Ogłoszenie

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze."
Krzysztof K.

#26 2014-06-17 12:54:47

maly_kwiatek
przyboczny

Re: Przesądy, zabobony ....

ja bardzo starannie rozróżniam między rytuałami religijnymi (obojętnie jakie mają pochodzenie, wszystkie raczej mają umocowanie w kultach Boga), a rytuałami magicznymi, które w Bogu umocowania nie mają.
Te ostatnie wspierają się albo energią myślokształtu wytworzonego  w trakcie wielokrotnego sprawowania rytuału przez wiele osób w czasie i przestrzeni, albo wprost energią astralnych istot, zwanych potocznie złymi duchami i diabłami.

Rytuały religijne nie przynoszą nikomu szkody, są nakierowane na ekspresję chwały Bożej.
Rytuały magiczne zazwyczaj niosą ludziom konkretne albo rozmyte szkody.
Przestrzeń z której wyciągnięto energię na "załatwienie sprawy po swojej myśli" prędzej, czy później żąda zwrotu energii.
Tym bardziej zażąda zwrotu wymierna istota, od której coś wzięliśmy.

https://zenforest.files.wordpress.com/2008/12/budda2.jpg?w=529

#27 2014-06-17 13:59:56

Ayalen
Gość

no, to prawda, w naturze musi byc rownowaga.
Gdzies tu jest watek Mezamira o obrzedach chrzescijsnskich rodem z pogańskich rytualow magicznych, do ktorych kosciol dorobil swoja ideologie, poczytaj,  sporo sie mozna dowiedziec.
A wiesz ze magia to jest to wszystko o czym nie mamy pojecia, wiedzsc tylko ze dziala? Rozgraniczenie na biala i czarna  jest zalezne od intencji.

#28 2014-06-17 14:20:12

maly_kwiatek
przyboczny

Właściwie wszystko jest lub może być magią. Dlatego dzielę np. te rytuały na oparte w Bogu i nie oparte. Te drugie nazywam magicznymi.
Podobnie jest z przedmiotami kultu, sakramentaliami i obrządkami z dziedziny guseł.

Warto zauważyć i Ty to chyba zauważyłaś, że rytuał religijny czy przedmiot religijny taki jak medalik, obraz, czy figura nie prowadzą same z siebie do zbawienia i Nieba. Może zdarzyć się nawet przeciwnie, jeśli te przedmioty ktoś potraktuje bałwochwalczo, a sam rytuał religijny - magicznie.
Księża mają dość dobrą wiedzę i wyczucie w tych sprawach. Świeccy, a zwłaszcza świeccy nie będący chrześcijanami nie bardzo to wyczuwają.

#29 2014-06-17 19:19:11

Crows
mentor

maly_kwiatek napisał(a):

Właściwie wszystko jest lub może być magią. Dlatego dzielę np. te rytuały na oparte w Bogu i nie oparte. Te drugie nazywam magicznymi.
.

http://ocdn.eu/images/pulscms/Mjk7MDMsMmU0LDAsMSwx/307122c0d44dafa7605fe863b54dbdcc.jpg

:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

#30 2014-06-18 00:06:02

Ayalen
Gość

Mysle ze to oparcie to kwestia tego, w co sie wierzy.
Wiesz, ja wyrastam z chrześcijaństwa,  i zawsze bedzie mi bliskie. Ale to samo co w Biblii, odnajduje w innych Swietych Księgach;  bardziej miedzy slowami niz w slowach. I zachwyca mnie madrosc buddyzmu, uwielbiam hune, podoba mi sie to, co slysze o reiki, z zapartym tchem czytalam to co pisal Mezamir o dawnych bostwach.
  W sumie - zawsze mowie ze kazdy znajduje to czego szuka, a ja we wszystkim szukam zycia, i w tym  wszystkim je znajduje, odnajdujac czastke siebie. Oczywiscie, oprocz tego, co wymylil ludzki rozum. Mowiles ze masz wrazenie, ze ukrywam jakas wiare:-) Nie ukrywam, po co? Wierze w to, czego nie znam; dla mnie to oznacza nie odrzucanie tego, co wydaje sie nieprawdopodobne. A wiara w sensie ufnosci. Bezwarunkowo ufam zyciu. Nie ma innego Boga, i nie ma wiekszej magii.
I zauwaz ze rytualy, czy przedmioty rytualne - one same z siebie nie maja zadnej mocy - to my im nadajemy znaczenie magicznych, naszym stosunkiem do nich.
Ale zglebianie przesadow jest fascynujace, byleby sie nie zaprogramowac, jak ja z nozem. Popiszcie o tych mniej znanych przesadach, fajnie byloby zglebic ich zrodlo.

#31 2014-06-19 01:40:47

voltaren
przyboczny

Wiele ludzi uważa że zabobony to przejawy głupoty, ale sami wierzą w wiele niedorzecznych rzeczy, nie mających potwierdzenia w rzeczywistości, czyli mniej więcej to co zabobony.
Np. większość osób wierzy że jak puszczać będzie niemowlaką Chopina i Mozarta, to dzieci będą mądrzejsze, a jakby ktoś nad tym pomyślał to dojdzie do wniosku, że to kompletny nonsens.
Inny przykład to totolotek, już samo to że w ludzie grają w to wiedząc o prawie 0 szansie wygranej, jest równie mądre jak wiara, że czarne koty przynoszą pecha, ale już szczytem zacofanie jest utarty pogląd, że np. mniejsze są szanse zwycięstwa w lokalu gdzie już padła wygrana. Każda osoba mająca pojęcie jakiekolwiek o matematyce wie że to bzdura.
Jak widać ludzie i tak kierują się różnymi przesądami czy nonsensami, więc nie wyśmiewał bym się z zabobonów czy przesądów, raczej zastanowiłbym się nad pytaniem: w jakie zabobony ja wierzę? Można dojść do ciekawych wniosków. img/smilies/wink

#32 2014-06-19 07:09:14

Ayalen
Gość

No, Volt - akurat z muzyka to nie jest przesad - naukowcy poswiadczaja doswiadczeniami zbawienny wplyw muzyki na organizmy zywe - nawet na rosliny, wiec tym bardziej oddzialowuje ona na ludzi. Mysle ze odpowiedni rodzaj muzyki harmonizuje zachwiana rownowage, wspomagajac wlasnie harmonijny rozwoj.

#33 2014-06-19 11:13:36

voltaren
przyboczny

Ayalen nie ma ŻADNYCH naukowych dowodów  na to, że muzyka Mozarta albo inna  wpływa pozytywnie na inteligencje dotyczy to dorosłych ludzi jaki i dzieci, to jest właśnie przesąd, coś w co ludzie wierzą, a nie ma żadnego pokrycia w faktach, ale wszyscy tak piszą, więc ludzie to powielają dalej.

Nie wiem jak jest np. z krowami i czy pod wpływem muzyki dają więcej mleka, ale podejrzewam że może być podobnie jak z puszczaniem muzyki dzieciom.
Inna sprawa że są firmy które zarabiają na płytach dla dzieci do 3 lat.

#34 2014-06-19 14:40:34

Ayalen
Gość

O Matyldo Volt. Dla Ciebie moze twierdzenia naukowcow przeprowadzajscych doswiadczenia, nie sa miarodajne, dla mnie sa potwierdzeniem tego, o czym mowie. A na Ciebie muzyka ma jakis wplyw?
A czym sa dzwieki? I nasze ludzkie ciala?

#35 2014-06-19 14:58:15

mordotymoja
Moderator

Nie trawię Mozarta.Poza requiem img/smilies/smile. Wczoraj przebiegło mi drogę sześć czarnych kotów i jeden nie do końca czarny.Ale prawie że  ...Wiem wiem,trzeba trzy razy splunąć za siebie,ale przy tej ilości zabrakło mi odczynnika odczyniającego.Dzisiaj nie wychodzę z domu.Jutro na wszelki wypadek też się nie ruszę z kanapy img/smilies/sad .

#36 2014-06-19 15:28:03

voltaren
przyboczny

Ayalen napisał(a):

O Matyldo Volt. Dla Ciebie moze twierdzenia naukowcow przeprowadzajscych doswiadczenia, nie sa miarodajne, dla mnie sa potwierdzeniem tego, o czym mowie. A na Ciebie muzyka ma jakis wplyw?
A czym sa dzwieki? I nasze ludzkie ciala?

Jak pisałem nie ma ŻADNYCH wiarygodnych badań na to, że muzyka poprawia inteligencje niemowlakom, coś takiego nie istnieje, muzyka owszem poprawia nastrój, ale nie ma wpływu na inteligencje, chwilowo może poprawić koncentracje, podobnie jak Mozart czyni to też muzyka techno.

#37 2014-06-19 16:26:41

Lunadari
przyboczny

przesąd dotyczący pecha na widok czarnego kota łatwo z własnej głowy wykorzenić. wystarczy przygarnąć do domu uroczego mruczka z czarnym futerkiem. codzienne z nim obcowanie szybciutko uświadamia absurdalność przesądu img/smilies/smile

"Kochamy się, bo ona tak samo mi się nie podoba jak ja jej, i nie ma nierówności."
Witek Gombrowicz

#38 2014-06-19 16:30:44

Crows
mentor

Lunadari napisał(a):

przesąd dotyczący pecha na widok czarnego kota łatwo z własnej głowy wykorzenić. wystarczy przygarnąć do domu uroczego mruczka z czarnym futerkiem.

a jesli ten czarny mruczek jest własnością np sasiadki "mile" widzianej ?  img/smilies/tongue

:
:

#39 2014-06-19 17:04:07

mordotymoja
Moderator

Lunadari napisał(a):

przesąd dotyczący pecha na widok czarnego kota łatwo z własnej głowy wykorzenić. wystarczy przygarnąć do domu uroczego mruczka z czarnym futerkiem. codzienne z nim obcowanie szybciutko uświadamia absurdalność przesądu img/smilies/smile

Żartowałem.W pracy mam ze setkę kotów,chyba.Bo nigdy  jeszcze się nie zdarzyło żeby przyszły wszystkie na zbiórkę.Większość czarna,bo chyba czarna,część czarna bo brudna .Łażą.Jakbym miał tak przestrzegać starej zasady,trzy razy za siebie na widok czarnego to bym nie miał czasu na nic innego .

#40 2014-06-19 17:09:52

Lunadari
przyboczny

Crows napisał(a):

Lunadari napisał(a):

przesąd dotyczący pecha na widok czarnego kota łatwo z własnej głowy wykorzenić. wystarczy przygarnąć do domu uroczego mruczka z czarnym futerkiem.

a jesli ten czarny mruczek jest własnością np sasiadki "mile" widzianej ?  img/smilies/tongue

również właścicielkę przygarnij http://www.cosgan.de/images/midi/musik/d020

"Kochamy się, bo ona tak samo mi się nie podoba jak ja jej, i nie ma nierówności."
Witek Gombrowicz

#41 2014-06-19 17:11:18

Lunadari
przyboczny

mordotymoja napisał(a):

Lunadari napisał(a):

Żartowałem.W pracy mam ze setkę kotów,chyba.Bo nigdy  jeszcze się nie zdarzyło żeby przyszły wszystkie na zbiórkę.Większość czarna,bo chyba czarna,część czarna bo brudna .Łażą.Jakbym miał tak przestrzegać starej zasady,trzy razy za siebie na widok czarnego to bym nie miał czasu na nic innego .

zatem Ciebie przesąd nie dotyczy img/smilies/big_smile

Witek Gombrowicz

#42 2014-06-19 19:51:27

Ayalen
Gość

Ale jesli ktos w to uwierzy, i i pech sie znajdzie, jak na zawolanie.

#43 2014-10-11 15:04:14

victoria
adminka

No aż tak przesądna  nie jestem http://macg.net/emoticons/laughing2 http://www.wprost.pl/ar/418988/Ser-za-6 … przypadek/ ale opierając się na przypadku Bohra strach do środka zajrzeć http://www.cosgan.de/images/midi/frech/k025

don't try to be perfect
just try to be better
than you were yesterday http://www.cosgan.de/images/midi/nahrung/b020

#44 2014-10-11 15:17:42

maly_kwiatek
przyboczny

Ja bym nie kupił.

#45 2020-01-03 17:29:21

victoria
adminka

Czy na kozim mleku, serku powinien być osioł? img/smilies/big_smile

don't try to be perfect
just try to be better

#46 2020-01-03 19:05:29

Crows
mentor

ja jadam często serek kozi i pomogło na mi na oślą głupotę img/smilies/wink

:
:

#47 2020-01-03 23:27:08

victoria
adminka

O ja biedna, nie znoszę smaku i zapachu koziego mleka... http://www.cosgan.de/images/midi/frech/c041

don't try to be perfect
just try to be better

Stopka forum