Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#41 2012-06-14 11:32:40

Crows
mentor

Re: Racjonalizm i irracjonalizm

aleś natworzyła , ło matko irracjionalizmu...........

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#42 2012-06-14 15:40:09

Andra
Gość

Noo. Racje to wynikaja z rozumu, on sobie je tworzy. Siedz cicho zabi Krolu bo malo sie sliwka przez Ciebie nie udlawilam ze smiechu...skrzek by wyszedl:p

#43 2012-07-30 22:44:02

Hitch
adept

Jestem bardziej tutaj za koncepcją racjonalizmu. Jak sami wiemy empiryzm czasami daje nam złudne postrzeganie świata.
Poznanie jest możliwe tylko za pomocą zasad a priori, jednakże rozum czasem musi odnieść się do empiryzmu choć rzekomo racjonalizm i empiryzm wykluczają się nawzajem.Ja osobiście lubie teorie I. Kanta.

#44 2012-07-30 23:01:30

Andra
Gość

Opowiedz o tym:), prosze

#45 2012-07-31 08:23:25

DP44
zaaklimatyzowany
Serwis

Hitch napisał(a):

Jestem bardziej tutaj za koncepcją racjonalizmu. Jak sami wiemy empiryzm czasami daje nam złudne postrzeganie świata.
Poznanie jest możliwe tylko za pomocą zasad a priori, jednakże rozum czasem musi odnieść się do empiryzmu choć rzekomo racjonalizm i empiryzm wykluczają się nawzajem.Ja osobiście lubie teorie I. Kanta.

Zasady a priori? To znaczy aby stwierdzić prawdziwość danego twierdzenia, potrzebuje ono dowodu empirycznego? I ten dowód potrzebuje kolejnego dowodu, itd itd, aż dochodzi się do aksjomatów? Kiedyś liznąłem ten temat, ale teraz chyba coś pokręciłem.

#46 2012-07-31 13:53:46

Hitch
adept

Podstawowa idea racjonalizmu sprowadza sie do twierdzenia ze wiedze - a priori osiagamy w procesie rozumowania. Natomiast empiyzm twierdzi ze żrodłem wiedzy jest percepcja.
pierwszy przykład za racjonalizmem- gdy uczysz sie na egzamin to czy wykucie na blache teorii czyni ze posiadłeś ta wiedze? nie, poniewaz musisz ta teorie zrozumiec. 
przykład za empiryzmem- nigdy na oczy nie widziałeś róży, i nie wąchałeś, czy to ci pozwoli dostrzec ją gdzieś w ogrodzie spośród wielu kwiatów? i tak i nie, wyobrazasz sobie jak ona mniej wiecej wyglada bo czytales informacje o niej w ksiazce (pod warunkiem ze nie ma obrazkow)HAHA:). Ale ufasz swoim zmysłom i dzieki nim zapamietujesz jej obraz.
Choć Goethe powiedział "Gdy otworzysz oczy, wydaje Ci się już że widzisz."
Ja uważam tak najpierw jest przetwarzanie informacji ze żródła percepcji zmysłowej a nastepnie rozum tworzy tzw baze danych.
Doświadczenie uczy wpierw a potem rozum porzadkuje info az do momentu uzyskania pelnego obrazu. Tak samo maja dzieci, nauka chodzenia to metoda prób i błędów czy ta zabawka-wkłada dziecko klocki do dziur o odpowiednim kształcie dopasowanym do tych klocków, uczy sie na doswiadczeniu.

#47 2012-07-31 15:00:33

Andra
Gość

Wiesz, podstawowa zaleta pogladow Kanta widze w nieuzaleznianiu wnioskow rozumowych wyciagnietych z doswiadczenia od  wczesniejszych zalozen odnosnie tegoz doswiadczenia.  Wprawdzie powiklal wszystko nazewnictwem, tym niemniej takze stosuje sie do prostych praw logiki zycia a nie pokretnych meandrow logiki rozumowej. Pierwsza jest tworcza, wpisana w zycie, druga odtworcza,  usilujaca wcisnac to zycie w waskie ramy zakresu swego rozumienia. A w obliczu niepoznanego doprawdy wszystko jest mozliwe. Pieknie wpisuja mi sie tu dwa filary zycia z Sefer- czas i przestrzen, z nieodlacznym i jednoczacym te dwa - trzecim, istota zycia. Bez zadnego z nich zycie nie mogloby istniec w swojej formie ani zaistniec forma. Off topuje? http://emoty.blox.pl/resource/fahne2_pl

#48 2012-07-31 16:45:13

BasmaW
Salam Insh'Allah
Serwis

Racjonalizm nieodlacznie kojarzy mi sie z mechanizmem racjonalizowania. Czesto nasze irracjonalne zachowania chowamy pod plaszczykiem racjonalizmu - jakos sobie je tlumaczymy aby mialy sens "glebszy". A czy maja? Juz niekoniecznie.

Nie powinniśmy się wstydzić przyjmowania prawdy, bez względu na to, z jakiego źródła do nas przychodzi, nawet jeżeli przynoszą ją nam dawne pokolenia i obce ludy. Dla tego, kto poszukuje wiedzy, nic nie jest bardziej wartościowe, niż wiedza jako taka. (Al-Kindi)

#49 2012-07-31 17:03:04

Crows
mentor

Hitch napisał(a):

Podstawowa idea racjonalizmu sprowadza sie do twierdzenia ze wiedze - a priori osiagamy w procesie rozumowania. .

;wiec ta idea jest słaba bo;

Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie.
- Albert Einstein

Ostatnio edytowany przez Crows (2012-07-31 17:04:09)

:
:
Nie podziwiam ludzi idealnych.
Tych, ktòrzy nigdy nie upadli,ani się nie potknęli...
Nie istnieje taki rodzaj ludzi...
Oni tylko udają to, kim nie są;
nie pojęli piękna i urody tkwiącej w życiu..

#50 2012-07-31 20:00:46

DP44
zaaklimatyzowany
Serwis

Crows napisał(a):

- Albert Einstein

Zatem moje psychodeliczne i abstrakcyjne rozumowanie daje mi większą wiedzę o rzeczywistości niż gdybym analizował ją racjonalnie?

#51 2012-07-31 20:55:49

Andra
Gość

Nie Rafal, bo jak sam mowisz- te odloty to takze fantazje Twojego umyslu. Wiesz, ja skupilabym sie na samym slowie racjonalny- czesto uzywany zamiennie z rozumowy. A racjonalny jak nic pochodzi od slowa racja, w dwojakim znaczeniu: jako slusznosc bedaca potwierdzeniem czegos. I jako porcja- tego  co z caloksztaltu jest w stanie zrozumiec nasz rozum. Potwierdzajac  czesc tego co okreslamy jako niepojete, irracjonalne, a co wowczas poddane analizie rozumowej staje sie racjonalne, zrozumiale i wytlumaczalne.  Tak wiec racjonalne jest potwierdzeniem irracjonalnego. Nic wiecej. Nie sa sobie przeciwne jesli spojrzec z odpowiedniej perspektywyp:p. No, zaraz pewnie rozum sie oburzy...img/smilies/big_smile

#52 2012-07-31 21:18:53

Conan Barbarzynca
Administrator

DP44 napisał(a):

Crows napisał(a):

- Albert Einstein

Zatem moje psychodeliczne i abstrakcyjne rozumowanie daje mi większą wiedzę o rzeczywistości niż gdybym analizował ją racjonalnie?

Moze dać Ci większą wiedzę o rzeczywistości którą jesteś Ty sam, ale na temat tego co na zewnątrz to niekoniecznie.

.

A co do tematu wątku to wydaje mi się ze racjonalne jest to co opanowaliśmy a irracjonalne jest coś czego jeszcze nieopanowaliśmy mimo ze w nas jest, czyli to coś nami jest ale jeszcze tego nie kapujemy.

#53 2012-07-31 22:41:24

Andra
Gość

Czyli poznane/ rozpoznane i nie poznane/ nierozpoznane. Uporzadkowane i nieuporzadkowane.

#54 2012-08-02 00:04:09

arhol
zaaklimatyzowany

Te 2 pojęcia są ciekawe... Ciężko określić granicę w sumie...albo wręcz sie nie,da..
Byle nie szkodzić innym przy testowaniu owych granic...

If we don't end war, war will end us.

#55 2012-08-08 07:24:56

baabcia
bo ja wiem

poszukuję
pytam
nie wiem

przechadzam się pomiędzy    baabcia@gazeta.pl 

#56 2012-08-08 11:31:08

victoria
adminka

czasem wiem img/smilies/big_smile

Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#57 2015-08-31 16:24:31

majsterbieda
Użytkownik

baabcia napisał(a):

czy rozum ma granice?

Nie chciałem  być kontrowersyjny, lecz takim stworzył mnie Bóg. Zależy od definicji słowa rozum. Wg. koncepcji fraktalnej wszystko ma granice, po których przekroczeniu  wskakuje na wyższy fraktal. I wg. informatycznej, acz IMO  prawdziwej koncepcji wrzechświata wszystko, co fizyczne (i metafizyczne też) ma swe granice, zatem rozum  konkretnej istoty  miałby swe  granice.  A naszą rolą  jest takie korzystanie z własnych rozumów by je rozszerzać. Tak toczyć kulkę  umysłowego nawozu, by stawała się coraz większa.

Stopka forum