Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2010-06-03 19:46:24

Michall
zaaklimatyzowany

Piłsudzki czy Sikorski??

Temat ten ma dotyczyć dwóch obozów rządowego i sanacjnego zarówno w XX leciu jak i w czasie wojny. Temat jest symboliczny gdyż chodzi mi o przedstawienie tych dwóch typów poglądów, postacie w temacie należą do pantenonu naszych bohaterów narodowych, spoczywają obok siebie a za życia się nienawidzili. Więc interesuje mnie racjonalna i chłodna ocena faktów. Jestem ciekaw waszych opini na temat tych osób i ich stylu sprawowania władzy. Ostatnie pytanie kto z nich gdybście mieli wybierać pozostał by na Wawelu Piłsudzki czy Sikorski?? Raczej nie byli by zadowoleni gdyby wiedzieli, że będą po śmierci pare metrów od siebie.

#2 2010-06-03 20:36:22

Grzegorz
przyboczny

Re: Piłsudzki czy Sikorski??

Trochę nie na temat ,ale zauważcie ,że mimo różnic Sikorski do końca był w armii - nikt z piłsudczyków go nie wyrzucił - mimo niechęci.A relacji między panami nie nazwałbym nienawiścią ,ale niechęcią.
Eliminowało się tylko aferzystów typu Żymierski.
Przepraszam za wtręt.

JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

#3 2010-06-04 09:34:13

Michall
zaaklimatyzowany

Żymierski poleciał za machlojki na finansach armii. Jak sie nie likwidowało a Rozwadowski a Haller oraz inni generałowie którzy staneli po stronie rządu (oraz odwrotnie za Sikorskiego img/smilies/tongue).

#4 2010-06-04 15:56:06

Grzegorz
przyboczny

Michall napisał(a):

Żymierski poleciał za machlojki na finansach armii. Jak sie nie likwidowało a Rozwadowski a Haller oraz inni generałowie którzy staneli po stronie rządu (oraz odwrotnie za Sikorskiego img/smilies/tongue).

Czy możesz rozszerzyć ,albo uściślić swoją wypowiedź bo nie rozumiem przekazu.
Ni w ząb nie wiem co chciałeś powiedzieć.
Pozdrawiam.
Z tego co wiem to Sikorskiego nic złego nie spotkało.

JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

#5 2010-06-04 16:28:52

spirytysta
zaaklimatyzowany

Sikorskiego nie wyrzucili, bo w 1926 nie opowiedział się bezpośrednio za rządem, tłumacząc brak pomocy koniecznością stabilizacji sytuacji w Galicji Wschodniej. Mowa rzecz jasna o przewrocie majowym.

Ostatnio edytowany przez spirytysta (2010-06-04 16:29:49)

"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

#6 2010-06-05 21:11:55

Michall
zaaklimatyzowany

Chodzi mi o eliminowanie, przecież marszałek wywalił masę wspaniałych ludzi takich jak: Rozwadowski, Haller itd. Żymierski poleciał za malwersacje finansowe jakiś pieniędzy dla armii, więc jego poglądy nie miały tu nic do rzeczy. Sikorski w armii był ale we wrześniu 1939r. przydzilu służbowego nie dostał więc już to o czymś świadczy.

Stopka forum