Imladis

MĘDRZEC POTRAFI UCZYĆ SIĘ NAWET OD GŁUPCA. GŁUPIEC NIE UCZY SIĘ NIGDY.

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

"Zapalcie swoje świece dobra i mądrości i zarażajcie innych tym, co jest najważniejsze." Krzysztof K.
WITAMY SERDECZNIE NA WIELOTEMATYCZNYM FORUM DYSKUSYJNYM DLA MYŚLĄCYCH LUDZI

#1 2010-10-07 11:15:10

Jatagan
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 5650

Najważniejsze daty

Które z wydarzeń w historii Polski uwazacie za najwazniejsze. Które przyniosły państwu coś dobrego a które wprost przeciwnie?


Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

Offline

 

#2 2010-10-09 09:58:34

Silva
adept
Zarejestrowany: 2010-10-03
Posty: 56

Re: Najważniejsze daty

Ojej... Wyjątkowo niesprecyzowany wątek jak na tak ogromne możliwości img/smilies/wink

No ale spróbujmy. Najpierw garść ode mnie:
965/966 - przybycie Dobrawy do Polski, ślub z Mieszkiem i przyjęcie chrztu przez Mieszka. Tak naprawdę to wydarzenie otworzyło możliwość dla kraju awansowania z rangi księstwa do rangi królestwa. Dla tak młodego i jeszcze niezbyt ukształtowanego kraju był to ogromny skok do przodu.

1000 - zjazd gnieźnieński, który jeszcze wywindował rolę Polski na arenie międzynarodowej.... Istnieją przypuszczenia, iż już wtedy Bolesław Chrobry został koronowany na króla i myślę, że jakkolwiek w rzeczywistości by nie było, to możemy symbolicznie stwierdzić, że owszem, tak się stało, bowiem po tym zjeździe czekanie na Królestwo Polskie było tylko kwestią czasu.

1079 - zabójstwo biskupa Stanisława przez Bolesława II. Po tak dobrych i przyszłościowych zdarzeniach jakie przedstawiłem wyżej musiało nastąpić wydarzenie bardzo niekorzystne, dramatyczne, tragiczne wręcz. Po pierwsze autorytet kościoła został podważony, a to nie mogło rozpłynąć się w eterze. Watykan nie znosił kompromisu. W wyniku tego Polska została zdegradowana do rangi księstwa i trwała w tym aż 215 lat - do czasu koronacji Przemysła II. Zabójstwo św. Stanisława uważam za jedno z najgorszych w skutkach zdarzeń w historii Polski.

A teraz wykonam ogromny skok dziejowy:

16.08.1945 - jedna z najsmutniejszych dat i wydarzeń w, moim mniemaniu, historii. Tak... To właśnie wtedy Lwów został wcielony do terytorium Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. To przyniosło wiele bólu, przede wszystkim mieszkańcom Lwowa, rdzennych Polaków, a w tym moich pra-dziadków i dziadków, którzy setki historii i zdjęć ze Lwowa mi pokazywali. Zawsze jestem głęboko poruszony będąc we Lwowie i nie potrafię wyzbyć się żalu.

Ostatnio edytowany przez Silva (2010-10-09 10:05:46)


I reign with my left hand, I rule with my right
I'm lord of all darkness I'm Queen of the night
I've got the power
Now do the March of the Black Queen

Offline

 

#3 2010-10-09 12:03:52

Michall
zaaklimatyzowany
Zarejestrowany: 2010-05-01
Posty: 855

Re: Najważniejsze daty

1454- statuty Cerkwicko Nieszawskie.
1493- pierwszy Sejm Walny
1505- ostatni przywilej króla.
1569- Unia Lubelska.
1573- Wolna Elekcja i Konfederacja Warszawska
1596- Unia Brzeska.
1652- brak zgody na przedłużenie obrad sejmu.
1686- pokój Grzymłutowskiego.

Offline

 

#4 2010-10-09 13:15:32

Jatagan
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 5650

Re: Najważniejsze daty

No rzeczywiście trochę nieprecyzyjny ten temat... zastanawiam się co za imbecyl go zapodał img/smilies/big_smile
Wystarcza dwa wydarzenia, jedno na plus i jedno na minus
Jak dla mnie wydarzeniem na plus był pewnie Chrzest Polski... od tego w sumie wszystko sie zaczęło. A na minus... po namysle Jałta. Po raz kolejny zostaliśmy wydojeni i wyr****


Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

Offline

 

#5 2010-10-09 13:21:02

voltaren
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-26
Posty: 3209

Re: Najważniejsze daty

966 Chrzest Polski - najważniejsze wydarzenia w naszych dziejach, ktore wprowadziło nas na arene Międzynarodową.

Offline

 

#6 2010-10-09 14:31:59

Silva
adept
Zarejestrowany: 2010-10-03
Posty: 56

Re: Najważniejsze daty

Panowie, proponuję przy każdej dacie napisać szersze uzasadnienie. Cel jest prosty -  żeby temat był wartościowy, a nie przypominał ściągę z gimnazjum img/smilies/wink

1028 - najazd Mieszka II na Saksonię. Jak mówi przysłowie: nie sztuką jest wejść na szczyt, sztuką jest się na nim utrzymać. I tutaj to przysłowie pasuje idealnie, bowiem Mieszko II otrzymał po swoim poprzedniku renomowany kraj, z którym liczono się na zachodzie, wschodzie i południu. Nasz bohater popełnił błąd popierając Niemiecką opozycję wymierzoną w cesarza Konrada II. W tym też roku dokonał rzeczy niezmiernie nierozsądnej: najechał i spustoszył i tak ledwo tętniącą już Saksonię. Efekt był taki, że spotkało nas coś w rodzaju rozbioru - od zachodu najechał i ziemię odebrał sam Konrad, a będący w układzie z nim Jarosław Mądry uderzył od wschodu odbierając nam Grody Czerwieńskie. Korzystając z okazji Brzetysław najechał od południa i odebrał bezpowrotnie Morawy. Możemy zatem śmiało mówić o pierwszym upadku monarchii piastowskiej.


I reign with my left hand, I rule with my right
I'm lord of all darkness I'm Queen of the night
I've got the power
Now do the March of the Black Queen

Offline

 

#7 2010-10-09 21:59:56

Jatagan
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 5650

Re: Najważniejsze daty

Myślę że o Jałcie akurat nie musza się specjalnie rozpisywać... zachodni alianci w ten sposób wyrazili Polakom swoja wdzięczność za Tobruk, Monte Cassino, Arnhem i Londyn za Enigmę i V-2 ... a także przeprosił za swoją opieszałość we wrzesniu 1939 r. i za wszystkie ustępstwa wobec Stalina... Stalinowi zalezało żeby Polaków upokorzyć min. za "Cud nad Wisła" i po prostu to zrobił bez żadnego sprzeciwu państw zachodnich.


Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

Offline

 

#8 2010-10-11 17:17:04

Siemowit
Moderator
Zarejestrowany: 2010-05-01
Posty: 661
Serwis

Re: Najważniejsze daty

Niektóre daty będą znane, a niektóre nie - jednak ważne są dla mnie, więc je piszę. Od razu uprzedzam, że niektóre daty nie są podawane w podręcznikach od historii, natomiast znane są historykom oraz badaczom historii i również uważam je za ważne, a lekcje historii w szkołach wołają o pomstę do nieba. Są również daty, które nie wywarły wtedy żadnego wpływu na losy kraju - ale tak jak mówię, wtedy. Przyszłość zapoczątkowana przez niektóre zdarzenia może wyglądać inaczej.

Nie mniej jednak widzę historię i daty po swojemu:

ok 940 - data powstania najstarszego grodu gnieźnieńskiego, za czasów Siemomysła Lestkowica, księcia Polan.
960 - wejście Mieszka na tron po Siemomyśle, a przez to możliwe zmiany w kraju i rozwój.
965 - zmówiny (umowa przedślubna w czasach pogańskich, dawniejsze zaręczyny) w sprawie ślubu Mieszka i Dobrawy, a w efekcie oczywiście ślub.
966 - chrzest, który musiał się odbyć abyśmy nie podzielili losu Wieletów lub Ranów, ruch niezbędny dla istnienia państwa Polan.
972 - Bitwa pod Cedynią - jedna z najważniejszych bitew nowego, słowiańskiego państwa Polan - zwycięstwo słowiańskiego oręża polskiego nad niemieckim najeźdźcą. To powinno się świętować.
1029 - odparcie ataku Niemiec przez Mieszka II oraz najazd wraz z pogańskim plemieniem Luciców (dawniej Wieleci) na Saksonię, odwiecznego wroga wszystkich słowiańskich ziem.
1034 - 1047 - Reakcja Pogańska, sprzeciw wobec narzucającemu się ludowi kleru, zwłaszcza niemieckiemu.
1410 - Bitwa pod Grunwaldem, czyli zwycięstwo Słowian i Bałtów nad germańskim najeźdźcą. Moment, kiedy powiązany ze sobą więzami krwi wschód pokonał rycerstwo z całego zachodu. Podobno nie wykorzystany (tak samo jak swojego zwycięstwa nad Cesarstwem Niemieckim nie wykorzystali Wieleci w 1056 roku) - ale liczy się pozytywnie mimo wszystko.
1848 - Zjazd Wszechsłowiański, na którym przedstawiciele narodów słowiańskich potępili (na przekór Rosji i Austrii) rozbiory Polski; jest to też rok, w którym wyłowiono posąg Świętowita z rzeki Zbrucz, nazywając go "Światowidem ze Zbrucza" - wtedy rozpoczęto badanie przeszłości i poszukiwanie informacji o swojej tożsamości i korzeniach, co przyniosło swoje owoce w kulturze i wiedzy o pochodzeniu Polaków, a także w kontynuacji religii etnicznej.
1918 - odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli, powrót na mapy Europy.
1920 - Bitwa Warszawska i Cud nad Wisłą. Polska znów pokazuje swą siłę po tak długim okresie zaborów - i ratuje nie tylko siebie ale i całą Europę, o czym niektórzy dziś zapominają.
1921 - tak, jest to dla mnie ważna data. Wtedy pastor protestanckiego Kościoła Chrystusowego - Władysław Kołodziej - zakłada pierwszy w Polsce neopogański związek wyznaniowy - Lechickie Koło Czcicieli Światowida, który trwa do początków lat 90 i łączy się w 1995 z Rodzimym Kościołem Polskim, który zostaje zarejestrowany w MSWiA - wszystko to daje prężny rozwój i kontynuację religii etnicznej Polaków i innych Słowian. To z kolei wpływa na postrzeganie narodu i kraju oraz wiary ogółem u ludzi tu i teraz - oczywiście jak najbardziej pozytywnie. Ponadto działanie Kołodzieja jest zadośćuczynieniem ze strony chrześcijanina za zniszczenia religii etnicznej Słowian w średniowieczu.
1989 - upadek komunizmu.
2004 - wejście Polski do Unii Europejskiej. Tak, wiem - jest to moment kontrowersyjny, ponieważ jak wiemy - w Unii ma miejsce do dziś wiele głupot i dziwnych oświadczeń, a poza tym nie wszystko dobrze kończyło się dla kraju. Mimo to - sprawnie wykorzystany mechanizm unijny może nam się przydać.

Dat negatywnych, przegranych wojen lub upadku powstań nie chcę wymieniać, ponieważ za dużo w tym kraju świętowania upadków, a za mało radości ze zwycięstw. Nie zamierzam się umartwiać, ponieważ jestem dumny ze swej Ojczyzny. Dumna Ojczyzna Lechitów trwać będzie wiecznie!

Ostatnio edytowany przez Siemowit (2010-10-11 17:55:38)


http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/Chwala_Bogom!.jpg

Offline

 

#9 2010-10-16 18:52:15

Jatagan
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 5650

Re: Najważniejsze daty

Cedynia... wiesz że ja zawsze uważałem że 24 czerwca powinien byc świętowany jako dzień wojska polskiego? Przeciez to była pierwsza bitwa rycerzy polskich w dodatku wygrana.
Świętujemy natomiast cudem wygrana bitwę stoczoną po dość chaotycznym odwrocie z wyprawy w której to my byliśmy agresorem...


Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

Offline

 

#10 2010-10-16 19:29:24

Siemowit
Moderator
Zarejestrowany: 2010-05-01
Posty: 661
Serwis

Re: Najważniejsze daty

Nie do końca pierwsza, bo dla Mieszka nie było czegoś takiego jak Polska. Ta bitwa była dla nich tym samym czym każde poprzednie. Dalej byli państwem Polan. To dziś ustala się, że od tego i tego będzie Polska, a wcześniej nic nie będzie. A to duży błąd, bo Mieszko nie założył Polski w 966, tylko wziął chrzest. Jeśli zakłada się polskość wtedy to równie dobrze można ją założyć wcześniej, ponieważ dla ludzi w tamtym okresie nic się nie zmieniało, poza wiarą u rządzących.

A o Cedyni mówi się jako pierwsza bitwa z innego powodu - po prostu kilka poprzednich przegraliśmy, więc lepiej upamiętnić jako pierwszą tą wygraną, no nie ?

Tak samo Mieszka upamiętnia się jako pierwszego władcę, mimo, że nie był pierwszy w rodzie Piastów - ale kościołowi to pasuje, bo on przyjął chrzest, więc jako "pierwszy władca" i to ochrzczony będzie dobrą kartą przetargową kościoła w utrzymaniu państwa w tej wierze, a nie innej.

"Myśmy z Piasta sochy" - i tyle na temat. Państwo Polan nazwane zostało Polską chyba dopiero za Chrobrego, o ile pamiętam. Za Mieszka nikt o Polsce nie słyszał.

Świętujemy dużo powstań, które legły i zginęło wielu. Wiadomo, że wsławili się patriotyzmem, ale czemu nie świętujemy zwycięstw? Ten naród ma taką wadę właśnie. Męczennictwo, śmierć i chwała - tyle, że bez wygranych bitew w pamięci.


http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/Chwala_Bogom!.jpg

Offline

 

#11 2010-10-16 19:55:07

Jatagan
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 5650

Re: Najważniejsze daty

W sumie prawda że pierwsza wygrana i to prawda że zwyciężyły miecze które jesli jeszcze polskie nie były to stanowiły podwalinę polskiego wojska... jak zwał tak zwał. Ciekawe masz wiadomości. Może założyłbyś temat początki państwa polskiego i to co przed nimi? Zwłaszcza z wiadomościami które normalnie w podręcznikach są pomijane a o których ty akurat masz pojęcie. Hę?


Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

Offline

 

#12 2010-10-16 22:12:42

Silva
adept
Zarejestrowany: 2010-10-03
Posty: 56

Re: Najważniejsze daty

Co do bitew itp.

19.06.1205 - bitwa pod Zawichostem. Jedna z najbardziej zapomnianych bitew w naszej historii. Leszek Biały i Konrad Mazowiecki zatrzymali wielkiej ilości oddziały Ruskie, zabijając przy tym Romana Mścisławowicza. Co ciekawe, ten Roman był dla Kazimierza Sprawiedliwego (ojca Leszka i Konrada) bardzo bliski - w okresie niepokoju w księstwie halickim Roman wraz z matką przebywali na krakowskim dworze, gdzie znaleźli coś, co byśmy dzisiaj nazwali azylem. Dlaczego więc Roman zaatakował synów swojego protektora - nie wiadomo do dziś. Wiadomo natomiast, że Rusini ponieśli druzgocącą porażkę. Jak twierdzi Kadłubek, wszystkie rzeki w okolicy spływały w kolorze czerwieni, zabarwione krwią Rusinów... Polecam (dla zainteresowanych średniowieczem Polski) dotarcie do artykułów profesora Jana Ptaka i profesora Leszka Słupeckiego o tej bitwie. Po tej lekturze śmiało można dojść do wniosku, że ta bitwa w swej świetności niczym nie odstępowała od bitwy pod Grunwaldem.

Ostatnio edytowany przez Silva (2010-10-16 22:13:25)


I reign with my left hand, I rule with my right
I'm lord of all darkness I'm Queen of the night
I've got the power
Now do the March of the Black Queen

Offline

 

#13 2010-10-16 22:47:58

voltaren
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-26
Posty: 3209

Re: Najważniejsze daty

Świętujemy natomiast cudem wygrana bitwę stoczoną po dość chaotycznym odwrocie z wyprawy w której to my byliśmy agresorem...

Bo  Polacy to taki wredny naród, albo napadaliśmy na biednych Krzyżaków, albo to nas napadali, a my wtedy mordowaliśmy tych agresorów z zimną krwią.

Offline

 

#14 2010-10-17 08:58:04

Jatagan
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 5650

Re: Najważniejsze daty

voltaren napisał(a):

Świętujemy natomiast cudem wygrana bitwę stoczoną po dość chaotycznym odwrocie z wyprawy w której to my byliśmy agresorem...

Bo  Polacy to taki wredny naród, albo napadaliśmy na biednych Krzyżaków, albo to nas napadali, a my wtedy mordowaliśmy tych agresorów z zimną krwią.

A po za tym wszyscy zdrowi??? Chcesz powrócić i coś dodać w tematach to wiesz gdzie są. Skoro twoja ograniczona znajomość historii kompensuje sie w zwrocie "Polaska to biedny kraj wykorzystywany przez wszystkich" to znak ze trzeba zacząć czytac cos więcej niż półwieczne podręczniki od histori.
No i oczywiście zapraszam do wertowania i zamieszczania sensownych wypowiedzi w pozostałych tematach.

O Krzyzakach wspominaja wszyscy z niechęcią ale nikt nie wspomni jak się znaleźli na ziemiach Polskich a Polacy to naiwny naród który wierzy we własną wielkość i siłę zwłaszcza w chwilach kiedy jest najsłabszy. No i zwracam ci uwagę że jestes jedyną osobą która stwierdziła że polacy napadali na krzyzaków... sprawdziłem, więc jesli chciałeś tym komus dopiec czy być sarkastyczny to nie trafiłeś kompletnie.
Co do samego "cudu" to sprawdź czego efektem była obrona Warszawy dopiero zajmuj jakies stanowisko img/smilies/big_smile


Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

Offline

 

#15 2010-10-17 09:56:13

voltaren
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-26
Posty: 3209

Re: Najważniejsze daty

Krzyżacy byli zwykłymi zdegenerowanymi bandytami i to jak się na tych ziemiach znaleźli nie ma tu nic do rzeczy , w okresie bitwy pod Grunwaldem, byli już mocno zdegenerowani, to piszą nie tylko Polscy autorzy czy tam Henryk Sienikiewicz, ale i zagraniczni autorzy, bo widzisz kilka książek na ten temat przeczytałem, więc pouczaj kogoś innego.
Powiedziałeś że Polacy byli napastnikami i o wielkiej bitwnie, więc nie wiedziałem co masz na myśli. Pomyślałem że na pewno o Bitwe Warszawską ci nie chodzi, więc może o Krzyżakow? Wszędzie widzisz chęć Polaków do rozlewu krwii więc mnie to nie dziwi. A może o inną ci obronę Warszawy chodzi? Tą z 1939? Nie wiem naprawdę. Bo Bitwa Warszawska była walką obronną o niepodległość i o zachowanie praw człowieka na ziemaich polskich, a napewno nie było napaścią ze strony Polaków, przynajmniej z tego powodu że odbywała się w odległości kilkuset kilometrów od granicy ze Związkiem Radzieckim na terernie RP.

Ostatnio edytowany przez voltaren (2010-10-17 09:56:27)

Offline

 

#16 2010-10-17 10:03:56

Jatagan
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 5650

Re: Najważniejsze daty

No i właśnie... przeczytaj co napisałes i wróć do książek bo nawet w tematach zamieszczonych tutaj bylo na ten temat tyle ze mogłeś się czegokolwiek nauczyc img/smilies/big_smile
Ucz się dalej histori z Sienkiewicza...
Polacy wycofywali sie z matni w jaka wpadli w Kijowie. Ścigająca ich armia bolszewicka parła niemal bez przeszkód do przedpoli Warszawy gdzie ostatecznie po wielu blędach decyzyjnych została pokonana. Przypominało to włozenie patyka w gniazdo szerszeni a następnie ucieczkę aż do bespiecznego zatrzaśnięcia drzwi. Bitwa Warszawska była spektakularnym zwycięstwem przecenionym przez wielu historyków... inna sprawa ze prawdopodobnie nie doszłoby do niej gdyby nie owo "włozenie kija w gniazdo szerszeni"...


Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

Offline

 

#17 2010-10-17 10:12:11

voltaren
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-26
Posty: 3209

Re: Najważniejsze daty

Lepiej czytać Sienkiewicza niż komunistyczną propagandę.
Poczytaj więc coś innego (ty jesteś złośliwy to i ja będę)
Np. przemówienia Lenina o parciu na Zachód. Zobacz też jak wygląda godło Związku Radzieckiego. Wtedy wyjdzie ci prawdziwy cel tej wojny i że to co uważasz za przyczynę bylo tylko pretekstem.

Ostatnio edytowany przez voltaren (2010-10-17 10:14:02)

Offline

 

#18 2010-10-17 10:16:26

voltaren
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-26
Posty: 3209

Re: Najważniejsze daty

Pozatym kiedy się zaczęła wojna polsko Bolszewicka, a kiedy miały miejsce zdarzenie w Kijowie, które piszesz?

Offline

 

#19 2010-10-17 11:02:32

Jatagan
szlachetny gawędziarz
Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 5650

Re: Najważniejsze daty

7 maja 1920r Polacy weszli do Kijowa no i...? Bo nie chwytam twojego toku rozumowania?  Juz w czercu Polacy uciekali w stronę Warszawy a ich "zetknięcie z szerszeniem" zaowocowało zajęciem Żytomierza i oblężeniem Lwowa.
Pomimo Warszawskiego zwycięstwa i wygranej bitwy nad Niemnem, wykrwawieni Polacy na Ukrainę juz nie powrócili o samym traktacie ryskim rozpisywac się nie będę. Sprawdzasz mnie czy poważnie nie masz pojęcia???


Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
                            Robert Bruce (Waleczne serce)

Offline

 

#20 2010-10-17 11:53:10

voltaren
przyboczny
Zarejestrowany: 2010-02-26
Posty: 3209

Re: Najważniejsze daty

Wojna o której piszesz zaczęła się w 1919 roku. Kto był agresorem w tym wypadku? Bolszewicy i  nie zmienią faktu potyczki o granice Po I wojnie światowej nie było granicy polsko - rosyjskiej, więc takie starcia były nie uniknione, wręcz normalne. Pozatym racje moralne są po stronie Polaków,   To zato Bolszewicy wtargnęli na te ziemi eogromną armią, szerzyć swoją chorą ideologię i uwaga - wcale tego nie ukrywali. Już w godle mieli wpisane propagowanie czerwonej zarazy na cały świat.
No i co mamy ówczesne polskie włądze nazwać agresorami że podejmowali działania mające temu zapobiec? Że w czasie już trwającej wojny podejmowali działania militarne? Że bronili nie tylko swojej niepodległości, ale i swoją włąsność i system wartości? Bo co by się działo w Polsce pod włądzami ówczesnych bolszewików możemy się domyslać.  Dziwne rzeczy piszesz.

Ostatnio edytowany przez voltaren (2010-10-17 12:01:07)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo