnicą, że ja nie uważam, by to była wada, ani kłamstwo. Żyjemy pośród ludzi i swoją pozycję określamy wśród ludzi, bo w końcu co innego znaczyłoby słowo pozycja?

"Ponadto: zwykle nikt nie jest az tak madry, jak wydaje sie sam sobie, ani tak glupi, jakim widza go inni. Albo odwrotnie."
No to już kwestia pozorów, złej oceny siebie czy innych. Nadal jednak nie zaprzeczysz, że ktoś może być pod jakimś względem mądrzejszy od drugiego. Makler posiada ogromną mądrość na temat finansów i ekonomii, a chłop przy motyce niesamowitą wiedzą na temat rozrzucania gnoju po polu. Oboje mają swoją mądrość: makler jest mądrzejszy z tematu ekonomii i finansów od chłopa, zaś chłop wie więcej na temat rozrzucania gnoju niż Makler img/smilies/wink 5 letnie, naiwne dziecko takżę ma mniejszą mądrość życiową i jest mniej odpowiedzialne od dorosłego człowieka (zazwyczaj).

"Czy zasob wiedzy z jakiejs dziedziny czyni kogokolwiek medrcem? Mysle ze madrosc jest uniwersalna, tak jak glupota ograniczona. Z tego wzgledu bywamy. Madrzy i glupi."
No i tu się zgadzam i tak jak napisałem, mądrość i głupota są słowami, które są zbyt ogólne. Człowiek nigdy nie jest dostatecznie madry, ani zbyt głupi. Może być za to mądrzejszy od kogoś w danej dziedzinie, za to głupszy od tego samego człowieka w innej. Nie czyni go to lepszym/gorszym człowiekiem w ogólnym rozrachunku, ale zdecydowanie czyni go to gorszym/lepszy człowiekiem w tej wąskiej dziedzinie.

Ani z kamienia ni z gliny tylko z Jasiowej przyczyny
Ani z kamienia ni z wody tylko z Jasiowej urody

Stopka forum