Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#21 2011-05-13 23:39:32

Abesnai
Canis dirus / Administrator

Re: Wielki Zderzacz Hadronów

China, powiem w tajemnicy - oni "chyba" wiedzą co robią img/smilies/wink
Ok, obawy być powinny zwłaszcza jeżeli są racjonalne, także tematu ze swojej strony nie będę ciągnął i tym samym się poddaję img/smilies/wink

Proponuję popularno-naukowo min. omówić fakt rozpędzanie cząstek do prędkości bliskiej światła (temat przemykający w tle) - co sądzicie ? img/smilies/smile Może okazać się dość ciekawy i być podstawą do rozwinięcia tematyki dotyczącej samych skutków "zderzeń" img/smilies/smile

Viki - w #8 dałem link do "praktycznych zastosowań" antymaterii.
Mamy więc min. : PET  (emisyjna tomografia pozytonowa) - metoda obrazowania medycznego mająca na celu odtworzenie wyglądu wew. organizmu.
Prowadzone są również badania nad likwidowaniem tkanek nowotworowych w terapii przeciwnowotworowej za pomocą odpowiednio zogniskowanych antyprotonów.
Co do obaw zacytuję Johna Ellisa, pracownika naukowego CERN'u
“Jedyny sposób aby zatrzymać te wszystkie argumenty o tym czy zderzacz LHC zamierza zniszczyć naszą planetę jest zezwolenie na jego działanie"
Myślę, że najlepiej zagadnienie "zagrożenia" zweryfikowały ostatnie udane eksperymenty a wykłócać się o ich dalsze losy nie  zamierzam bo wróżbitą nie jestem img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2011-05-13 23:55:33)

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#22 2011-05-13 23:49:23

bezemocji
przyboczny

Chyba niebezpieczne byłoby granie w karty przy elektromagnesie schładzanym ciekłym helem img/smilies/smile
Ja myslę, że możliwe sytuacje wzięto już pod uwagę przy .... projektowaniu takich urządzeń. Poprzedziły je lata obliczeń, badań i odpowiednich prób. Bez zbytnich uniesień i ideologizacji takich stricte naukowych przedsięwzięć.
Nie bardzo wiadomo o jakie konkretne zagrozenia chodzi choć sensaci dopatrywali się w LHC ... czarnej dziury pochłaniającej całą Ziemię. Poważniej biorąc wznieca się takie wieści bez szkolnego rozeznania choćby o właściwościach czarnych dziur - tych kosmicznych i wiedzy - co to takiego? Oraz jak długo taki stwór zaistnieje w tunelach magnetycznych LHC ? Jeżeli już? img/smilies/smile
Aby powiedzieć coś bliżej musielibysmy rozpatrzyć jakis konkretny przypadek czy hipotetyczną sytuację bez ogólników pod hasłem "zagrożenie" albo co gorzej ... "zagłada".
Co do korzyści - co nam dał lot na Księżyc i badanie kosmosu ? Człowiek po prostu ma naturę poznawania świata i kumulowania wiedzy procentującej w przyszlych pokoleniach. Dzięki tej własciwosci klepiemy choćby w necie na Forum dla Myślacych ludzi (he, he). No i nie drżymy w jaskiniach na dźwięk pioruna.
Z progamu Apollo mamy choćby powszechnie używany goretex i setki praktycznych zastosowań nie mówiąc o postępie w oglądzie i rozumienia świata.

Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? img/smilies/roll

#23 2011-05-14 00:05:15

Abesnai

Tim Berners Lee skoro o "necie" mowa img/smilies/smile
http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=41406#p41406
W 30'tych Ernest Lawrence produkował radioaktywne izotopy aby wytwarzały surowiec dla szpitali, natomiast jego brat John dowiódł że można nimi zwalczać nowotwory. Zapoczątkowano epokę medycyny nuklearnej.
Skuteczniej od radioterapii onkolodzy wykorzystują strumienie protonów, neutronów, elektronów albo jąder atomowych do precyzyjnego niszczenia komórek raka.
Urządzenia do przyśpieszania cząstek są też wykorzystywane jako wydajne źródło promieniowania rentgenowskiego w chemii, biotechnologii, inżynierii materiałowej czy medycynie.
Metoda litografii wykorzystywana w celach produkcji miniaturowych układów elektronicznych.
itd. ...
Czyli w skrócie ... http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=55148#p55148

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2011-05-14 00:16:34)

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

#24 2011-05-14 00:18:00

bezemocji
przyboczny

....Berners Lee pracował w CERN, skoro o LHC mowa img/smilies/smile
Tak czy owak korzystał on z lat pracy, wyników, badań, całej myśli ludzkiej przy tworzeniu swoich programów i rozwiązań z jakich korzystamy wszyscy. Tak jak nasi potomkowie będą korzystać z obecnych badań w LHC.
Zresztą korzystamy juz dziś w terapii onkologicznej, elektronice, informatyce, badaniu kosmosu itd.

Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? img/smilies/roll

#25 2011-05-14 00:36:45

Abesnai

Znalazłem w końcu ten ... "kwiatek"
Cytuję za "wykopem":

Hawajski botanik Walter Wagner złożył pozew przeciwko CERN, by rząd Stanów Zjednoczonych wpłynął na opóźnienie uruchomienia LHC (Wielki Zderzacz Hadronów), aby w tym czasie sporządzić analizę bezpieczeństwa tej instalacji. Naukowiec twierdzi, że LHC może spowodować przeniesienie Ziemi do równoległego świata co spowoduje zniszczenie planety.

http://www.theregister.co.uk/2008/03/28 … t_lawsuit/

Pewna Niemka zamieszkała w Szwajcarii też próbowała sił kierowana apokaliptyczną wizją.

Niemiecki trybunał konstytucyjny odrzucił argumentację pewnej kobiety, która domagała się od rządu swego kraju doprowadzenia do wstrzymania eksperymentów z Wielkim Zderzaczem Hadronów koło Genewy, twierdząc, że zniszczą one Ziemię.

http://fakty.interia.pl/ciekawostki/new … ow,1449565

CERN i jego akceleratory przetrwały atak hakerów (informujących jednocześnie iż nie mają zamiaru zakłócać działalności LHC), ptaka z bagietką (spowodowała krótkie spięcie i w rezultacie przegrzanie olbrzymich, nadprzewodzących magnesów) i inne podobne rewelacje.
Znalazłem listę w swoim pierwszym poście (niektóre pozycje są zdublowane) img/smilies/tongue - http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=45729#p45729
Także o zagrożeniach wiem sporo img/smilies/wink
Wniosek mam jeden - ani botanik, ani nawiedzona Niemka, hakerzy bądź ptactwo dalszych badań i rozwoju nauki raczej nie przerwą. Jedyne poważne zagrożenie to czynnik ludzki (mogący doprowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu,aparatury) i tutaj muszę uwzględnić poziom zabezpieczeń ośrodka oraz mordercze zapędy idiotów z Al Kaidy bądź ich sympatyków img/smilies/hmm 2009r. http://fakty.interia.pl/swiat/news/afer … ny,1381425

Ostatnio edytowany przez Abesnai (2011-05-14 01:32:31)

#26 2011-05-14 09:39:27

bezemocji
przyboczny

Abesnai napisał(a):

Wniosek mam jeden - ani botanik, ani nawiedzona Niemka, hakerzy bądź ptactwo dalszych badań i rozwoju nauki raczej nie przerwą. Jedyne poważne zagrożenie to czynnik ludzki (mogący doprowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu,aparatury) i tutaj muszę uwzględnić poziom zabezpieczeń ośrodka oraz mordercze zapędy idiotów z Al Kaidy bądź ich sympatyków

Podzielam ten samodzielny wniosek, mniej wklejanie kolejnych linkow i cytatów w "dyskusji na linki" img/smilies/smile
Nauki i rozwoju myśli ludzkiej nie da się zatrzymać, nasza ciekawość świata jest niepomierna. Ewentualne niepowodzenia czy awarie tak olbrzymich urządzeń nie powstrzymają przed dalszymi eksperymentami. I tak się stało tuż po uruchomieniu LHC. No cóż, uważać trzeba na wszystko, choćby przy konstruowaniu samochodu, samolotu, kosmicznego promu, co mówić o tak gigantycznych urządzeniach? Mam przekonanie, że nie pracują tam nieodpowiedzialni ludzie o zapędach samobójczych i robią wszystko, aby LHC był po prostu bezpieczny. Akurat nie grożą mu trzęsienia ziemi, bo jest w strefie asejsmicznej, a poziom zabezpieczeń jest zwielokrotniony i odpowiedni. Póki co wielu na codzień obserwuje czarne dziury i jakoś żyją. W swoich portfelach img/smilies/smile

#27 2011-05-14 09:53:26

Chinatsa
Moderatorka-san

W każdym bądź razie LHC może podarować nam bardzo dużo.
OK te czarne dziury wyparują w bardzo szybkim tempie ale chciałabym takową zobaczyć (a nie tylko tą w portfelu jak to bezemocji mówi) ^^
Wybuch elektrowni w Czarnobylu nie przeszkodził dalszemu pozyskiwaniu energii z elektrowni atomowych. Jest strach ale ludzie ida dalej. Gdybyśmy raz sie sparzyli i bali dalej próbować, siedzielibyśmy w jaskiniach ^^

" Tym który umarł tamtego dnia, tak naprawdę byłem ja.
  Moje życie było fałszywe.
  Tak naprawdę mnie tam nie było"
http://www.youtube.com/watch?v=yuaTgylP … re=related The saddest
http://www.roll-of-honour.com/Overseas/images/JapaneseFlagAnimated.gif

#28 2011-05-14 16:11:07

victoria
adminka

Nie to nie tak, ze ja mam cos przeciwko badaniom, doświadczeniom, poznawaniu nieznanego. Jestem za a nawet przeciw img/smilies/big_smile Chiałam tylko zeby mi ktos ludzkim językiem wyjasnił do czego zmierzaja naukowcy, budując zderzacz, czy mają jakis odległy cel, czy to pomoze w czyms konkretnym np w medycynie. Bo jesli "wszystko" moze odbywać sie tylko w takich zderzaczach, to raczej na nic sie nie przyda ta wiedza, poza tym, ze będziemy o wiele madrzejsi, znaczy Ci co coś z tego rozumieją img/smilies/wink No i jesli faktycznie nie wyhoduja na łonie jakiejs swawolnej czarnej dziury, albo jak udało mi sie gdzieś wyczytać, uwolnienie energii nie zakończy historii naszej planety. Z tą energia to też nie wiem jak to jest, pisza ze zderzenie protonów bedzie miało energie 14 TeV, a zderzenie jonów ołowiu 574 TeV. Sprawdziłam http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektronowolt jakby ktos potrafił to rozszyfrować i rozjasnic mój umysł img/smilies/big_smile o jakiej energii mowa, z czymś mozna porównać, może z ostatnim trzęsieniem ziemi?

Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka,
dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy,
że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie,
jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#29 2011-05-14 16:51:31

bezemocji
przyboczny

Proszę bardzo -  Docelowo w LHC ma dochodzić do zderzeń o energii 14 TeV. Odpowiada ona mniej więcej energii wyzwalanej przy każdym zderzeniu dłoni podczas klaskania. Wyjątkowość Wielkiego Zderzacza Hadronów polega na tym, że energia ta jest skoncentrowana w niezwykle małej objętości, odpowiadającej rozmiarami pojedynczej cząstce elementarnej. Wszystko odbywa się w skali subatomowej. Do trzęsienia ziemi sporo daleko img/smilies/smile

Najogólniej badania te pozwalają na wniknięcie w budowę materii jak nigdy dotąd. Oczekuje się odpowiedzi na:
- skad to wszystko i jak się wzięło?
- obecność bozonu/pola Higgsa nadającemu masę cząstkom masowym
- dlaczego niektóre mają masę, a inne nie mają ?
- rozkład i proporcje materia-antymateria, dlaczego materii jest więcej ?
- obecność i poznanie ciemnej materii i ciemnej energii (ta widzialna to zaledwie 4% obserwowanego świata)
- poznanie pierwszych momentów istnienia wszechświata wg. Modelu Standardowego i jego rozszeszenie
- spodziewany przełom w fizyce i nowe spojrzenie na otaczający świat
Poprzez ekseprymenty następuje poznanie i szerokie zastosowanie nadprzewodnictwa, emisji pozytrynowej, protonów, elektronów itd o znaczeniu diagnostycznym i leczniczym np. w onkologii czy obrazach tomograficznych SPEKT (tomografia emisyjna pojedynczych fotonów). Dalsze korzyści to zastosowanie w informatyce, elektronice, inżynierii materiałowej-nadprzewodniki czy biotechnologii.

#30 2011-05-14 17:56:41

victoria
adminka

Dzięki img/smilies/big_smile Ale pomęczę Cię jeszcze tą energią, klasnięcie powiadasz, to skad ten strach? Te narosłe mity nie dają spokoju, czy te 14 TeV to energia zderzenia jednego protonu z drugim czy dwóch wiązek? Wogóle czy tam zderzaja sie pojedyncze cząstki czy wiązki ? No i jesli przejda do zderzeń jonów ołowiu, ta energia bedzie o wiele większa, co by się stało, jeśli wyszłaby poza tunel?

jaki uczynił, powołując nas na ten świat http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a050 http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020 

#31 2011-05-14 18:18:35

bezemocji
przyboczny

Cząstki protonów wysłane są w pakietach w kolejnych "przyspieszaczach", a docelowa energia to ta jaka następuje w momencie zderzenia dwóch przeciwbieżnych wiązek. Wiązka w LHC składa się z "paczek", z których każda zawiera po ok. 100 mld protonów. Długość paczki wynosi kilka centymetrów, a jej grubość jest trzykrotnie mniejsza od grubości ludzkiego włosa. Docelowo "paczek" w każdej wiązce ma być 2808.
W zasadzie są tam dwa akceleratory działające w dwóch kierunkach. Na opuszczenie tunelu nasze maleństwa nie mają szans img/smilies/smile Są ścisle utrzymywane w polu elektromagnetycznym, elektromagnesami schladzanymi helem do temp. zera kosmicznego celem unikniecia oporu lotu i uzyskiwania predkości podświetlnych. W podobnym polu magnetycznym uzyskano cząstki antymaterii, antywodoru izolując je tym samym od kontaktu z materią. Przy zderzeniu nadal to energie znikome, w skali atomowej, a takie czastki rozlatują się i najczęściej zanikają po milisekudnach i krócej.
I strach. Ten wiadomo ma wielkie oczy. Bo grzebią w atomach. Kiedy już pogrzebali to zrobili bombę atomową, wiadomo z jakim skutkiem i lęk pozostał. Na dokładkę przed czarną dziurą jaka pochłonie ziemię. img/smilies/smile

Ostatnio edytowany przez bezemocji (2011-05-14 18:40:05)

#32 2011-05-14 19:46:49

victoria
adminka

No to mniej więcej wiem o co chodzi img/smilies/big_smile dzięki, w szczegóły i tak nie będę się zagłębiać, bo moje protony latają na innych orbitach i do zderzenia napewno nie dojdzie...
Skoro jednak doszliśmy do czarnej dziury, mozesz mi powiedzieć czy jest do teoria czy obiekt? mechanizm? sprawdzony praktycznie bo takiej informacji też nigdzie nie znalazłam, a może znalazłam tylko nie zrozumiałam img/smilies/big_smile

#33 2011-05-14 20:35:59

bezemocji
przyboczny

Do czarnej dziury doszliśmy jako elementu strachu i grozy przy temacie badań w LHC, że powstała tam czarna dziura wciągnie ziemię img/smilies/smile Trochę to na wyrost i mało poważne biorąc pod uwagę parę rzeczy:
- naukowcy do dziś spierają się o możliwość powstania czegoś takiego w wyniku zderzeń w LHC
- samą mozliwość przewidują równania Einsteina, ale tylko teoretycznie, w obliczeniach na papierze
- nawet powstała będzie to mikroczarnadziura jaka natychmiast wyparuje być może pozostawiając jakiś ślad, albo zniknie w promieniowaniu cieplnym
- ogólnie sprawa nie jest jasna
Ważny dodatek do całości - protony i inne cząstki rozpędzane są i zderzają tunelowej rurce o średnicy 10 cm. img/smilies/smile Reszta to stosowna i skomplikowana obudowa dla utrzymania pożądanych parametrów urządzenia.

Same czarne dziury to całkiem inne zagadnienie, raczej w potężnych skalach kosmicznych. To obserwacyjnie potwierdzane supermasywne obiekty o masie i grawitacji tak dużej, ze nie pozwalają one nawet promieniowi światla opuscić ich powierzchni. Obecność ich stwierdza się także w naszej galaktyce pośrednio po efektach jakie wywołują. Masa takich obiektów choć niewielkich rozmiarów jest imponująca, np obliczoną ją w pewnym obiekcie na 10 miliardów mas Słońca. Dobre na osobny temat.

#34 2016-02-02 11:39:33

prosmake
zaaklimatyzowany

Postęp technologiczny i zwariowane badania naukowe mogą nieść ze sobą prawdopodobne zagrożenia. Przykładem była detonacja bomby atomowej były obawy ze zapali się cała atmosfera gdyż reakcja łańcuchowa pójdzie dalej. Były obawy a mimo to zaryzykowali nie wiedzac na 100% ze tak się nie stanie.

Trochę to na wyrost i mało poważne biorąc pod uwagę parę rzeczy:
- naukowcy do dziś spierają się o możliwość powstania czegoś takiego w wyniku zderzeń w LHC
- samą mozliwość przewidują równania Einsteina, ale tylko teoretycznie, w obliczeniach na papierze
- nawet powstała będzie to mikroczarnadziura jaka natychmiast wyparuje być może pozostawiając jakiś ślad, albo zniknie w promieniowaniu cieplnym
- ogólnie sprawa nie jest jasna

dokładnie podobna sytuacja jak z bombą atomową nie ma 100 % pewności że nic złego sie nie stanie jest jednej naukowiec co obliczył ze jak zwiększa moce to może powstać mikro czarna dziura która to może być nieskończenie mała i przeniknąć do jądra ziemi przez grawitacje i dalej latami sie mogła by rozwijać.

Ten naukowiec ostrzega i robi konkretne obliczenia ale coż gdy niema sie 100 % pewności to potencjalne ryzyko istnieje.

- wyzwolenie przejścia do niższego stanu próżni - według oszacowań naukowców ilość zderzeń i energia jest zbyt mała aby doszło do tego procesu.

Podobno moce maja zostać zwiększone.

Nie wszystko może dać tylko same korzyści za postępy płaci się czasami wysokie ceny.

#35 2016-02-06 17:36:10

prosmake
zaaklimatyzowany

Stopka forum